Máte rádi sóju? Vlivy, produkty, pozitiva, negativa a…

soja, sojove produkty, sojove maso, sojova omacka

“Nejznámější” a nejdiskutovanějším luštěnina je právě tato… Informace o pozitivech a negativech se v článcích a diskusích velmi liší, tak čemu věřit a jak se ke této potravině “postavit”? Co vlastně sója obsahuje, jaké má nutriční hodnoty, jakými pozitivy se vyznačuje, info o sójových produktech a recepty ze sóji…

Základní info o sóji

Sója (lat. Glycine max) – čeleď bobovitých

Sója jako luštěnina (bobulky) a je zdravá jako každá luštěnina. Sója obsahuje plnohodnotné živiny, které tělu zlepšují celkový zdravotní stav. Pozor však na produkty ze sóji (omáčka, mléko, kostky, plátky, sladkosti z obsahem sóji), tyto mohou mít velmi negativní účinek na organismus při dlouhodobém užívání a ve velkých množstvích.

Geneticky modifikovaná sója (označení GMO)

Může při dlouhodobé konzumaci může postupně stěžovat Vaše zdraví. Obecně se u většiny lidí zapsala sója jako zdravé a plnohodnotné jídlo, hlavně pro vegetariány a vegany. Je tomu tak, ale pouze v případě, že jde o skutečnou luštěninu sóji, tedy ne geneticky modifikovanou – “uměle vytvořenou”.

Co obsahuje sója?

Sója, podobně jako každá luštěnina, obsahuje cenné živiny, které mají blahodárný vliv na zdraví člověka, které jsou to?

Voda, bílkoviny, tuk, sacharidy, vláknina, draslík, vápník, hořčík, zinek, fosfor, sodík, železo, měď, mangan, selen, vitamíny A, B, C, E, K, fytoestrogen*, kyselina listová, kyselina pantotenová, omega3 a Omega6 mastné nenasycené kyseliny a betakaroten.

Nutriční hodnota – sója (100g)

KJ– 714  Kcal –170  Bílkoviny – 15 g  Sacharidy – 9 g

Vláknina – 6,3 g  Tuk – 8,1 g Voda – 61 g

čerstvé sójové boby lusky

Sója obsahuje minerály – 100 g

Železo 5,4 mg Zinok 1,35 mg
Vápník 100,1 mg Selen 7,1 ug
Hořčík 84,5 mg Měď 0,25 mg
Fosfor 170 mg Mangán 1 mg
Draslík 510 mg Omega3 kyseliny 610 mg
Sodík 1,1 mg Omega6 kyseliny 4 500 mg

Sója obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 9,6 IU Kyselina listová 52 ug
Vitamin B3 0,49 mg Kyselina pantotenová 0,25 mg
Vitamin C 1,9 mg Vitamin K 21,5 ug
Vitamin E 0,35 mg Betakaroten 3,7 ug

Sója a možné vlivy na zdraví

Luštěniny se vyznačují pozitivními vlivy a tyto má právě sója…

muz si drzi ruku v oblasti traveni

  • Bílkoviny a vláknina podporují trávení a metabolismus
  • Podpora pravidelné stolice
  • Sója neobsahuje cholesterol, takže má schopnost eliminovat tuk, cholesterol a krevní tlak
  • Vápník a jiné minerály podporují tvorbu kostní a kloubní tkáně
  • Podporuje dobrý stav pokožky, vlasů a také nehtů

Sója a vliv na hubnutí

Sója a i sójové produkty jsou při hubnutí povoleny. Podpoří Vám trávení, rychlost metabolismu, zdraví a tím i hubnutí. Obsahují důležité živiny, díky kterým si nastartujete metabolismus a hubnutí bude efektivnější. Sóju konzumujte 3 – 5 krát týdně v jejích různých formách. Sóju víte jednoduše použít jako náhradu masa, ze sóji najdete i mléčné produkty atd (viz níže)… Ze sóji se dají připravit i mnohé chutné recepty.

