Co na sluncem spálenou pokožku? “Domácí” tipy na spálenou pokožku.

starostlivosť o pokožku

Slunce, teplo a pěkné počasí nás láká, abychom venku trávili co nejvíce času. Určitě se už i Vám stalo, že jste to se sluncem “přehnali” a pak jste si spálenou pokožku léčili pár dní… Co však dělat v takovém případě, kdy se kůže spálí? Je to nepříjemná záležitost, které se však dá předejít a když už vznikne, tak ji řešit i “domácími” recepty…

Nejlepší a nejzdravější prevence vzniku popálenin nebo spálené pokožky je, že se nebudete nárazově a dlouho vystavovat slunečním paprskům. To znamená, že když nemáte základ opálení, tak se nezdržujte na slunci déle než 20 – 30 minut. Pokud patříte ještě ke “bledším” typem pleti, tak neriskujte, Vy jste náchylnější ke spálení se.

Vyhýbejte se nejsilnějším slunečním paprskům mezi 11 a 15 hodinou. V této době má slunce nejsilnější intenzitu a právě v této době se dá nejrychleji spálit.

Druhy spálení pokožky

Není popálenina, jako popálenina (ze slunce)… Rozoznajte druh spálení, není to sranda.

Mírné spálení – tento druh spálení je nejčastější. Projevuje se zarudnutím kůže, pálením nebo svěděním. Tato podrážděná pokožka po pár dnech zhnědne, takže žádné loupání při mírném spálení není.

Středně těžké spálení – při tomto druhu je pokožka červená, spálená a vytvářejí se na ní hned nebo po čase puchýře, které pak praskají a tato pokožka se pak loupe.

Těžké spálení – nejhorší možný druh. Kůže je silně červené až do fialova a kromě pálení, svědění a bolestí se k tomuto druhu přidruží i teplota, zvracení, nevolnost, bolest hlavy nebo celková slabost. Při tomto druhu navštivte lékaře, nebo se doma ochlazujte.

Pozor si dávejte hlavně na:

Nejčastěji se spálí tyto části našeho těla. Když jdete na delší dobu na slunce, tak si nezapomeňte natřít i tyto části.

  • Krk (zepředu a zezadu)
  • Hrudník (nad prsy)
  • Stehna a kolena
  • Chodidla
  • Nos a čelo

opaľovanie, krem, okuliare, klobúk

“Domácí” tipy co na spálenou pokožku?

Když se Vám už pokožka na slunci spálí, tak se dá díky domácím “receptem” tento problém eliminovat. Pokud se však přidruží teplota nebo zvracení, tak navštivte raději lékaře.

Ochlazovat – základem léčení spálenin je ochlazování. Na popálené místa si stříkejte (rozprašovačem) studenou vodu, nebo si dávejte studené obklady a po 10 – 20 minutách je vyměňujte. Pokud jste odvážný, tak se sprchujte studenou vodou. Nezapomeňte i pít studené nápoje (bez alkoholu a nejlépe bez cukru), ochlazovat a hydratovat třeba tělo a zevnitř.

Hydratovat – další důležitý bod je hydratování, tedy krémování. Spálené pokožka je podrážděná a vysušená, takže kromě ochlazování ji i krémujte. Vhodné jsou mastnější krémy a nanášejte je v jemné vrstvě a častěji.

Zelený nebo černý čaj – tento čaj však nebudete pít, ale vychladlou tekutinu si nanášejte na spálená místa. Zelený nebo černý čaj urychlí hojení, zklidní pokožku a vyživí podrážděná místa.

Salátová okurka – salátovou okurku nakrájejte na plátky a pak je přikládejte na popálené místa. Okurka je plná vody a vitamínů a tak eliminuje bolesti a hydratuje vysušenou pokožku.

Kyselá smetana – není vhodná pouze k jídlu, ale dokáže pomoci i při popáleninách. Kysanou smetanu si natřete na popálené místo a nechte účinkovat 15 – 30 minut. Pak to opláchněte studenou vodou, nechte přirozeně vyschnout a pak natřete krémem.

Ocet – klasický ocet díky obsahu kyseliny octové odstraňuje svědění a pálení a tak pomáhá podrážděné pokožce. 1 lžičku octa smíchejte s 2,5 – 3 deci studené vody, dejte do rozprašovače a postříkejte tím popálené místa.

TIP: Nezapomínejte, že spálenou pokožku nevystavujte opětovně slunečním paprskům. Pokud se dá, tak alespoň 5 dní tuto pokožku “léčit” a nechte ji zregenerovat.

Hydratujte se i zevnitř! Pokud Vám nechutná voda, tak je tu pár tipů, co dělat, aby Vám voda chutnala

Share Button