Kokosový olej – má “zázračné” účinky, jaké, pozitiva, negativa…

kokosove kousky s kokosovym sirupem

Je kokosový olej opravdu tak dobrý a měl by být součástí zdravé stravy jak se prezentuje? Nebo jen z Vás vytáhne peníze a účinky nedosáhnou očekávání? Odpověď na tuto otázku se zdá být velmi jednoduchá. Stačí když si přečtete pár příspěvků o kokosovém oleji a nabudete pocit, že je to super potravina, výborná pro zdraví a podporující hubnutí. Ale pokud znáte tvrzení, že každá mince má dvě strany, tak na kokosový olej se určitě bude hodit. Vždyť čtěte dál a názor si uděláte samy…

Kokosový olej ve zkratce

Kokosový olej je rostlinný tuk (1.) – výtažek z dužiny kokosového ořechu (plodu kokosové palmy). Za normálních okolností je tento olej / tuk v našich podmínkách tuhý. Bod tání má okolo 25 stupňů, takže po vložení do ústa se začíná tát a vytváří příjemný chladivý pocit v ústech. Nesmíme však zapomínat na to, že je to tuk a proto je extrémně kalorický.

Kokosový olej se dlouhodobě využívá na venkovní použití – na pokožku, nehty, vlasy, masáž, (2.)   … ať už pro své účinky, ale i pro svou příjemnou vůni. O jeho pozitivní při vnějším použití není třeba polemizovat.

ekzelup krem na pokozke

Stále populárnější je však i pro vnitřní použití – využívá se na vaření nebo jen tak pro udržení vitality těla resp. pro zdraví… A zde nastává kámen úrazu. Názory na jeho účinky se různí. Problém je v tom, že někteří ho opěvují jako superpotravinu, která “zachrání” Vaše zdraví a jiní ho zase považují za relativně obyčejný tuk, který je dokonce škodlivější než například živočišný tuk. Tak kde je pravda? Odpověď není jednoduchá, ale zkusím Vám pomoci ve vytvoření si svého vlastního názoru.

“Nejsem sice biochemik, ani nevlastním laboratoře na výzkum kokosového oleje, ale protože jsem si přečetl množství článků a příspěvků o kokosovém oleji, popř. o jeho pozitivních i negativních účincích, dovolujeme jsem si pro Vás udělat souhrn mých poznatků “Adam – autor článku

Co obsahuje kokosový olej?

Kokosový olej je čistý tuk, ale jeho hlavní výhoda je, že to je rostlinný tuk, který obsahuje sice většinu nasycených mastných kyselin – tuků (považují se za nezdravé – vysvětlení níže) a jen méně “zdravých tuků”

Nejvíce pozornosti bych věnoval kyselině laurové, která je ve vysoké míře v kokosovém oleji zastoupena Tato kyselina je příčinou mnoha pozitiv a účinků, které kokosový olej v sobě ukrývá. Např. mateřské mléko obsahuje tuto složku a proto jsou dětičky krmena mateřským mlékem odolnější vůči virům nebo jiným onemocněním, než děti krmené jinou formou výživy. Dále kyselina laurová působí v organismu jako silný “bojovník” proti bakteriím, virům nebo plísním.

Kokosové ořechy na lodi

Přeměna kokosu na kokosový olej v pěkné láhvi je cesta dlouhá, plná dřiny a chudoby

Kokosový olej obsahuje:

99% tuku, vitamíny E, K, vápník, fosfor, kyselina linolová, kyselina olejová a omega 6 mastné kyseliny (3.) .

Nutriční hodnota – kokosový olej (100g)

KJ– 3 738 Kcal– 890 Tuk – 100 g

Kokosový olej obsahuje – 100 g

Vitamín E 0,2 mg Cholín 0,55 mg
Vitamín K 0,9 ug Omega 6 kyseliny 1780 mg
Kyselina linoleová 1 600 mg Kyselina olejová 6 400 mg

Porovnejte si – podíl jednotlivých tuků v olejích

Jelikož se vedou diskuse o tom, zda kokosový olej je zdravý tuk, v tabulce si najděte jaké druhy tuků a jejich množství obsahují jednotlivé oleje. Pod tabulkou je i popis účinků tuků. Názor na kokosový olej si však udělejte sami, protože názory se různí. Nejvíce protichůdných názorů se týká nasycených tuků, které kokosový olej obsahuje až 87%.

Podíl kyselin
(tukov) v %
nasycené mono-
nenasycené
poly-
nenasycené
řepkový olej 8 64 28
kukuřičný olej 13 24 59
Olivový olej 7 78 15
Slunečnicový olej 11 20 69
sójový olej 15 24 58
Arašídový olej 17 46 32
Rýžový olej 25 38 37
Kokosový olej 86 13 1

Nasycené mastné kyseliny (4.) v kokosovém oleji jsou zastoupeny až na 86% – Při pokojové jsou teplotě pevné. Nacházejí se např. v mase, másle, palmovém a kokosovém oleji ….. Jejich nadměrné množství zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění (dlouhodobě známé – starší studie). I když musím podotknout, že novější výzkumy (z posledních let) tento negativní vliv nepotvrzují a naopak tvrdí, že jsou pro zdraví prospěšné.

