Olivy jsou “super” ovoce, které nezklame! Co obsahují, jaké mají účinky a je zde také recept na olivový koláč.

zelena oliva s kapkou olivoveho oleje

Olivy jsou oblíbenou a chutnou potravinou, ale věděli jste, že olivy jsou ovoce??? Skutečně jsou! Olivy obsahují účinné látky, které mají velmi pozitivní účinky na zdraví. Co vlastně obsahují olivy za účinné látky, jaké mají účinky na naše zdraví, nutriční hodnoty a mají olivy nějaký vliv při hubnutí???

O olivách

Olivy jsou chutné plody ze stromu olivovníku. Olivy zelené a olivy černé jsou tentýž druh oliv. Olivy zelené jsou vlastně nedozralé olivy černé. Zralá oliva má černou barvu, ale nejčastěji se konzumují právě zelené, nedozralé olivy. Zda je oliva zralá, nebo ne, na jejích pozitivních účincích na organismus to nemá žádný vliv. Olivy zelené se nejčastěji konzumují bez pecky, tato pecka je tvrdá a nejedlá. Koupit se však dají i zelené olivy plněné červenou paprikou. No a ještě známějším produktem, jako samotné olivy, je olivový olej (link viz níže). Tato potravina nechutná každému, ale když ji vícekrát okoštujete, tak si k ní najdete cestu a zamilujete si je.

Olivy a olivovy olej v olivovych drevenych miskach

O olivovníku

Olivovník (lat. Olea) – čeleď olivovníkovitá

Olivovník je strom, který má rád suché, kamenitě – písčité půdy s nízkým obsahem živin (chudší půdy). Olivovníky se dožívají vysokého věku, asi i proto, že rostou velmi pomalu. Tyto odolné stromy zvládají tropické horka, suchá ba i požáry. Olivy mají hlubokou kořenovou soustavu, díky které zvládnou skoro každou nepříznivou podmínku. Zálivku nepotřebují skoro žádnou, vyhovují jim suché půdy. Polévat se vyplatí olivovník, jen tehdy, když už budou kraje listů vysychat. Častá zálivka a pravidelná vlhkost olivovníku neprospívá. Je to suchomilná rostlina. Vypěstovat si olivovník nebude až tak těžké, ale buďte si vědomí toho, že první plody začínají olivy rodit až po 50-roku svého života… Pokud máte tolik času, ať se líbí.

cerstve olivy na olivovniku

Jaké účinné látky obsahují olivy?

Podívejte se na to co toto ovoce obsahuje, je to úžasné jaké všechny látky v sobě ukrývají…

Bílkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, vápník, selen, železo, měď, hořčík, fosfor, draslík, sodík, lutein, betakaroten, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamin A, B, E, K a kyselina listová, flavonoidy, třísloviny , éterické oleje.

Olivy mají tyto účinky na zdraví

Olivy nejsou jen o skvělé chuti, ale při pravidelné konzumaci si dokáží poradit s těmito zdravotními problémy…

  • Podporují obranyschopnost těla a regenerují buňky
  • Chrání před působením volnými radikály
  • Prevence před vznikem některých druhů rakoviny
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Podporují trávení a urychlují metabolismus
  • Podporují pravidelné vyprazdňování
  • Zajišťují zdravé a pevné kostní tkáň
  • Prevence vzniku Osteoporózy
  • Snižují vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
  • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
  • Prevence proti nemocem ledvin a močových cest
  • Podporují hojení pokožky
  • Zlepšují kvalitu nehtů a vlasů
  • Zpomalují projevy stárnutí

usmiata tvář ženy s kvetinou ve vlasech

Nutriční hodnota – olivy (100g)

