Medvědí česnek – (ne) voňavý, silný a zdravý!

medvedi cesnek

Medvědí česnek, znáte jeho sílu??? Nastal jeho čas a proto si ho určitě pořiďte! Medvědí česnek je účinná léčivá bylina, která má mnoho stranné využití. Jeho největší síla spočívá v posílení imunity, kardiovaskulárního systému, přečištění organismu, podpoří trávení, stolice a zlepšení zdraví dýchacích cest… Medvědí česnek pomůže tělu nabrat nové síly po zimě, pročistí ho a připraví Vaše zdraví i na nadcházející léto. Nepodceňte tuto rostlinku – medvědí česnek je “Topka”.

Medvědí česnek (lat. Allium ursinum) – čeleď cibulovitou

Co obsahuje medvědí česnek – účinné látky

Když se blíže podíváte na to, co medvědí česnek obsahuje, může se Vám to na první pohled zdát jako “nic moc”, ale opak je pravdou… Medvědí česnek obsahuje skryté cenné látky, které z něj dělají úžasnou léčivou a chutnou bylinu. Viz níže jaké má pozitivní účinky na organismus…

Bílkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík a vitamíny B a C

Nutričná hodnota – medvědí česnek (100g)

KJ– 92,4 Kcal– 22

Bílkoviny 2,8 g Sodík 80 mg
Sacharidy 3,7 g Draslík 560 mg
Vápník 2,1 g

Medvědí česnek – účinky zdraví

  • Podporuje imunitní systém a ochranu zdraví, antispetické, antibakteriální, antibiotické účinky – dezinfikuje vnitřek i vnějšek Vašeho těla
  • Zlepšuje a hojí poranění kůže
  • Pročišťuje a zlepšuje: dýchací cesty (kašel, hleny, zánět), játra a krev, močové cesty a ledviny
  • Podporuje trávení, zlepšuje vyprazdňování a odstraňuje plynatost
  • Snižuje vysoký cholesterol z krve, snižuje vysoký krevní tlak, účinná prevence před kardiovaskulárními onemocněními
  • Močopudný účinek odvodňuje nadbytečnou vodu z těla
  • Uklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkci mozku a paměti

medvedi cesnek v prirode

Kde se medvědí česnek vyskytuje a jak se sbírá

Medvědí česnek roste ve vlhkém prostředí (les, hory, při potocích, bažiny). Má rád vodu, vlhko a stín (chládek). Přímé slunce ho však ničí, takže od dubna si můžete dělat procházky v lese a doufat, že medvědí česnek objevíte. Medvědí česnek roste ve volné přírodě do 900 m.n.m. Z medvědího česneku se sbírají pouze jeho listy, které se pak používají do studené nebo teplé přípravy, podobně jako listy špenátu. Pokud si nebudete zcela jistý, jestli je to medvědí česnek, přivoňte jeho listy, voní mírně po česneku.

medvedi cesnek

Uskladnění medvědího česneku – jak na to?

Medvědí česnek má největší sílu hned po utržení, tedy přímá konzumace. Medvědí česnek se nedoporučuje sušit, protože touto metodou přichází o všechny léčivé složky a tím pádem i účinky. Medvědí česnek je nejlepší zkonzumovat ihned po odebrání, pokud však nemáte jinou možnost uchovejte ho iv lednici v uzavíratelné nádobě, pokud ho zkonzumujete do tří dnů. Pokud ho použijete později, tak ho zamražte.

Použití bylinky Medvědí česnek

Medvědí česnek v jídle – medvědí česnek můžete snadno přidat do jakéhokoliv jídla, kam se Vám bude hodit. Nejčastěji se používá do polévek, rýže, pomazánek, ke masu, těstovinám do brambor a podobně. Netřeba se bát jeho možností použití. Tepelná úprava neznehodnocuje živiny v česneku, takže klidně ho vařte, duste, pečte nebo grilujte.

Medvědí česnek koření – umyté listy usušte a nechte přirozeně vysušit. Toto koření pak používejte do vaření, pečení, grilování nebo jen tak jako čaj.

ID:15714236

Recepty – polévky z medvědího česneku a pesto
Polévka z medvědího česneku Nevíte co na oběd? Chcete, aby vaše chuťové pohárky byly spokojené a zároveň chcete udělat i něco pro své zdraví? Připravte si polévku z medvědího česneku podle našich receptů. Ať už klasickou se smetanou nebo zdravější bezlaktózovou. “Recepty – polévky z medvědího česneku” nebo si připravte pesto z medvědího česneku

Recept – čaj z medvědího česneku

Potřebujete: 1 PL čerstvě nakrájených listů medvědího česneku (pouze během sezóny), 0,5 lžičky med, 2,5 deci vody, 1 plátek citronu.

Čerstvě nakrájený medvědí česnek zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Když je čaj teplý přidejte med a citron

Recept – “Medvědí” šťáva

Potřebujete: 5 hrstí listů medvědí česnek (umyté), 120 ml med, 4 lžíce extra panenský olivový olej (nejvyšší kvalita), 1 PL citronová nebo limetková šťáva.

Všechny suroviny vložíme do misky a vše důkladně rozmixujeme na hustou hmotu. Tuto směs užívejte 1 krát za den, po jedné polévkové lžíci. Tuto šťávu zapijte vodou nebo čajem bez cukru

medvedi cesnek tinktura

Recept – tinktura z medvědího česneku

Tato “medvědí tinktura” má silně pozitivní vliv na srdečně-cévní systém, močové cesty, ledviny, játra, dýchací cesty, tlusté střevo a ženské pohlavní orgány. Všechny tyto orgány pročišťuje a posiluje a také funguje také jako účinná prevence proti vzniku chorob těchto orgánů.

Tinktúrovú kúru aplikuje v délce minimálně jeden měsíc (klidně i déle) aby byla co nejúčinnější a to 2 krát za den (před snídaní, před večeří) po 20 kapek a zapijte čistou vodou.

Potřebujete: 0,5 kg listů medvědího česneku, 1 litr tvrdého alkoholu (vodka nebo domácí pálenka bez výrazné chuti), skleněná uzavíratelná láhev.

Omyté a osušené listy medvědího česneku si rozřízněte na půlky (příčné) protože jejich účinné látky se snadněji uvolní do alkoholu. Prořezané listy natlačte do skleněné láhve a na konec zalijte alkoholem. Alkohol použijte například vodku, protože ta není aromatická, ať nepřehluší chuť medvědího česneku. Láhev uzavřete a nechte louhovat měsíc až dva na tmavém místě (skříň, špajz). Léčivé látky se uvolní do alkoholu a vznikne výsledná tinktura. Po louhování tekutinu přeceďte zbavte listů a můžete používat.

Nepodceňte tuto rostlinku – medvědí česnek je “Topka”.

Info obrazek medvedi cesnek

Líbí se Vám medvědí česnek? Pokud je “medvědí” sezóna, běžte si ho natrhat ale pozor na medvědy…

Share Button