Sójové produkty

Sójové produkty, které jsou fermetované – jsou vhodné a nefermetované produkty mohou mít při časté konzumaci negativní vliv na organismus. Fermetácia sójových produktů je kvašení, které zbavuje sójové produkty toxinů a škodlivých vlivů. Nefermetované sójové produkty mohou být při časté konzumaci spouštěčem zdravotních problémů a negativ v organismu. Vše však záleží na kvalitě sóji a jejích produktů…

sója, sójové mlieko, tofu

Ke fermetovaným sojovým produktům se víte dostat přes různé bio prodejny ale najdete je i v běžných obchodech v oddělení se zdravou výživou.

Co mohou způsobit nekvalitní sójové produkty?

Pokud se snažíte ušetřit na sójových produktech tak určitě neděláte dobře… V tomto případě se za kvalitu vyplatí zaplatit. Kupujte především sójové produkty fermetované. Pokud však budete konzumovat sójové produkty nekvalitní a ve velkých množstvích, tak si můžete přivolat některý z následujících zdravotních problémů…

  • Zatížit a prodloužit trávení
  • Způsoby plynatost nebo bolesti břicha
  • Malátnost, únavu či nedostatek energie
  • Odvápňování kostí

sójové mlieko v miske a v pohári

Sójové mléko

Je zdravější variantou mléčného produktu, který je vhodný především pro lidi s intolerancí na laktózu a vegany. Sójové mléko obsahuje tyto účinné látky: bílkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, vápník a jiné minerální látky, vitamíny A, B, D, E, K, cholin, omega 3, omega 6 kyseliny a jiné kyseliny. Nejpozitivnější účinky sójového mléka jsou: podpora trávení, metabolismu, pravidelné stolice, tvorbě kostní a kloubní tkáně, zlepšení kvality vlasů, nehtů, pokožky a je vhodný i pro lidi, který právě hubnou.

Všechny info o sójovém mléce naleznete zde – kliknete zde “Sójové mléko”

sójové maso sójové kocky

Sójové maso

Vlastně není maso v pravém slova smyslu. Je to sójový produkt, náhrada klasického živočišného masa. Některé produkty ze sóji jsou k nerozeznání od klasického masa. Nejčastěji dostat koupit sójové maso v sušené formě (sójové kousky, sójový granulát), která se povaří ve vodě a pak z ní víte uvařit libovolný recept. Sójové maso obsahuje až 50% bílkovin, takže je vhodnou alternativou při hubnutí či posilování. Kromě bílkovin obsahuje také rostlinné tuky, kyseliny, vitaminy a minerální látky.

sójové produkty, sója, tofu

Tofu

Je sojovým produktem, který se získává z namočené sóji (sójová voda nebo jinak sójové mléko). Tofu je vlastně sýr, protože při jeho výrobě se používá syřidlo. Tofu je oblíbeným sójovým produktem, protože má rostlinný charakter, nezatěžuje trávení a obsahuje vysoké množství účinných látek. Tofu si víte zakoupit bílé (natural), marinované nebo uzené. Připravíte si z něj mnohé úžasné recepty, vyzkoušejte…

Viac informácii o tofu syre nájdete tu – kliknete zde “Tofu sýr”

sójová omáčka v miske

Sójová omáčka

Je oblíbeným produktem hlavně v Asijské kuchyni, ale používáme ji už i my v EU. Sójová omáčka není jen “příchutí”, ale obsahuje i řadu pozitivních látek pro naše zdraví, jako například: bílkoviny, vitaminy skupiny B, omega 3, 6 kyseliny, minerální látky a antioxidanty. Mezi hlavní účinky patří podpora trávení, pravidelné stolice, podpory imunitního systému a posílení kardiovaskulárního systému. Pozor si dejte jen na to, že sojová omáčka zvykne obsahovat více soli.

