Batáty (sladké brambory) – podlehněte jejich chuti jsou zde nejen recepty…

bataty sladke zemiaky

Název batáty Vám asi nic neříká, ale o sladkých bramborách jste již jistě minimálně slyšeli… Po těchto užitečných informacích co všechno tyto brambory obsahují, jaké vlivy mají na náš organismus a po receptech na chutné a zdravé recepty z těchto sladkých brambor batat, si je určitě koupíte a vyzkoušíte je… Brambory batáty si určitě najdou místo i ve Vaší kuchyni, pro jejich speciální chuť a mnohé vlivy…

O batáty, sladkých bramborách

Sladký brambor (povijnice batátová) – čeleď lilkovitých

Sladké brambory batáty jsou v našich podmínkách méně známé, u nás se nejčastěji používají klasické brambory. V Evropě a Americe jsou batáty používány v kuchyni dříve, než delikatesa, a ne běžná potravina. V zahraničí a hlavně v tropickém podnebí je batát běžně používaným, jak u nás klasické brambory. Červený batát je v průřezu podobný spíše mrkvi, jako bramboru. Sladké brambory jsou podobně jako brambora hlízy rostliny jménem povijnice batátová. Batát má vysoký poměr látek a tak se stává pro naše zdraví velmi prospěšným. Ze sladkých brambor si umíte připravit mnohé chutné a lehké recepty (viz níže).

Druhy batát brambor

  1. Červené – ve skutečnosti nejsou červené ale jejich slupkou a dužina mají oranžovou barvu.
  2. Bílé – také nejsou bílé, ale povrch a vnitřek jsou slabě žluté.

Co obsahují klasické brambory?

Klasické brambory jsou také plné látek, které potřebujeme, podívejte se na ten obsah…

Sacharidy, bílkoviny, vlákninu, tuk, vápník, železo, hořčík, draslík, fosfor, selen, zinek, měď, sodík, mangan, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamin A, B, C, K, cholin, betakaroten.

Co obsahují batáty?

Sladké brambory obsahují vyšší poměr účinných látek, jako klasické brambory a tím jsou pro nás zdravějšími. Ale samozřejmě, že i klasické brambory jsou pro nás zdravou zeleninou, ale ne ve formě hranolek nebo ve smažených formě…

Sacharidy, bílkoviny, tuk, vlákninu, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek, mangan, měď, sodík, selen, chrom, jód, molybden, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, cholin, betakaroten.

bataty na grile

Nutriční hodnota bataty pečené, vařené (100g)

KJ– 361,2  Kcal– 86  Bílkoviny– 4 g  Sacharidy– 18 g

Tuk –  0,1 5 g  Vláknina – 4 g  Voda – 72 g

Sladké brambory obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,9 mg Zinek 0,4 mg
Vápník 44 mg Měď 0,22 mg
Hořčík 25 mg Mangan 0,75 mg
Fosfor 59 mg Sodík 38 mg
Draslík 486 mg Selen 0,3 ug
Omega 3 kyseliny 6 mg Omega 6 kyseliny 66 mg

Sladké brambory obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 19 100 IU Vitamin E 0,9 mg
Vitamin B1 0,15 mg Vitamin K 3,4 ug
Vitamin B2 0,2 mg Kyselina listová 8 ug
Vitamin B3 1,9 mg Kyselina pantoténová 1,2 mg
Vitamin B6 0,4 mg Betakaroten 11 300 ug
Vitamin C 22 mg Cholin 15 mg

Nutriční hodnota bataty syrové (100g)

KJ– 528,9  Kcal– 129  Bílkoviny– 1,1 g  Sacharidy– 29 g

Tuk –  0,25 g  Vláknina – 3,2 g  Voda – 65 g

Sladké brambory obsahují minerály – 100 g

Železo 0,8 mg Zinek 0,25 mg
Vápník 41 mg Měď 0,1 mg
Hořčík 28 mg Mangan 0,6 mg
Fosfor 49 mg Sodík 7 mg
Draslík 465 mg Jód 0,9 ug
Molybden 5 ug Chrom 3 ug