Mono-nenasycené mastné kyseliny (v kokosovém oleji jsou zastoupeny na 13%) – jsou to mastné kyseliny s jednou dvojnou vazbou. Při pokojové teplotě jsou tekuté, nejvýznamnějším zdrojem je olivový olej. Studie ukázaly, že strava s vyšším obsahem mononenasycených mastných kyselin snižuje celkový cholesterol, zvyšuje HDL cholesterol a snižuje výskyt srdečně-cévních onemocnění.

Polynenasycené mastné kyseliny (v kokosovém oleji jsou zastoupeny na 1%) – jsou mastné kyseliny s více dvojnými vazbami. Jsou nezbytné pro náš růst a vývoj. Při pokojové teplotě jsou tekuté. Patří mezi ně omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybách (např. losos, tuňák, sardinka, makrela) a mořských plodech a v lisovaných olejích (např. sójový). Omega-6 mastné kyseliny najdeme v oleji saflorový (z světlice barvířské), sójových bobech, ořechách a margarínech, které obsahují dostatek nenasycených tuků. Tělo si polynenasycené mastné kyseliny nedokáže vytvořit samo, proto je musíme dodávat potravou. Snižují hladinu cholesterolu a chrání tělo před vznikem některých onemocnění, hlavně srdečně-cévních.

nezrelý kokosový ořech na stromě

Tak kde je pravda? Citace a názory na kokosový olej a nasycené tuky:

“Závěrem lze shrnout, že složení mastných kyselin kokosového tuku je z hlediska výživy velmi nevhodné a tento tuk neobsahuje významnější množství žádné další výživově cenné složky. Z toho důvodu by měl být jen zcela okrajovou součástí jídelníčku používanou případně pouze pro zpestření. www.profitinstitut.cz

“I při započítání velmi zdraví škodlivých – trans-nenasycených kyselin, vychází složení kyselin mléčného tuku stále příznivěji ve srovnání s kokosovým tukem.”… “Pro někoho může být překvapující, že dokonce i vepřové sádlo je svým složením příznivější než kokosový tuk. www.blog.kaloricketabulky.cz – Mudr. Márie Skalská

“Nejnovější výzkum naznačuje, že některé nasycené tuky mají v těle významnou roli. neprotiřečí to však doporučení. abychom snížili spotřebu nasycených tuků.”

“Posloucháte i Vy lži o škodlivosti nasycených tuků? Bojíte se vajec, masa, plnotučného mléka, másla, kokosového oleje, palmového oleje či avokáda a místo toho konzumujete rostlinné oleje? Řekl vám, lékař, že se tím řítíte přímo do hrobu?” www.martinchudy.blog.sme.sk

Už jste chytřejší? 🙂

Kokosový olej – účinky na zdraví

Pojďme se tedy z bližší podívat na účinky kokosového oleje. Rozdělil jsem je na pozitivní, možné negativní a na brzd, příp. vlivy kokosového oleje na hubnutí.

Poznámka: “Boj” jednotlivých studií o pozitivech a negativech kokosového oleje je neúprosná – přímo polarizující. Já se přikláním k těm novějším – pozitivnějším pro kokosový olej (i když to nemám podložené výzkumem – prostě je to můj názor

kokosový olej v láhvi




Je až neuvěřitelné, kolik pozitivních účinků na organismus má tento tuk .. . Kokosový olej je skutečným pomocníkem zdraví ale i krásy, i když to není třeba s ním přehánět.

Proč najednou taková chvála na kokosový olej, když dosud jsem psal o něm spíše neutrální? Jednoduše proto, že negativní vliv nasycených mastných kyselin na náš organismus je podle mě v současnosti téměř vyvrácen (pokud je přijímáme v přiměřeném množství ). I když lze negativa používání kokosového oleje stále zůstávají (viz “možné negativa”), pozitivní účinky prostě existují.

  • Podporuje imunitní systém (5.)
  • Pomáhá na kožní choroby
  • Zajišťuje dobré hojení ran – obnovuje kůži
  • Zpomaluje projevy stárnutí (vrásky) (6.)
  • Zklidňuje a vyživuje pokožku (7.)
  • Podporuje trávení
  • Podporuje pravidelnou stolici
  • Dodává energii postupně
  • Eliminuje vlčí hlady
  • Pročišťuje celý organismus
  • Antibakteriální účinky (8.)
  • Antiseptické účinky


Extrémní kalorická hodnota. Kokosový olej má více tuku než čokoláda. Skoro až 900 kalorií na 100 g. Jelikož doporučená denní dávka je 20-30 gramů, v praxi to znamená, že denně sníte o cca 230 kalorií více. To v překladu znamená 1/2 hodiny aktivního tréninku. Přidáte si i ten? Takže, abyste nakonec z něj nepřibrala a zdraví více neuškodili.

