Avokádo - exotika plná pohody | Zdravi.peknetelo.eu

Avokádo – exotika plná pohody

avokado

Toto malé a zelené “pštrosí vejce” je exotická bomba plná zdravých a prospěšných látek. Největším přínosem je jeho obsah “zdravého” tuku, který odstraňuje z těla ten “špatný” tuk., Výhodou je i obsah vitamínů a minerálů. Díky tomu výrazně posiluje imunitu, má antiseptické účinky… Jednoduše ho může jíst téměř každý. A chutná výborně. Přidejte si ho do jídelníčku i Vy! Navíc s mírou je vhodný i během hubnutí… Sice není dostupné celoročně, ale když ho v obchodě spatříte, kupte ho a využijte jeho sílu ve svůj maximální prospěch.

Pokud se pro avokádo rozhodnete, což je určitě dobrá volba, tak si třeba v obchodě vybrat ten správný kus, abyste následně nebyli zklamaný. Musíte se rozhodnout zejména podle toho, zda jej chcete jíst hned nebo až o pár dní.

O avokádu

Ovoce avokádo je ovoce tmavě – zelené barvy, velikosti pštrosího vejce, případně může mít tvar hrušky. Povrch avokáda je na dotek drsnější. Má nažloutlou dužinu. Uvnitř má velkou pecku. Pochází z Jižní Ameriky, kde ho volali i ovoce plodnosti. Roste na tropickém stromě hruškovce americký – Persea americana, který ve volné přírodě dorůstá do výšky 10-15.

 • Avokádo patří do čeledi Lauraceae, můžete se setkat i s názvy Persea americana hruškovce americký

Co obsahuje Avokádo?

Avokádo je cenné zejména pro obsah “zdravých tuků” – omega 3 a 6 kyseliny, jejichž má ve stravě většina z nás nedostatek, dále obsahuje: Voda, bílkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík, zinek , sodík, měď, mangan, selen, fluorid, Vitamin A, B, C, E, K, kyselina listová, kyselina pantotenová, betakaroten a lutein (antioxidant, barvivo)

Nutriční hodnota – avokádo (100g)

Avokádo má v 100 gramech cca 200 kalorií, 3 gramy bílkovin, 7 gramů sacharidů a 12 gramů tuku. Navíc obsahuje i 7 gramů vlákniny.

Avokádo obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,67 mg Zinek 0,66 mg
Vápník 16,6 mg Měď 0,41 mg
Hořčík 32,8 mg Omega 3 kys. 129 mg
Fosfor 50,78 mg Omega 6 kys. 1 694 mg
Draslík 497,5 mg Sodík 8,65 mg
Selen 0,52 ug Mangan 0,28 mg

Avokádo obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 156 IU Vitamin E 2,84 mg
Vitamin B1 0,23 mg Vitamin K 27 ug
Vitamin B2 0,29 mg Betakaroten 62,6 ug
Vitamin B3 2,4 mg Lutein 277 ug
Vitamin B6 0,6 mg K. pantotenová 1,98 mg
Vitamin C 17 mg Kyselina listová 84,5 ug

Proč jíst avokádo – Účinky Avokádo na zdraví

Trápí Vás některý z následujících problémů? Nebo jste zastáncem prevence před různými onemocněními? V obou případech avokádo přispěje svou troškou, viz účinky:

 • Podporuje imunitu, což oceníte nejen jako prevenci ale i při samotné léčbě
 • Antiseptické účinky, což pomáhá nejen při chronických, ale i při akutních zánětech, podporuje hojení ran a kožních onemocnění
 • Obsahuje vysoké množství nenasycených mastných kyselin (dobrý tuk), což je výborná prevence před kardiovaskulárními chorobami a také na podporu pro zdravé srdce a pružnost cév
 • Pozitivní stimuluje funkci jater
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi, avokádo je vhodné i pro diabetiky
 • Vhodné během těhotenství a kojení
 • Avokádo je označováno i jako přírodní afrodiziakum, bylo označováno jako ovoce plodnosti
 • Odbourává stres a napětí, zlepšuje spánek a podporuje činnost mozku
 • Napomáhá hydratovat pokožku

Avokádo a hubnutí – má vyšší energetickou hodnotu, než jiné ovoce. Ale pozor, není třeba se ho bát!!! Zdravý tuk a živiny, které avokádo obsahuje jsou nezbytné i při hubnutí. Proto, pokud si ho dáte jeden krát v týdnu, tak hubnutí neublížíte právě naopak, podpoříte jím svou cestu k pěkné a zdravé postavě.