Sladké brambory obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 10 500 IU Vitamin C 31 mg
Vitamin B1 0,2 mg Vitamin E 1,75 mg
Vitamin B3 0,95 mg Kyselina listová 55 ug
Vitamin B6 0,4 mg Kyselina pantotenová 0,9 mg

Batáty – vlivy na zdraví sladkých brambor

Batáty mají dobrou kombinaci vitamínů, minerálů, kyselin a všech látek a tím jsou pomocníkem kompletního zdraví a ne jen určité oblasti, viz…

  • Podpora imunitního systému
  • Detoxikují organizmus
  • Podporují trávení, pravidelnou stolici, pročišťují trávicí trakt
  • Normalizují hladinu cukru v krvi, postupné uvolňování
  • Podporují tvorbu kostní a kloubní tkáně
  • Podporuje krvetvorbu
  • Zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
  • Zklidňují nervový systém, zlepšují paměť a koncentraci
  • Odstraňují stres z těla, zlepšují kvalitu spánku, odstraňují migrénu

Batáty při hubnutí

Batáty jsou vhodné i při hubnutí. I když mají vyšší podíl sacharidů, tak to není až tak velký problém, protože tyto sacharidy se uvolňují do krve postupně. Batáty jsou plné účinných látek, které povzbuzují trávení a také celkové zdraví, takže je klidně můžete jíst během hubnutí v jejich různých formách na oběd nebo večeři. Jídlo z Baťa konzumujte 2 – 3 krát týdně v nějakém hlavním jídle.

1. Recept na batáty hranolky

Tyto hranolky můžete mít jako přílohu ke masu, grilovanému sýru, pečenému květáku, brokolici nebo jen tak s nějakým dresinkem.

Potřebujete: 10 ks batát, trochu oleje, americké koření.

batatove hranolky

Batáty očistěte tak, jak čistíte brambory, a pokrájejte na silnější kolečka (podélně) a ty pak na tvar hranolky o stejné tloušťce. Na plech rozložte papír na pečení. V misce si smíchejte trochu olivového oleje s americkým kořením a pak přidejte i sladké brambory a dobře je promíchejte, aby se koření s olejem dostalo na každou hranolků. Takto připravené okořeněné hranolky rozložte na plech a pečte při teplotě 180 stupňů 40 – 50 minut. Průběžně kontrolujte, každá trouba může péct jinak.

2. Recept na placky ze sladkých brambor (bataty)

Když Vám chutnají placky z klasických brambor, tak budou i tyto…

Potřebujete: 1 kg batát (sladkých brambor), 4 vajíčka, 1 cibule, 3 lžíce hladké mouky, 1 lžíce strouhanky, 1 lžička mořské soli, 5 větších stroužků česneku, 2 lžíce majoránky, 0,5 lžičky černý mletý pepř, 1 lžička červená paprika.

Postup je stejný jako u klasických bramborových placek. Očištěné a omyté batáty si rozdělte na polovinu (kopu) a půlku batáty nastrouhejte na hrubším struhadle a druhou půlku kopy nastrouhejte na menším struhadle. Ke nastrouhaným sladkým bramborám přidejte rozbité vajíčka, prolisovaný česnek, na drobno nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli, majoránku, mouku, strouhanku, sůl, pepř a červenou papriku a vše důkladně promíchejte. Nechte odpočinout v lednici takovou hodinu a pak můžete jít na to. Máte zde dvě možnosti buď můžete toto těsto klasicky vysmahnout na oleji nebo masti v pánvi, nebo pokud chcete jít lehčím variantou, tak si dejte pečící papír na plech a tuto hmotu tam vylijte tak, aby bylo takového půl centimetru silná. Pečte v troubě při 190 – 200 stupňů 50 – 60 minut. Sledujte vrch placky, kdy bude do zlata až hněda vypněte.

3. Recept na pečené batáty a pečené kuře

Ke tomuto pečenému kuřeti s pečenými sladkými bramborami si můžete připravit i salát z čerstvé sezónní zeleniny. Toto jídlo můžete konzumovat na oběd nebo večeři.

