Glutaman sodný E 621
Glutaman sodný – i Vy ho poctivě sledujete na obalech potravin a vyhýbáte se mu? Je skutečně pravda, že je to nebezpečná a škodlivá látka? Kde se nachází a kolik ho můžeme zkonzumovat?
Glutaman sodný je sůl glutamové kyseliny. Glutaman je látka, kterou tělo nezbytně potřebuje jako “stavební” látku pro buňky. V rozumné dávce je pro tělo nutná, ale největší problém s glutamátem nastává v jeho nadměrném používání v potravinářském průmyslu. Glutaman sodný se používá v potravinách jako zvýrazňovač chuti a samozřejmě, že výrobci chtějí, aby jejich potraviny byly výrazné, chutné a lidé je znovu kupovali…
Glutaman sodný nachází v množství běžných potravin, které každý den konzumujeme. Nachází se v různých polotovarech, aromatických přípravcích (bujóny, koření…), instantních polévkách, omáčkách, různých mléčných produktech, sladkostech, slaných pamlscích (chipsy, tyčinky, křupky…) a podobně. Glutaman se nachází také v zdravých běžných potravinách, kde je jeho přírodnější a “čistší” forma a této se bát netřeba, protože ji tělo hned vyšle do buněk jako potřebnou látku. Níže jsou vypsány některé z potravin kde se glutaman nachází. Jak bylo zmíněno, problém nastává v glutamátu, který je přidáván “uměle” do potravin běžného konzumu. Tento glutaman spolu s “přírodním” glutamanem může zvýšit hladinu v těle a časem při zvýšených dávkách způsobit, některý ze zdravotních problémů. Teprve při dlouhodobé zvýšené konzumaci jsou v organismu spuštěny obranné mechanismy v podobě některého onemocnění
“Přírodní glutaman” se nachází v
- Rajčata
- Ořechy
- Ryby
- Řasy Cambo
- Hovězí, vepřové maso
- Luštěniny
Toto jsou jen některé běžné potraviny, ve kterých se glutaman nachází. Třeba brát v úvahu, že přijímáte glutaman z běžných potravin, ale také z potravin do kterých je “přimíchán” kvůli zvýraznění chuti, a tedy vyšší hladina se může časem nějak projevit…
Řešení v otázce příjmu glutamátu
Je dobré sledovat složení potravin, které kupujete a tak si vybírat potraviny, které glutaman neobsahují. Škála potravin, značek a druhů je dostačující na to, abyste si vybrali potravinu bez glutamanu. Nemusíte se však bát, pokud přijmete potravinu s glutamátem 2 krát do týdne, nic se nestane a Vaše tělo to ví bez problémů vstřebat. Pokud však konzumujete denně potraviny s přidaným glutamátem, tak jste i Vy v rizikové skupině, které se časem mohou nastat nějaké zdravotní problémy
Ve vysokých dávkách glutaman způsobuje
- Únavu, nedostatek energie
- Bolesti hlavy
- Podrážděnost
- Cukrovku
- Obezitu / nadváhu
- Žaludeční vředy
- Alergie
Výše uvedené zdravotní rizika, které s sebou nese dlouhodobě velké množství glutamátu v organismu jsou pouze informativní, tato látka dokáže narušit celkový chod těla, a projevit se může i v jiné podobě zdravotního rizika …
Glutaman je ve velkých množstvích škodlivá látka, ale jeho sledováním ho umíte v potravě uhlídat…