Uzeniny – třeba se jich bát?!

udeniny

Blíží se Velikonoce a uzeniny patří samozřejmě k tomu… Jíst jejich vůbec nebo ne??? Z každé strany se valí o uzeninách jen samé negativní “rakovinotvorné” řeči, tak jak to s nimi ve skutečnosti je???

O uzeninách a uzení

Uzeniny jsou lahůdkové masné výrobky, které jsou vystavené kouři a díky němu mají svou specifickou chuť a vůni. Navíc tento kouř potravinu konzervuje, takže Vám vydrží déle. Délka se odvíjí od druhu masa a typu kouře, který na dané uzení použijete. Na uzení se používají tři druhy kouře.

Udí se v rozsahu teplot od 30 – 100 stupňů. Lehký kouř – to je uzení při slabém doutnání, které zanechá jemnou chuť kouře v dané potravině. Střední kouř – při tomto uzení jsou použity vyšší teploty a větší tlení, cítit kouřovou chuť, ale zároveň tato chuť nepřehluší chuť jídla. Nejsilnější je intenzivní kouř – při tomto druhu jsou používány vysoké teploty doutnání a zůstává po něm silná kouřovým aromatickým, tmavší barva na mase a hořčí chuť.

udenina slanina

Je třeba se bát uzenin???

Během Velikonoc se asi uzeninám nevyhnete, co dělat?… Uzeniny obecně nejsou vůbec zdravou potravinou ba přímo naopak, při pravidelné a zvýšené konzumaci mají skutečně zvýšené riziko vzniku rakoviny či kardiovaskulárních chorob, ale … Pokud budete uzeninu konzumovat 1 – 2 krát v měsíci, tak se nemáte čeho bát, podívejte se kolik nezdravých potravin každý den jíme a teď se máte vzdát ještě i uzenin?! Raději se vzdejte nadměrného solení jídel a docukrovania kávy či čaje. Tak uděláte pro své tělo mnohem víc, než když odstraníte potravinu, kterou jíte možná jednou za dva týdny. Slanina, klobása, uzená šunka a podobné pamlsky nejsou zdravé ale pokud je budete jíst jednou, dvakrát v měsíci, tak je to v zdravé normě. Na jedno jídlo snězte tak 50 gramů uzeniny maximálně a k tomu doložte i čerstvou zeleninu, ta pomůže rozložit tuky, uvolnit sůl a urychlit jejich trávení. Život a jídlo se dá užít i bez velkých a radikálních omezování…

Co obsahují uzeniny – účinné látky

Tuk, bílkoviny, vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo, sodík, zinek, fluorid, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, cholin, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota uzená klobása vařená (100g)

KJ– 1 365 Kcal– 325 Bílkoviny– 20,6 g Tuk –  28 g

Uzeniny obsahují minerály – 100 g

Vápník 15,5 mg Sodík 730 mg
Hořčík 16 mg Zinek 2,3 mg
Fosfor 168 mg Fluorid 17 ug
Draslík 287 mg Omega 3 kyseliny 129 mg
Železo 1,85 mg Omega 6 kyseliny 3 460 mg

Uzeniny obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 44 IU Vitamin C 1 mg
Vitamin B1 0,45 mg Vitamin E 0,9 mg
Vitamin B2 0,3 mg Vitamin K 0,65 ug
Vitamin B3 6,9 mg Kyselina pantotenová 0,8 mg
Vitamin B6 0,5 mg Kyselina listová 5 ug
Vitamin B12 2 ug Cholin 68 mg

Uzeniny a jejich pozitiva

  • Vyšší obsah bílkovin, zlepšení tvorby svalové hmoty
  • Obsah vápníku zabezpečuje tvorbu a pevnost kostní hmoty

Uzeniny a jejich negativa

  • Zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Zvýšené riziko vzniku rakoviny
  • Zadržování vody v těle (vysoký poměr solí), zanesení ledvin a močových cest
  • Zadržování stolice, špatné vyprazdňování
  • Přibývání na váze, obezita

Uzeniny a hubnutí

Když jste ve fázi hubnutí, tak byste měli zcela vyloučit všechny druhy uzenin, pro jejich vysokou kalorickou hodnotu s vysokým podílem solí a tuků. Během hubnutí preferujte čerstvou zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, sýry, lehké druhy mas, celozrnné produkty a raději rostlinné druhy tuků…

Život a jídlo se dá užít i bez velkých a radikálních omezování…

Share Button