Sauna – saunování

Sauna, saunovani

Je Vám stále zima, máte slabou imunitu, bolí Vás páteř, procházíte nějakou detoxikační nebo hubnoucí kúrou??? Saunování Vám pomůže v pevnějším zdravý a v celkové pohodě… Jak je to možné? Saunování je ověřenou uvolňující a alternativní možností pro lepší zdraví…

O saunování

Skandinávie, konkrétně Finsko je matkou této příjemné aktivity. Saunování je hlavní charakteristikou severských zemí, protože tam mají většinu roku chladno, potřebovali najít metodu při které by se zahřály a máme to tady – saunování. Dnes je již saunování běžnou uvolňující a také zdravotní “činností” při které si nejen odpočinete ale také silně podpoříte svůj organismus. Největší výhody pravidelného saunování spočívají v posílení celkové imunity, přečištění organismu od škodlivých látek, zlepšení zdraví dýchacích cest, kůže, svalstva a také celkové psychické pohody.

Dnes máte saunu už skoro v každém hotely, penzionu, plovárně, wellness studiích nebo i na jiných místech, stačí zadat do internetu sauna, Vaše město a zaručeně něco najdete. Pokud nemáte 100% zdravotní stav, tak se o možnostech saunování poraďte nejdříve se svým lékařem, abyste se tak vyhnuli možným rizikům, protože ne každý druh sauny je vhodný pro každého (viz níže). Pokud se Vám saunování zalíbí, tak ideální by bylo saunovat se alespoň 2 – 4 krát do měsíce, aby pozitivní účinky na organismus byly účinné

Druhy saun

Suchá (finská) – v této sauně máte od 80 do 110 stupňů, což je poměrně dost horko a právě proto tato sauna není vhodná pro každého. Suchá nebo finská sauna je vhodná pro zdravého dospělého člověka a díky ní se účinně detoxikujete, prohřejete, pokožka a končetiny se prokrví a navíc povzbudíte i svůj metabolismus. Pobyt v sauně se pak střídá s fází ochlazení a odpočinku. Ochlazení může být studenou sprchou, hozením se do sněhu J nebo politím se studenou vodou z kbelíku (je-li taková možnost). Například: 10 minut v sauně, ochlazení a pak 10 minut odpočinek na lehátku. Tento postup já osobně opakuji 3 a někdy i 4 krát.

Parní (vlhká) – v této sauně máte od 50 – 80 stupňů a 80 – 100% vlhkost vzduchu. Nejlepší výhodou tohoto druhu sauny je pozitivní vliv na dýchací cesty, eliminování kašle, alergii, astmatu či bronchitidy. Zvlhčuje dýchací cesty, účinně detoxikuje Váš organismus a pomáhá i nervovému systému. Do této sauny mohou jít i pacienti, kterým suchá (finská) sauna nevyhovuje, samozřejmě po konzultaci s lékařem. Tak jako u předchozího druhu sauny, i zde se střídají ohřívající, ochlazující a odpočinkové fáze.

Infrasauna (infrakabina) – v této sauně je 40 – 60 stupňů a vlhkost vzduchu je kolem 40%. Už podle názvu je princip této sauny v infra zářičů, které rychle prohřejí kabinu a tím prohřejí a ozáří i Vaše tělo. Infra červené světlo uvolňuje svalstvo, klouby, páteř, podporuje pročištění organismu, hojení pokožky (poranění, kožní choroby), imunitu a přispívá také ke rychlejší regeneraci těla.

Saunování – její pozitiva

  • Podpoření imunitního systému, prevence vzniku chřipky, rýmy
  • Cílená detoxikace organismu, přirozené antidepresivní účinky
  • Uvolnění svalstva, bolestí kloubů, páteře
  • Pročištění a podpoření zdraví dýchacích cest
  • Eliminuje kašel a projevy alergii či astmatu
  • Podpoření trávení, metabolismu a případně i hubnutí
  • Uvolňuje nervový systém, odstraňuje stres, napětí a zlepšuje kvalitu spánku

Jak začít se saunováním

  • Ideální je poprvé ně jít sám do sauny, jděte s někým kdo má zkušenosti se saunováním (pokud by Vám přišlo špatně)
  • Všechny kovové doplňky ze sebe složte (náušnice, náramky, hodinky, šperky, piercingy…)
  • Do sauny jděte bez plavek, nejlépe nahý s omotaným ručníkem nebo prostěradlem kolem sebe (podle pravidel saunovacího studia). V sauně si pak ručník či prostěradlo ze sebe dejte dolů ale pouze na ní seďte
  • Pokud jdete do parní sauny, tak si místo sezení opláchněte sprchou… (hygiena)
  • V samotné sauně dýchejte pomalu, klidně a zkuste nosem
  • Dodržujte určený čas na saunování a také odpočinek (ve většině saun jsou hodiny)
  • Po první fázi ohřívání se ochlaďte a jděte odpočívat
  • Uvidíte jak to na Vás zapůsobí a tyto série opakujte 2 – 4 krát
  • Po celkovém vysaunovaní se umyjte a zkuste odpočívat, neprovádějte fyzickou zátěž…

UPOZORNĚNÍ

Těhotné ženy do tří měsíců, od začátku těhotenství, by se měli úplně vyhýbat saunování, protože v prvních třech měsících těhotenství se začíná plod vyvíjet a přehřívání těla a plodu nemusí dobře zapůsobit na tento stav. Po třech měsících těhotenství, těhotná žena (bez rizikového těhotenství) může navštěvovat saunu, po konzultaci s lékařem, ale musí dodržovat přísnější kritéria a to: v sauně musí sedět na ručníku, aby tak zabránila případnému přenosu infekci a podobně. Musí mít dostatek tekutin. Čas saunování je třeba snížit, podle matčina pocitu, pokud přijde nevolno – tak saunu okamžitě opustit. Prodloužit čas odpočinku z 10 minut i na 15 – 20 minut. Ochlazování zvolit jemnější metodou jako ledový bazén, studené vědro z vodou a podobně… Stačí studenější nebo letní sprcha

Děti a saunování. Děti do sauny mohou jít pouze po konzultaci s jejich lékařem a když jsou 100% zdravé. Do sauny dětičky musí jít s rodičem nebo jiným odpovědným dospělým, samozřejmě pouze pokud oni samy chtějí jít do sauny, nesmíte je v tomto směru nutit! Nesmí být hned po jídle, mohlo by jim přijít špatně, ideální je 1,5 – 2,5 hodiny po jídle. S dětmi v sauně třeba být kratší dobu než my dospělý. Je třeba je sledovat jak se potí, když se budou již velmi potit, tak je ideální jít se ochladit. Podobně jako u těhotných ženách, tak iu dětí třeba dbát více na hygienu, delší dobu odpočinku a jemné ochlazování.

Saunování je ověřenou uvolňující a alternativní možností pro lepší zdraví…

Share Button