Medovina má množství pozitiv, o kterých jste možná ani nevěděli, určitě ji zkuste…

Sladké žlté medové víno a pohář medu medovina

Zda teplá nebo studená v každém případě je medovina chutná a zároveň i zdravým nápojem. Poznejte blíže medovinu, jaké druhy jsou, co medovina obsahuje, jaké má účinky na naše zdraví a ještě co si navíc… Chladné zimní večeři si můžete zlepšit právě tímto nápojem…

O nápoji medovina

Medovina je jemný a chutný alkoholický nápoj z medu, je to vlastně medové víno, které má nejčastěji okolo 13% alkoholu. Medovina vzniká za pomoci vinných kvasinek, které pracují v medovém roztoku a proces kvašení trvá pár týdnů. Medovina má svou typickou jemnou chuť, která je s nádechem medu. Tento nápoj se dá pít teplý, ale i studený. Medovina však není jen tak nějaký nápoj, má řadu pozitivních účinků, samozřejmě, že pouze při rozumné konzumaci (viz níže)…

Co obsahuje medovina za účinné látky?

Základní složkou medoviny je med a právě proto je tento nápoj “silákem” nabitým množstvím účinných látek.

Sacharidy, fenoly, flavonoidy, antioxidanty, bílkoviny, vlákninu, hořčík, fosfor, draslík, mangan, zinek, železo, sodík, selen, vápník, vitamin B, C a kyselinu pantotenovou.

Nejčastější druhy medoviny

Medovina se vyrábí z medu, vody, případně s použitím nějakých koření nebo bylin. Hotová medovina pak zraje, čímž získává lepší a silnější vůni a aroma. Nejčastěji jsou však tyto dva druhy.

Světlá – světla medovina se vyrábí z květového medu (světlejšího) a proto je typická svou světlou barvou.

Tmavá – tmavá medovina se vyrábí z lesního medu, který je tmavší.

Podrobné informace o medu najdete zde, klikněte sem. Jaké jsou nejčastější druhy medu, co obsahuje, nutriční hodnoty medu, jaké má účinky a jak vznikají dané druhy medu…

včela na plastu se sladkým medem

Jaké pozitivní účinky má medovina?

Že je med zdravý to ví snad každý a podobné pozitiva má i tento medový nápoj.

  • Podporuje imunitní systém, chrání a regeneruje buňky
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu
  • Má antiseptické a mírně antibiotické účinky
  • Prevence vzniku některých druhů rakoviny, chřipky či rýmy
  • Upravuje pH organismu (odkyseluje tělo)
  • Podporuje trávení a také pravidelnou stolici
  • Obnovuje střevní mikroflóru a čistí trávicí trakt
  • Podporuje tvorbu červených krvinek, prevence léčení Anémie
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krevní tlak
  • Pozitivní vliv na nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku a celkovou pohodu

* Tyto pozitivní účinky medoviny jsou jedině při rozumné konzumaci…

Použití medoviny

Chutnou medovinu víte jednoduše přidat do horkého čaje, podobně jako když děláte čaj s rumem nebo jen tak vypít za kalíšek. Když budete pít medovinu studenou, tak by měla mít kolem 15 stupňů, aby jí chuť byla co nejvýraznější. Když budete pít medovinu horkou, tak by její teplota neměla překročit 60 stupňů.

Recept na horký pomerančový nápoj s medovinou

Tento nápoj zaručeně zaboduje u každého dospěláka, když mu bude zima! Vyzkoušejte a uvidíte.

Hromada škořicových tyčinek vedle šálky medu s dřevěnou lžičkou

Potřebujete: 3 ks pomeranče, 1 ks mandarinka, 1 celou skořici, 0,5 deci medoviny, 5 ks hřebíčku, 1 lžičku medu.

Pomeranče a mandarinku odšťavněte, abyste získali čistou šťávu. Tu pak dejte do malého hrnce, přidejte skořici, hřebíček a nechte sevřít, po sevření hned odstavte a nechte mírně vychladnout. Když bude medovina teplá, tak přidejte med a medovinu. Zamíchejte a teplý čerstvý nápoj průběžně pijte.

Historie medoviny – jak to začalo?

Medovina je tradiční starý nápoj Slovanských národů… Zmínky o medovině jsou však zaznamenány i v řecké či rimanskej kultuře. Medovina však byla na světě pravděpodobně dříve než my a ta první medovina vznikala přirozeným způsobem. Med, který včely ukládali do dutin stromů začal kvasit za pomoci vody, která do stromu napršela a pak už jen stačilo, aby ji člověk objevil a ochutnal. Později už člověk začal medovinu vyrábět jiným procesem a ta je dodnes oblíbeným nápojem, hlavně slovanských kultur pro svou výbornou chuť a pozitivní vliv na zdraví.

Kolik medoviny pít?

Ať už jde o konzumaci medoviny, vína nebo piva, nesmíte zapomínat, že jde o alkoholický nápoj. I přes pozitivním účinkem medoviny se nedoporučuje pít medovinu denně. Zdravá, zlatá střední cesta, je maximálně 2 – 3 krát v týdnu. Medovinu můžete pít teplou nebo studenou.

Kliknete pro zvětšení

Info obrázek medovina

Pokud zrovna nemáte doma medovinu, tak se zahřát můžete i svařeným vínem. Klikněte sem a dozvíte se jak na to, co svařené víno obsahuje, plus pozitivní účinky na zdraví…

 

Share Button