Včela medonosná – “Děkujeme, že si”

včela medonosná

Většina z nás líbí med nebo nějaký jiný včelí produkt, ale víte co se za tím všechno skrývá??? Co víte o včele medonosné a včelstvu? Včela medonosná produkuje med a má žihadlo, to jsme už asi některý i na vlastní kůži pocítili, ale kromě tohoto jsou zde i další zajímavosti a fakta o tomto úžasném hmyzu, kterému máme být proč vděčný… Co je vlastně včelstvo, jaké je jeho složení, co víte o včelím jedu a další zajímavosti o včelách a včelstvu…

O včele medonosné a včelstvu

Díky včelám máme co jíst, protože včely opylují rostliny (zemědělství, ovoce, zelenina, byliny, rostliny, stromy) a máme z nich různé včelí produkty (viz níže). Včely žijí společně v úlu, který má 50 – 100 tisíc včel, to je pořádně číslo nemyslíte? V úlu bývají dělnice (včely), královna včelstva (matka) a trubci. Tělo včely medonosné se skládá z hlavy, hrudi a zadečku (bříška). Včely mají tři páry nohou a dva páry křídel. Včely dělnice jsou typické tím, že mají žihadlo, kterým se umí bránit. Po vpíchnutí žihadla se uvolní jed ale včela pak umírá. Včelstvo se před zimou krmí speciálním cukernatým roztokem, aby přežilo zimu co nejvíce jedinců. Co je vlastně včelstvo??? Včelstvo je dokonalá harmonie Společenství, ve kterém má každý svůj úkol a nikdo se neulieva…

Víte kdo žije v úlu???

V úlu nežijí pouze včely, které nám vyrábějí med, jsou tam i další důležité “postavičky”, bez kterých by úl a tedy i celé včelstvo nepřežilo, aha na ně…

Královna (matka) dorůstá do velikosti přes 2 centimetry. Tato královna se vyvíjí ve větší buňce, jako klasické včely, a proto dorůstá do větších rozměrů, má i speciální stravu díky které se jí vyvinou orgány pro lepší reprodukci. Královna nebo matka se páří pouze jeden krát za život s několika trubci ale pak klade až 3 roky z jednoho oplodnění. Každé vajíčko ukládá do samostatné buňky, kde se pak včely vyvíjejí. Z neoplodněných vajíček se líhnou trubci a z oplodněných vajíček jsou dělnice (včely). Královna se může dožít až 6 let.

Trubci dorůstají do 2 centimetrů. Trubci nemají žihadlo ale zato mají velké oči. Trubci se podobně jako Královna páří pouze jeden krát za život ale po páření umírají. Trubci jsou před zimou vyhnány z úlu. Trubci se dožívají přibližně měsíc.

Dělnice dorůstají do velikosti kolem 1,5 centimetru. Dělnice mají žihadlo, kterým se umí účinně bránit. Dělnice tvoří největší část úlu a každá má své místo, každá včela v úlu dělá svou práci, aby úl společnými silami dobře fungoval.

včela medonosná

Co všechno produkuje včela medonosná???

Včelí med – pravý med je léčivým “pomocníkem” protože obsahuje vitamíny, minerály a další účinné látky, díky kterým si umíte zlepšit imunitní systém, trávení, srdce cévy a také i nervový systém. Nepodceňte tuto zlatou lepkavou pomůcku…

Propolis – tento produkt včel není až tak populární jako med, ale je také léčivý. Propolis má hustou konzistenci, podobně jako pryskyřice, kterou včely používají na uzavření děr a otvorů v úlu. Propolis má na lidský organismus antiseptické, antibiotické účinky, léčí pokožku, srdce a i cévy. Propolis si umíte zakoupit v různých formách (prášek, sádlo, surový propolis).

Mateří kašička – tato bledá kašovitá hmota je také výživnou potravou pro mladé včelstvo. Tento produkt je silným v boji proti zánětům, volným radikálům, stáří, vysílení těla, nebo proti civilizačním onemocněním. Díky tomuto produktu “omládne” a Vaše zdraví bude jako nové.

Pyl – včely sbírají pyl z rostlinky a pak z ní vytvářejí větší kuličku, která v úlu zraje a kvasí. Včelím pylem se pak krmí mladé včely, protože je to pro ně plnohodnotná potravina. Včelí pyl je pro člověka také zdravý, pokud na něj člověk nemá alergii, protože dokáže zlepšit zdraví játrech, krvetvorby, nervového systému, pokožky nebo srdečně-cévního systému.

vcely v uli

Je včelí jed nebezpečný???

Píchnutí včelou není nic příjemné a asi většina z nás ho už zažila… Proč vlastně bolí včelí bodnutí a co je vlastně včelí jed???

Včelí jed je vlastně histamin (alergická látka), která po vpichu způsobuje nepříjemnou bolest či pálení. Na tuto látku jsou mnohý lidé i alergický a vpich jedu do organismu, může dokonce u některých lidí způsobit až smrt. U lidí, kteří nejsou alergičtí na včelí jed, způsobuje toto vpíchnutí pouze alergickou reakci na pokožce, svědění, pálení a zarudnutí. Včela po bodnutí přichází o žihadlo spolu s jedovým váčkem a pak umírá. Včelí jed je jedem, ale přesto se používá i jako lék k mnoha onemocnění, týkajících se svalstva a kloubů. Pokud se u Vás po vpíchnutí včelou projeví nevolnost, dušnost, zvracení, průjem nebo jiný problém, tak raději okamžitě navštivte lékaře. Pokud nemáte alergickou reakci vážného charakteru, tak po píchnutí včelou můžete dané místo natřít nějakým krémem, který je na pobodání určen (zakoupit v lékárně).

Měli byste vědět – zajímavosti o včelách

  • Včely dýchají vzdušnice, které mají v zadní části těla (na zadku)
  • Když královna (matka včelstva) dokončí svou reprodukci, tak odchází z úlu a přenechává následovnice (další včelí královny) celé včelstvo a úl
  • Během letních měsíců se v úlu nachází 80 – 100 tisíc včel, to je ale číslo že
  • Nejčastější onemocnění včelstva je Varroáza – roztočovitá nákaza, která ničí včelí plody
  • Královna je schopna naklást za jeden den až 1 300 – 1 500 vajíček
  • Největším včelím nepřítelem je sršeň, který na včely útočí, když má nedostatek potravy (cukrů)
  • Včely se orientují podle slunce a světla

vcela medonosna

Včela medonosná je dokonalý hmyz, kterému máme být za co vděčný… Važme si přírodu, která nám dává všechno a zeptejme se sami sebe co mohu dát já přírodě???

Share Button