Jód – funkce, jód v potravinách

jod

Jód je důležitý stopový prvek pro náš organismus. Většina z Vás si ho automaticky spojí se štítnou žlázou. Ano, pro její správné fungování je jód nenahraditelný. Ale má i jiné důležité funkce. Jeho účinky na organismus jsou širokospektrální, resp. také negativní účinky při jeho nedostatku. Jíte ho dostatek? V kterých potravinách jód najdete? Jaká je doporučená denní dávka jódu? A víte díky jakému “vynálezu” většina z nás nemá žádný problém s nedostatkem jódu?

O jódu

Jód je nenahraditelná minerální látka, resp. stopový prvek. Jeho název pochází ze slova Jodes. Nachází se nejen v potravinách, ale iv půdě a ve vzduchu. Jeho využití je široké. Nejen v medicíně, ale i v průmyslu. Na začátku minulého století moudří lidé zjistili, že je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Postupně se začal využívat v medicíně a dnes je používán v tabletové formě na léčení mnoha neduhů (nemocí) dnešní doby.

Funkce jódu

Jód má řadu funkcí v našem těle. Jako nejhlavnější můžeme označit tu, že díky němu štítná žláza dokáže produkovat důležité hormony, které jsou pro fungování našeho těla nepostradatelné. Ty mají následně důležitý význam pro vývoj organismu (i plodu), fungování metabolizmzmu, mentální vývoj jedince. Jód je vstřebatelný téměř na 100% az těla se vylučuje ledvinami. Takže nejdůležitější funkce jódu jsou:

Funkce jódu

  • Podporuje správnou funkci štítné žlázy. Má vliv na tvorbu dvou hlavních hormonů. První je tyroxin, který významně ovlivňuje činnost metabolismu. Druhý je trijodthyronin, který ovlivňuje funkce téměř celého těla.
  • Vylučování hormonů
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Pomáhá spalovat vnitřní tuk
  • Snižuje vysoký cholesterol
  • Zvyšuje přirozenou obranyschopnost
  • Správná funkce nervové soustavy
  • Podporuje růst a kvalitu vlasů, nehtů, zubů a pokožky

Nedostatek jódu způsobuje

Jelikož si lidský organismus nedokáže jód sama vyrobit, je třeba jej přijmout ve stravě. Je pravda, že nedostatek jódu může mít pro tělo fatální následky, ale přidáváním jódu do soli (jodidovaná sůl) se nedostatek jódu pro většinu z nás relativně vyřešil (tedy pokud ji používáte). Proto problém s nedostatkem jódu je spíše problém jednotlivců a ne velké části populace například jako při nadváze, či kardiovasculárnych problémech. Přece jen se podívejte následující příznaky nedostatku jódu, možná se v nich najdete (doufám tedy, že ne). Mezi příznaky nedostatku jódu patří zejména

  • Snížená činnost štítné žlázy, důsledkem může být struma (zvětšení štítné žlázy)
  • U žen nepravidelný menstruační cyklus Neplodnost, případně je ohrožen zdravý vývoj plodu
  • Únava
  • Zácpa
  • Nervozita snížená imunita (časté infekce)
  • Negativní vliv na srdce a cévy
  • Zvýšené riziko rakoviny
  • Suchá pokožka Padání vlasů, lámání nehtů

Upozornění: uvedené příznaky ne vždy musí souviset s nedostatkem jódu. Takže pokud například bydlíte unavený, nemusíte si hned dát tabletku jódu.

Předávkování jódem způsobuje

Nadměrné dávky jódu mohou způsobit problémy se štítnou žlázou, trávením, bolesti žaludku, průjem, zvracení, kožní vyrážky a pod. Riziko předávkování je sice nízké (museli byste přijmout alespoň 25 násobek denní dávky, resp. Dlouhodobě užívat nadměrné množství jódu), ale “pokoušet štěstí” se nevyplácí. Takže svévolně ho nejezte nadměrně.
Doporučená denní dávka jódu

Doporučená denní dávka jódu se výrazněji mění podle věku. Zvýšené požadavky organismu na jód jsou zejména během těhotenství a kojení. Co se předávkování týče, tak je relativně “těžké”, protože byste museli sníst 20 – 30 násobek denní dávky jódu.

Zdroj jódu

Jód se nachází v potravinách: ryby, plody moře, mořské řasy, mléko, mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, třešně, višně, citrusové plody a jahody.

Doporučené denní dávky

Doporučená denní dávka jódu se výrazněji mění podle věku. Zvýšené požadavky organismu na jód jsou zejména během těhotenství a kojení. Co se předávkování týče, tak je relativně “těžké”, protože byste museli sníst 20 – 30 násobek denní dávky jódu.

Zdroj: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/#h2
Vek Doporučená denná dávka jódu
7 – 12 mesiacov 130 mcg
1 – 3 roky   90 mcg
4 – 8 rokov   90 mcg
9 – 13 rokov 120 mcg
14 – 18 rokov 150 mcg
19 a viac rokov 150 mcg

Během těhotenství a kojení se doporučená denní dávka zvyšuje cca o 50%

Jód v potravinách

rybyJód se nachází v mnoha potravinách. Nejvíce v mořských rybách a mořských živočiších, ale nachází se také vu nás často jedávaných potravinách jako mléko, a mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, také jód najdete i v některých druzích ovoce: třešně, višně, citrusové plody a jahody.
Samozřejmě, že největší procento jódu naleznete v jodované soli. Jen pozor je to na 100g soli, takže se nelekněte, že je to až příliš mnoho.

Jodidovaná soľ

jodidovaná sůl – 7 500 ug jódu na 100g

Ryby – na co je jíst?

Ryby –
49 ug jódu na 100g

Jogurt

Jogurt –
70 ug jódu na 100g

Mléko, chléb, súl, vejce,.. – obsah jódu v 100 g

Mléko plnotučné 5 ug Sýr – črievkový 4 ug
Mléko nízkotučné 10 ug Sýr – Eidam 5 ug
Tvaroh 12 ug Kefír
6 ug
Máslo 40 ug Vejce 102 ug
Bílý jogurt 70 ug Chléb 20 ug
Bílé pečivo 6 ug Jodizovaná soľ 7 500 ug

Mäso, ryby,… – obsah jódu v potravinách (na 100g)

Vepřové maso 10 ug Měkký salám 11 ug
Hovězí maso 11 ug Trvanlivý salám 10 ug
Kuřecí maso 10,5 ug Skopové maso 7 ug
Telecí maso 14 ug Husí maso 5 ug
Ryby mořské 125 ug Ryby sladkovodní 49 ug
Vnitřnosti 21 ug Vepřové sádlo 6 ug

Motto: “Štítná žláza potřebuje správný kód, a tím kódem je samozřejmě jód”

Share Button