Potřebujete: 4 ks kuřecí stehna, 1 lžička mořské soli, 0,5 lžičky černý mletý pepř, 0,5 lžičky červená paprika, 1 PL olivový olej, 1 kilogram batát, 1 lžičku americké koření.

pecene bataty s kuretem

Omyté kuřecí stehna potřete z každé strany mořskou solí, pepřem a červenou paprikou, uložte je na plech. Batáty očistěte jako klasické brambory, omyjte a nakrájejte na měsíčky. Ve větší misce smíchejte batáty s olivovým olejem a americkým kořením. Pak je poklademe při kuřecí stehna. Takto připravený plech pečte 50 – 60 minut, při teplotě 185 – 190 stupňů.

4. Recept na vařené batáty s bylinkami a kořením

Tyto vařené batáty můžete jíst jako přílohu ke masu, rybě nebo jen tak s nějakým dresinkem.

Potřebujete: 10 ks batáty, 1 PL máslo, 1 KL černý mletý pepř, 1 snítka rozmarýnu, 1 větvička tymiánu, 1 lžičku mořská sůl.

Batáty očistěte, omyjte a nakrájejte na kolečka velikosti kolem půl centimetru. Vložte je do hrnce zalijte vodou, přidejte rozmarýn, tymián, sůl a vařte je po sevření kolem 13 – 15 minut. Před koncem vaření zkuste píchnout do jednoho sladkého bramboru, zda je měkký. Poté brambory sceďte, vyberte větvičky rozmarýnu i tymiánu a přidejte do horkých sladkých brambor máslo a pepř. Promíchejte, máslo roztaje a můžete jíst.

5. Recept na gnocchi z batáty a pečená jahňacinka

Poměrně náročnější jídlo, ale stojí za to!

Potřebujete: 400 g sladkých brambor (batat), 1 hrnek hladké mouky, 1 lžička mořské nebo himálajské soli, 1 ks jehněčí kýta, 5 stroužků česneku, 1 stonek rozmarýnu, špetka mletého pepře, 1 lžička soli, 1 PL olivový olej.

recept bataty gnocchi s jehnecim

Nejprve si připravte gnocchi. Očištěné a omyté batáty pokrájejte na menší kousky, dejte ve hrnce s vodou a trochu soli a vařte, dokud nebudou zcela měkké. Pak batáty slijte a nechte vychladnout. Když budou studené, tak je rozmixujte mixérem na hladkou tuhou hmotu, přidejte sůl (1ČL), mouku a důkladně těsto promíchávejte, nejlépe rukama, dokud nebude mít tužší konzistenci. Pokud by bylo náhodou příliš řídké, přidejte trochu mouky. Míchejte dokud se nebude od rukou odlepovat. Pak z toho těsta udělejte 2 – 3 koule, ty rozválejte rukama do dlouhé nitě (válečku) 2 centimetry hrubého. Pak z těchto válečků odkrajujte 2×2 centimetry (kostky) gnocchi do osolené vody a vařte je asi 3 minuty, pak jak vyplouvají na povrch. Tyto gnocchi chtějí rychlost a přesnost 🙂  ale to určitě zvládnete.

Nyní jdeme na jehněčí maso. Omyté stehno pravidelně po jeho celé ploše jemně na písmeno X nařízněte a pozasúvajte do něj očištěný česnek. Vrch masa osolte, poprašte mletým pepřem, potřete olivovým olejem, přidejte větvičku rozmarýnu a podlijeme trochou vody. Troubu rozehřejte na 180 stupňů a jehněčí maso tam pečte přibližně dvě hodiny. Každou půl hodinu maso vyjměte a polijte výpekem, aby nebylo suché. Když se voda vypaří, tak ji průběžně doplňujte. Po dvou hodinách by mělo být maso hotové s křupavou kůrou nahoře. Maso nakrájejte na tenčí plátky, přidejte uvařené gnocchi a můžete doložit nějakou omáčkou nebo salátem z čerstvé zeleniny.

Klikněte pro zvětšení

Info bataty cz

Pokud Vám nechutnalo sladké brambory, tak konzumujte alespoň naše klasické brambory. Ale ne ve formě hranolek…

Share Button