Sacharidy – toto je dobré vědět…

sacharidy cukry

Není sacharid jako sacharid… Sacharidy jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku a přírody. Co jsou vlastně sacharidy, kolik sacharidů třeba přijmout za den, kdy hubnu nebo se udržuji, kde se nacházejí a co v jídelníčku preferovat, abychom této látky měli dostatek a ne přebytek???

Co jsou vlastně sacharidy?

Sacharidy, cukry, uhlohydráty, glycidy nebo karbohydráty jsou stejné názvy pro zmíněné sacharidy. I pod těmito jmény jejich můžete najít. Sacharidy jsou organické (přírodní) sloučeniny, které se vyrábějí i uměle – synteticky. Sacharidy jsou typické svou sladkou chutí a jsou nedílnou součástí jak přírody, tak i našeho stravování.

Nač slouží sacharidy?

Sacharidy jsou především zdrojem energie a pomáhají i při tvorbě hormonů, kyselin a enzymů.

Nedostatek sacharidů ve stravě

Pokud nepřijmete dostatek sacharidů (těch správných), tak se u Vás časem vyskytnou možná i tyto problémy… Dbejte na příjem sacharidů.

  • Nervozita
  • Nedostatek energie
  • Poruchy spánku
  • Nedostatečná tvorba hormonů
  • Poruchy metabolismu

Rozdělení sacharidů

Polysacharidy – polymerní sacharidy jsou tvořeny deseti cukrovými jednotkami. Polysacharidy nemají sladkou chuť a nejčastěji je známe jako škrob nebo celulózu.

Monosacharidy – jsou to jednoduché, základní sacharidy, které jsou typické krystalickou a ve vodě rozpustnou strukturou. Nejznámějšími zástupci monosacharidů jsou glukosa a fruktosa.

Oligosacharidy – tyto sacharidy jsou tvořeny 2 – 10 cukrovými jednotkami. Nejznámějšími zástupci jsou laktóza a maltóza.

Sacharidy ve stravě

Organismus potřebuje sacharidy či hubne, cvičí nebo si jen udržuje svou hmotnost… Velkou chybou při mnohých dietách stává, když jsou sacharidy přijímány pouze minimálně, nebo vůbec a pak nastávají mnohé příznaky, které tento nedostatek podporují. Sacharidy se nenacházejí pouze v sladkostech… Sacharidy se nacházejí v ovoci, zelenině, rýži, bramborách, mléčných produktech a podobně … Sacharidy se drží v žaludku nejkratší dobu (hned po nich jsou bílkoviny a tuky se rozkládají nejdéle) a poté putují do krve v podobě energie. Pokud přijímáte hodně sacharidů ve stravě (nejčastěji rafinovaný cukr), tak se nespotřebovaná energie pak mění na tukovou zásobu.

Kolik sacharidů konzumovat za den?

Doporučená denní dávka sacharidů by měla být dodržena, pokud ji překračujete, tak přiberete a pokud priímate málo sacharidů, tělo nemá dostatek energie…

Když svou hmotnost udržujete, tak denně přijměte přibližně 5 gramů sacharidů na 1 kilogram Vaší hmotnosti. (Tato dávka je přibližná a závisí i na fyzické aktivity, kterou během dne máte).

Když hubnete, tak denně přijměte kolem 3 – 4 gramy sacharidů na 1 kilogram Vaší hmotnosti.

Jaké sacharidy upřednostňovat???

Není sacharid jako sacharid a právě proto se naučte rozlišovat “lepší” sacharidy od “horších”…

Rychlé sacharidy – tyto sacharidy se dostávají do krve v podobě energie nejrychleji.

Pomalé sacharidy – tyto sacharidy jdou do krve v podobě energie postupně a nezpůsobí tak velké kolísání hladiny cukru v krvi.

Rychlý zdroj energie docílíte díky: ovoci, mléčným produktem (laktóza, mléčný cukr) a potravinám, které obsahují rafinovaný cukr (což je skoro každá kupovaná potravina).

Rafinovaný cukr a potraviny, který ho obsahují ve své stravě mějte minimálně! Rafinovaný cukr se nachází skoro všude a proto na něj dávejte pozor…

Pomalý zdroj sacharidů v například: rýži, bramborách, těstovinách, ovesných vločkách, luštěninách, celozrnných, špaldových a grahamových produktech.

Tento zdroj energie má lepší nutriční hodnoty, jako potraviny s rafinovaným cukrem. Potraviny s pomalým zdrojem energie ve svém jídelníčku preferujte.

Pokud máte chuť na sladké, tak zkuste některý z těchto 3 receptů na fit dezerty, jsou mňam!

Share Button