Koření – druhy, účinky

koreni koreniny

Pepř a červená paprika už dávno nejsou jedinými dostupnými kořením. Začněte v kuchyni experimentovat, koření nejsou žádný drahý “špás” a jejich různorodé barvy a chutě oživí Vaše jídla. Nezapomeňte, že koření mají mnohé pozitivní zdravotní účinky, takže to není jenom o chuti ale i o zdravý a pohodě organismu… Když máte doma zahrádku nebo místo na květináč, tak si mnohé rostliny, ze kterých se vyrábí koření, můžete vypěstovat i doma.

O koření

Asie je “matkou” většiny koření, které se začaly vyvážet do celého světa kvůli své lahodné chuti a pozitivním zdravotním účinkům. V minulosti Asie z vývozu koření do každého koutu světa slušně vydělávala. Všechny koření by měly mít přírodní základ bez dalších příměsí (barvivo, konzervant, cukr, sůl), protože většina koření pochází z různých druhů a částí rostlin (plody, listy, semínka…). Kromě červené papriky a pepře jsou i jiné koření, které Vám pohladí chuťové pohárky, ozvláštní jídlo a mohou pomoci i se zdravým (viz níže). Každé koření má svou typickou barvu, chuť a jiné účinky na zdraví, ale obecně koření obsahují léčivé látky (viz níže).

Všechny druhy koření a jejich přesné účinky a použití – klikněte zde

koreni

Co obsahují koření?

Minerální látky, vitamíny, vláknina, bílkoviny, sacharidy, éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, tuky, kyseliny

Kompletní seznam koření

Anýz, badyán, bazalka, bílý pepř, bobkový list, Cayenský pepř, česnek, červená paprika, pepř, chilli, estragon, fenykl, hořčičné semeno, kardamon, kari, hřebíček, koriandr, kopr, kurkuma, majoránka, muškátový ořech a květ , oregáno, provensálské koření, kmín, rozmarýn, sezam, šafrán, skořice, tymián, vanilka, zelený pepř, zázvor

Koření dostat koupit

  • Celé
  • Mleté
  • Směsi

Celé koření vydrží mnohem déle, protože si zachovává svou vůni a chuť uvnitř plodu (slupky) a po umletí se jeho vůně a chuť krásné rozvinou

Mleté koření má výhodu v tom, že ho nemusíte mlít a můžete ho hned použít. Po otevření původního obalu je dobré ho spotřebovat co nejdříve, protože se jeho vůně a chuť časem “vypaří”. Když načnete mleté ​​kořene, tak ho dobře uzavřete (nádobka s víkem).

Směsi koření se nejčastěji prodávají připravené na přesné druhy jídel. Směs koření máte například na – guláš, brambory, ryby, pizzu, přípravu čínských jídel či svařeného vína. Směsi koření obsahují vždy několik druhů koření, které jídlu dodají tu nejlepší chuť.

koreni

Koření a zdravotní účinky

Koření a koření jsou účinnými pomocníky v prevenci a také doplňky v léčení mnoha nemocí. Zdravotní účinky se mění použitým druhem koření, podrobné zdravotní účinky koření najdete odstavci koření. Koření především pomáhají při podpoře trávení, imunity, urychlení metabolismu, odstranění plynatosti, odvodnění, podpořeni funkce jater, žlučníku, žaludku, močových cest, ledvin, krvetvorbě, podpoře kostní tkáně, odstranění stresu z těla, zlepšení spánku, zlepšení elasticity cév a srdečního svalu , mnohé koření mají i protizánětlivé účinky, což je při pravidelnou užívání velké plus. Koření slouží i na detoxikaci organismu a vychytávání volných radikálů z těla. Koření a koření se nemusí přidávat pouze do jídla při vaření či pečení, mnohé druhy koření se mohou přidávat i do čaje, kávy, jogurtu a vůbec studené kuchyně.

Nebojte se koření, experimentujte!

Share Button