Jak jíst avokádo, uskladnění a výběr

recepty avokado

Ako si vybrat avokádo – pokud ho plánujete hned jíst, resp. použít, kupte si zralé avokádo. Rozpoznáte ho tak, že je na dotek měkčí – dá se do něj palec mírně zatlačit (jako zralejší broskev).

Pokud je tvrdé (jako jablko), tak počítejte s tím, že Vám dozraje až o pár dní (cca 4 dny). Dbejte na to, aby nebylo poškozené nebo nahnilé.

Jak uskladnit avokádo – pokud chcete, aby Vám vydrželo co nejdéle, dejte ho do lednice. Chlad zpomaluje zrání avokáda, může vydržet až do dvou týdnů. Pokud naopak máte ještě tvrdé avokádo a chcete, aby co nejrychleji dozrálo, zabalte ho papíru, dejte na tmavé místo (ne do ledničky) a během 2-5 dní Vám dozraje.

Jak otevřít avokádo – podélně ho nakrojte kolem pecky, celé dokola. Jednotlivé nakrojené poloviny uchopte rukama a otočte proti sobě. Avokádo se pěkně otevře.

Jak jíst avokádo – z avokáda se konzumuje právě dužina. Zralé avokádo (dužina) je měkká, takže po otevření ji vyjměte nožem nebo lžičkou až po slupku. A můžete ji použít jako si zamanete.

Avokádo v kuchyni, recepty

Jak chutná avokádo – pokud ho budete jíst jako klasické ovoce, tak v porovnáním s ostatním ovocem je chuť, “hmm – jak to říct”, prostě nic moc. Chutná jako dřevnaté máslo. Ale pokud si z něj připravíte chutné recepty, tak to je už jiná písnička. Samozřejmě, že každý máme rádi něco jiného, ​​ale vyzkoušet to můžete a uvidíte.

Avokádo má v kuchyni relativně široké možnosti použití. Ať už do omáček, dá se z něj připravit chutná pomazánka nebo speciální avokádové máslo a pokud je opravdu zralé, to znamená, že má velmi měkkou dužinu, můžete jej použít rovnou jako máslo (bez přípravy).

 • avokadova natierkaAvokádová pomazánka – je velmi chutná, můžete ji použít nejen na pečivo, ale i jako omáčku do těstovin. Stačí Vám na ni avokádo, měkký sýr, špetka pepře a mořské soli. Podrobný recept si můžete prohlédnout zde: “Avokádová pomazánka – recept”
 • avokadove masloAvokádové máslo – výborná a mnohem zdravější náhrada klasického másla na každodenní použití. Obsahuje i zdravé tuky, česnek,… takže o prospěchu pro zdraví netřeba pochybovat. Recept na máslo najdete zde: “Avokádové máslo – recept”

Tipy a zajímavosti

Věděli jste? Češi jedí málo “zdravého” tuku! A proto patříme k smutné špičce ve světě, co se počtu infarktů a mozkových příhod týká. A příčina? Jednoduše jíme málo “zdravého” tuku. Takový se nacházejí převážně v rybách, ale ryby nezvyknete konzumovat pravidelně. Rovněž se “zdravý” tuk nachází ve větším množství i v některých rostlinách, resp. plodech. A avokádo patří mezi ně! Kupte si ho už dnes!

Zkrášlete si domů! Vypěstujte si doma avokádo. Doma vypěstovat stromeček Avokádo, doroste do přibližně – jednoho metru. Napohled je to velmi pěkná rostlinka. Stromeček avokáda strom má rád polostín. Co se týká jeho zálivky, potřebuje méně vody, nesmí být přelitý. Stačí ho zalévat méně ale častěji. Plod Avokádo dorůstá do velikosti přibližně 5 centimetrů.
Tak co, přesvědčili jsme Vás o tom, že avokádo má místo ve Vaší kuchyni? Pokud jste ho dosud nejedli, vyzkoušejte ho. Vždyť všechno v životě je někdy poprvé!
Motto: “Pěkné – zralé avokádo, dobrou imunitu má rádo!”

Share Button
Avokádo – exotika plná pohody
5★- 2 hlasů

Toto je hřích nevyužít: Zdarma jídelníček pro zdraví nebo na hubnutí na míru za 1 minutu. Zadejte výšku, věk, pohlaví, ... a hned si můžete prohlédnout svůj jídelníček. Bez chytáků a zdarma. Přesvědčte se zde: „Můj osobní jídelníček““.

Verze stránky Klasická | Mobilní