První pomoc při průjmu. Je tu pomoc z přírody (spíže).

zena s bolestou brucha pomoze koprovy caj

Máte často průjem, nebo Vás na dovolené “překvapila” tato nepříjemná záležitost? Průjmu se dá zbavit díky těmto pár radám a dodržováním prevence i zabránit, aby vůbec “přišla”… Kromě toho zde najdete i recepty, jak se zbavit průjmu.

Průjem je řídká stolice, kde je vyprazdňování více než 3 krát za den. Může být doprovázena bolestmi břicha nebo křečemi. Je to obranný mechanismus těla když dojde ke narušení imunity. Průjem vzniká, když se v těle objeví infekce, zánět nebo dojde ke otravě nejčastěji jídlem. 

Recepty a rady – jak na průjem?

Nezoufejte, za pár dní budete v pořádku. Nejčastěji je to krátkodobá záležitost. Je však třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, protože se tělo při průjmu rychle dehydratuje.

Voda, voda, voda

Při průjmu dochází ke silnému odvodnění těla a proto nesmíte zanedbat tuto nutnost, jinak dojde nejen ke častému běhání na potřebu ale i ke dehydrataci organismu. Během průjmu přijímejte alespoň 2-3 litry čisté a odstáté vody, neperlivé minerálky (dětská), případně neslazené bylinkové čaje.

Voda s cukrem

Převařte 2 deci vody a nechte vychladnout. Do této studené vody vysypte 3 čajové lžičky cukru (bílý, třtinový nebo glukóza v prášku) a 0,5 lžičky soli (kuchyňská nebo mořská) a nechte rozpustit. Tento roztok pijte postupně a po malých dávkách.

Banán s piškoty

Banán zabezpečuje tvrdší stolici, takže při průjmu by to mělo pomoci. Piškoty jsou z bílé mouky a bílá mouka také způsobuje tvrdší stolici.

banan

Kompletní informace o banánu, nutriční hodnoty a účinky najdete zde, kliknete zde.

Chléb

Konzumovat bez pomazánky, samý chléb by měl průjem zastavit. Nejlepší z bílé mouky.

Rýže a rýžový vývar

Rýži konzumovat uvařenou, suchou nebo uvařenou spolu s mrkví

Slepičí vývar

Obsahuje vodu, takže je dodržen příjem vody a navíc teplá strava uklidní trávení. Vývar připravte – vyvařením kuřecího masa, trochu soli a bez přidání oleje. Maximálně můžete přidat mrkev, pretžel.

zeleninová polévka s mrkví kořenovou zeleninou petrželovou natí a pohankou

Hořká čokoláda

1 pásek hořké čokolády, minimální podíl kakaa 70 % – 3 x za den.

Černý čaj

Pro dospělé je vhodný silný černý čaj, pijte ho 2-3 x za den.

Vařená mrkev

100 g očištěné a nakrájené mrkve zalijte v hrnci 2 sklenicemi vody a vařte jednu hodinu. Můžete přidat 0,5 lžičky mořské soli. Po vychladnutí můžete rozmixovat a konzumovat. Mrkev upraví střevní mikroflóru.

mrkev pecena

Informace o účincích mrkve na tělo a nutriční hodnoty najdete, kliknete zde.

Recept na rýžový vývar

Potřebujete: 2 PL rýže, voda, hrnec a trošku mořské soli.

2 PL promyjte rýže s trochou soli vařte v 1 litru vody, přibližně 45 minut. Po tomto čase doplňte opět převařenou a odstátou vodu tak, aby byl v hrnci jeden litr tekutiny. Vývar rozmixujte a konzumujte teplý.

Ječná nebo rýžová kaše – rýžová, ječná nebo kroupová kaše (to je totéž) jsou vhodné při průjmu, protože zajišťují tvrdou stolici a tím zabraňují průjmu. Tyto kaše konzumujte 2-3 krát za den, pokud už víte konzumovat polotuhé jídlo. Kaše můžete doplňovat mletou skořicí, rozinkami, banánem nebo hořkou čokoládou, podle chuti.

Recept na ječnou kaši

Tato kaše je lahodná a zároveň Vám pomůže při Vašem problému…

ovesná kaše s banánem a škořicí v keramické míse

Potřebujete: 1 hrnek ječných krup, 2 hrnky vody, 0,5 lžičky mořské soli, menší banán a mletou skořici na ozdobu.

Hrnek krup si alespoň 3x promyjte pod tekoucí vodou, podobně jako rýži. Vložte do hrnce a zalijte dvěma hrníčky vody. Po sevření vypněte a nechte kroupy dovařit a vodu odpařit. Tak jak se vaří rýže. Po cca 30 minutách by měla být kaše hotová a měkká. Na talíři si můžete kaši ozdobit mletou skořicí a menším banánem nakrájeným na kroužky.

Recept na rýžovou kaši

Rýžová kaše je lehká a výživná potravina, kterou si umíte dochutit jak jen chcete. Mňam!

mléčná ryža s jahodami

Potřebujete: 100 g rýže, 1,3 deci vody, 3,5 deci nízkotučného mléka, 1 PL cukru (bílý, třtinový), mletá skořice a 2 kostky hořké čokolády.

Promytí rýži vložte do hrnce, zalijte vodou, přidejte cukr a vařte. Po sevření dejte plamen na nejmenší stupeň. Když se voda vypařila, tak přidejte mléko a dále vařte dokud nebude z rýže hustá a měkká hmota. Na vrch dejte kostky čokolády a mletou skořici.

Muškátový oříšek – 1 kávovou lžičku nastrouhaného muškátového ořechu do 1 deci vody a najednou vypít. Tento proces opakujte 3x za den (ráno, v poledne a večer).

Živočišné uhlí – volně prodejný lék, černé tmavé tablety, podobné černému uhlí. Vychytávají nadbytečnou vodu ze střev a zajistí normální hustotu stolice.

Prevence průjmu

  1. Jíst menší porce jídla a častěji
  2. Jíst v klidu
  3. jíst pomalu
  4. Jíst dostatek vitamínů a bílkovin
  5. Vyhnout se příjmu tuků

Upozornění

Pokud průjem trvá více než 4 dny, tak třeba vyhledat lékaře, který přesně určí původ průjmu a určí přesnou léčbu.

Kliknutím zvětšíte

Pokud Vás trápí například bolest zad, tak sem klikněte a dozvíte se, proč bolí záda, jaké jsou druhy bolesti a najdete i tipy a rady jak se bolesti zad zbavit.

Share Button