Chlorella

Chlorella je zelená mikroskopická řasa, která roste převážně ve sladké ale i slané vodě. Podle tvrzení odborníků je tato jednobuněčná řasa na naší planetě již něco přes 2,5 miliardy let. Nejčastěji jsou kulovitého tvaru o průměru 2 až 9 mikrometrů. Množí se dělením. Jedna buňka chlorelly se rozdělí cca na 5 dalších. Tento cyklus trvá od pár hodin až po několik dní v závislosti na podmínkách – teplo, světlo, …

Název chlorella je odvozen od řeckého slova “chlorosis” – což znamená v řečtině zelená a latinské přípony “ella” – což v překladu znamená malá. Pro zdraví je výjimečná svým bohatým obsahem nutričních prvků jako například chlorofyl, bílkoviny, betakaroten, vitaminy, minerály a antioxidanty.

Druhy chlorelly

Chlorella má několik druhů. Nejznámější i nejzdravější druh je Chl.pyrenoidosa. Mezi další známé druhy patří chlorella japan a chlorella spirulina. Více o jednotlivých druzích najdete v článku “Druhy chlorelly”

Co obsahuje Chl.pyrenoidosa, spirulina, japan

Složení je přibližně stejné. Chlorella pyrenoidosa je považována za kvalitnější, resp. zdravější než spirulina, chlorella japan. V závislosti na druhu obsahuje přibližně 60-70% bílkovin, 9% vlákniny, 2% oligo-a polysacharidů, 2,5 až 4% chlorofylu, karotenoidových barviva, lutein, zeaxantin, 10% tuků s obsahem esenciálních mastných kyselin, vitamíny, kyselinu listovou, minerální látky… Je nejbohatším potravinovým zdrojem chlorofylu. Už ze jmenování základního složení je zřejmé, že je pro lidský organismus velkým přínosem. Obsahuje i množství vitamínů a minerálů

Chlorella – vitamíny a minerály

Množství vitamínů a minerálů uváděné na 100g sušené chlorelly

Vitamíny (na 100g)

Minerály (na 100g)

B1 – 1,71 mg

vápnik (Ca) – 250 mg

B2 – 7,98 mg

sodík (Na) – 29 mg

B6 – 1,00 mg

draslík (K) – 1300 mg

B12 – 0,17 mg

hořčík (Mg) – 260 mg

C – 40,80 mg

železo (Fe) – 120 mg

E – 8,90 mg

fosfor (P) – 1400 mg

Betakaroten – 54,10 mg

zinek (Zn) – 11 mg

Základní účinky chlorelly na zdraví

Podrobnější popis účinků na zdraví naleznete v článku “Chlorella – účinky”

  • Pomáhá při detoxikaci organismu
  • Podporuje lepší trávení a vylučování
  • Rovněž se užívá jako prevence proti rakovině a srdečním chorobám
  • Upravuje metabolismus cukru tak, že udržuje jeho hladinu na konstantní úrovni
  • Váže na sebe těžké kovy a vylučuje je z těla
  • Zmírňuje záněty, vředy a alergie
  • Pomáhá proti chronické únavě a stresu
  • Celkově posiluje imunitní systém
  • Stimuluje růst a obnovu tkání, omlazuje organismus
  • Urychluje hojení ran a brání zánětům

I když se vedou polemiky, zda chlorella je až taková úžasná (najdou se i zdroje, které tvrdí, že není), nejlepší bude pokud každý přesvědčí sám. Vždyť výběr je široký. Na našem trhu je dostupná i Chl.pyrenoidosa, i chlorella japan i chlorella spirulina.

Share Button