Pokud Vás zaujala sojová omáčka, tak všechny info o ní naleznete zde –  “Sójová omáčka”

Recepty ze sóji

Inspirujte se některými z těchto receptů na přípravu jídel ze sóji… Vyzkoušejte alternativu klasického masa a možná zjistíte i Vy, že bez masa lze existovat. Ať se líbí, jídla ze sóji.

Tato polévka je chutnou a lehkou možností, vyzkoušejte ji. Tato sójová polévka je nejen vegetariánská ale také veganská.

Potřebujete: 200 g uvařených sójových kousků, 200 g bílého zelí, 1 mrkev, 1 kapie, 1 menší petržel, 3 rajčata, 1 jarní cibulka, 3 brambory, 1 PL rostlinného oleje, mořská sůl, pepř, červená paprika, majoránka.

recept na sójovú polievku

Sójové kousky (kostky) si uvařte podle návodu, sceďte a dejte stranou. Bílé zelí a očištěný petržel nastrouhejte na tenké proužky, mrkev nakrájejte na proužky nebo kostky. Očištěnou kapii pokrájejte na kostky a omyté rajčata na kroužky. Omytou jarní cibulku pokrájejte na kroužky a očištěné brambory na kostičky. V hrnci na zpěnění rostlinném oleji opečte sójové kousky, pak přidejte bílé zelí s petrželkou, pak přidejte mrkev, brambory, kapii, na konec rajčata a potom to zalijte vodou. Přidejte všechny koření a polévku vařte 12 – 15 minut. Zeleninu průběžně kontrolujte, každá má jinou dobu vaření. Ke konci vaření přidejte do polévky jarní cibulku, ta víceméně slouží pouze na okrasu.

Ze luštěnin se nejčastěji dělají zahuštěné omáčky, tak proč ne i ze sóji? Tento prívarok si umíte udělat i jako recept veganský, jak na to?…

Jako přílohu ke tomuto jídlu zvolte plátek uzeného tofu, vařené či pečené brambory vařené vajíčko. Záleží zda chcete recept jako veganský nebo pouze vegetariánský. Při veganské nepoužijte vejce.

cuketova polevka s bramborami

Potřebujete: 300 g sóji (luštěnina, forma boby), 1 cibule, 1 PL rostlinný olej, 1 ks bobkový list, pepř, mořská sůl, červená sladká paprika, 2 deci smetany na vaření (případně rostlinná smetana při veganské receptu), 1 ks brambor nebo solamyl.

Tento prívarok uvařte podobně, jako když děláte fazolový nebo čočkový prívarok. Sójovou luštěninu promyjte a nechte namočenou ve studené vodě přes noc alespoň 12 hodin. Potom sóju propláchněte pod tekoucí studenou vodou. Očištěnou a na drobno nakrájenou cibuli opečte do zlatova na rostlinném oleji, pak přidejte sóju, všechny koření, zalijte to vodou a vařte, dokud nebude sója měkká. Vyberte bobkový list. Potom prívarok rozmixujte ponorným mixérem na kaši. Přilijte smetanu a nastrouhaný brambor (uvidíte podle hustoty, možná nebude třeba) a 5 – 10 minut povařte, dokud nebude prívarok úplně hustý. Potom na hotový prívarok přidejte plátek uzeného tofu, brambory nebo vařené vajíčko.

Klikněte pro zvětšení

Info soja cz

Závěr – sóju ano nebo ne?

Sója jako luštěnina je zdravé jídlo, které obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Klidně můžete sóju konzumovat dva krát do týdne, během hubnutí i 5 krát. Pokuste se však vyhýbat každodenní konzumaci sójových produktů, sóju a sójové produkty obměňujte.

Tak a teď si klidně vyzkoušejte chutné recepty z tofu sýra, najdete zde: recept na tofu čínu se zeleninou, grilované tofu a guláš s houbami a tofu sýrem.

Share Button