KJ–  583,8 Kcal– 139  Bílkoviny– 1,25 g  Sacharidy– 4,3 g

Tuk –  11 g  Vláknina – 3,8 g  Voda – 78 g

Olivy obsahují minerály – 100 g

Železo 0,75 mg Selen 1,1 ug
Vápník 54 mg Měď 0,22 mg
Hořčík 10,7 mg Omega 3 kyseliny 98 mg
Fosfor 3,8 mg Omega 6 kyseliny 1 245 mg
Draslík 41,5 mg Lutein 500 ug
Sodík 1 450 mg Betakaroten 224 ug

cerstve olivy a olivovy olej

Olivy obsahují vitamíny – 100 g

Vitamín A 390 IU Kyselina listová 4 ug
Vitamín B3 0,4 mg Vitamín K 1,8 ug
Vitamín E 4,2 mg

Mají olivy účinky na hubnutí?

Olivy jsou účinnou podporou hubnutí, ale nezapomínejte na kvalitní a plnohodnotné stravování. Navzdory vyššímu podílu tuku, olivy obsahují omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny, tedy “dobrý” tuk. Olivy pomáhají urychlit metabolismus, trávení, zvyšují obranyschopnost a chrání tělo před mnoha nemocemi. Když budete konzumovat olivy, jako doplněk vyváženého stravování alespoň 4 – 5 krát týdně, po 5 kouscích, tak se budete brzy lépe cítit. Olivy v menší míře pomáhají hubnutí a lepšímu stavu zdraví, ale nezapomínejte, že při zdravém hubnutí je nezbytné kvalitní stravování, pitný režim a cílený pohyb.

Kam použít olivy???

Olivy jsou především pouze doplňkem ke jídlům, ale použít je můžete například do:…

recept na zeleninový šalát, mozzarella paradajky, uhorka, olivy, cibula

  • Olivy se nejčastěji používají na obložené pečivo jako ozdoba, používejte je však pravidelně ke pečivu i s čerstvou zeleninou.
  • Olivy můžete použít i při pečení slaných koláčů (recept viz níže) nebo dortů.
  • Olivy můžete použít na omeletu nebo volské oko.
  • Olivy si přidávejte co nejvíce do zeleninových nebo těstovinových salátů.
  • Olivy můžete použít i do rizota či jiných rýžových jídel.

Recept na slaný olivový koláč

Tento slaný koláč je perfektní možností pohoštění pro návštěvu, nebo jen tak pro “zmlsnutí” si. Příprava tohoto olivového koláče není náročná a suroviny si víte upravit, podle své chuti.

slany olivovy kolac

Potřebujete: 280 g polohrubé mouky, 0,5 lžičky prášku do pečiva, 5 vajec, 1,8 deci bílého vína, 1,8 deci olivového oleje, 200 g šunky nebo uzeného tofu, 200 g tvrdého sýra, 200 g oliv (černé nebo zelené, bez pecky), oregano, mořská sůl, pepř, jarní cibulka nebo čerstvá petrželka.

Nejdříve si připravte těsto a to tak, že ve větší míse smíchejte mouku s práškem do pečiva, rozbité vajíčka, olivovým olejem, bílým vínem, 100 g nastrouhaného sýra a 100 g pokrájených oliv na malé kousky. Dobře toto těsto vymíchejte, aby vznikla hustá konzistence. Toto těsto pak vylijte do formy na pečení, polstrovaným pečícím papírem. Na vrch poklademe nakrájenou šunky nebo tofu, zbytek rozpůlených oliv, nastrouhaný sýr, nakrájenou jarní cibulku nebo petrželku a vrch posypte černým mletým pepřem a trochou mořské soli. Tento koláč pečte ve vyhřáté troubě na 200 stupňů a to alespoň hodinu a půl a pak teplotu snižte na 180 stupňů a koláč dopekajte přibližně ještě půl hodinu. Koláč sledujte.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek olivy

O olivách jste se už něco dozvěděli, ale co víte o olivovém oleji? Jistě víte, že je zdravý, ale jaké jsou všechny jeho účinky, jak se olivový olej dělí, co obsahuje a ještě…

Share Button