Těhotenství a kojení: Kokosový olej je nebezpečný pro těhotné a kojící ženy, pokud je použit ve větších množstvích, oproti normální dávce vyskytující se v běžné stravě. I když není dosud prokázán a potvrzen negativní vliv kokosového oleje ve větších množstvích, je lepší držet se běžné dávky, pokud jste těhotná nebo kojíte.

kokosový olej - obsah špatných tuků

Takové upozornění na negativní vliv kokosového oleje jsem našel v NSP na nástěnce u kardiologii

Vysoká hladina cholesterolu : Existuje obava, že kokosový olej může zvýšit celkový cholesterol a “špatný” LDL cholesterol. (I když můj názor je jiný). Ale jsou tu i protichůdné důkazy, které ukazují, že kokosový olej by ve skutečnosti mohl zvyšovat hladinu “dobrého” cholesterolu a mají jen málo společného resp. žádný vliv na úroveň “špatného” cholesterolu.

Ačkoli vzácné ale přece, kokosový olej může způsobit alergickou reakci a závažné anafylaxe . Jedná se o náhlou celotělovou alergickou reakci, která může být potenciálně život ohrožující. Pacientům, kteří trpí alergií např. na lískové ořechy, může vzniknout podobná alergická reakce i na kokosové ořechy. Tento druh vedlejšího účinku napadá pouze těch, kteří jsou přecitlivělí na ořechy a semínka, celkově je to vzácný jev.

Dalším vedlejším účinkem je, že kokosový olej může potenciálně způsobit to, co Dr. Bruce Fife, Ph.D., popsal jako “die-off” efekt. Když je kokosový olej používaný k léčbě plísňových infekcí, může dojít k fenoménu “die-off”. Způsobené je to tehdy, když anti-houbové sloučeniny kokosového oleje “zabijí” velkého množství houbových organismů, které při tomto procesu uvolňují toxiny do krevního oběhu. Tyto toxiny mohou způsobit příznaky podobné chřipce, které zmizí po několika dnech. zdroj: www.webmd.com

Kokosový olej je vhodný při zdravém hubnutí. Zejména pro své zdravotní účinky. Musím však připomenout, že obsahuje až 900 kcal ve 100 gramech. To naopak na hubnutí pozitivní vliv mít nebude. Protože pokud přidáte do svého stravování doporučenou denní dávku kokosového oleje (20-30 g), tak to znamená cca 230 kalorií denně navíc. Takže pokud se díváte na kokosový olej jako na produkt podporující hubnutí, tak to tak není.

hubnuci tinktura

Závěr – kokosový olej na hubnutí (9.)

Občasnou konzumací kokosového oleje při dodržování zásad kvalitní a lehké stravy a přiměřeného pohybu, se Vám podaří zhubnout. Ale nezapomínejte, nebude to díky kokosovému oleji!



Kokosový olej – jaká je cena

Cena Vás může odradit, můžete počítat s tím, že průměrná cena za 300 ml kokosového oleje je 4-7 eur a za 500 ml je průměrná cena 7-15 eur. Samozřejmě, že cena kokosového oleje je závislá od výrobce (typu výrobku) a samozřejmě i od prodejce. Pokud jste si již kokosový olej oblíbili a osvědčil se vám, sáhněte raději po větším balení. Cena je v takovém případě určitě výhodnější.

Použití kokosového oleje v praxi

kokosové mléko

Vaření a konzumace – kokosový olej lze použít stejně jako řepkový či slunečnicový olej. Je podstatně zdravější tuk a do 200 stupňů se nepřepaluje, takže není karcinogenní. Olej víte použít na tepelnou úpravu a také na studenou přípravu jídel, salátů a podobně. Klidně si kokosový olej můžete natřít na tmavé pečivo na místo vepřového sádla :). Kokosový olej je při pokojové teplotě stálá tuhá hmota (jako mast). V teple se už rozpouští jako klasický olej, proto ho udržujte na tmavém místě a při pokojové nebo chladnější teplotě. Kokosový olej Vám vydrží dlouho, takže si můžete klidně koupit i větší balení.

Na místo másla – nechutná Vám klasické máslo nebo máte intoleranci laktózy ??? Kokosový olej je jeho zdravější rostlinnou náhradou. Vesele si na snídani natřete tmavé pečivo právě kokosovým olejem, který chutná a ještě je i zdravý. Nezapomeňte si k tomu dát i čerstvou zeleninu.

Zubní pasta – při velmi citlivých zubech víte kokosový olej použít na místo klasické zubní pasty. Zubní pasty obsahují totiž dráždivé chemické látky, které častokrát způsobují bolení zubů, dásní nebo jejich citlivost. Na zubní kartáček naneste kokosový olej, jako pastu a ní si umyjte zuby. Kokosový olej má i bělicí účinek a zklidňuje zubní sklovinu.

Klikněte pro zvětšení

Info kokosový olej

Kosmetika s kokosovým olejem – aby měl kokosový olej skutečně pozitivní vliv, tak třeba dbát na jeho kvalitu. Určitě si nekupte kokosový olej “za pár korun”, protože jeho čistota a kvalita asi nebudou v pořádku … Upřednostňujte kokosový olej z ekologického zemědělství, tedy v bio kvalitě. Kokosový olej léčí kožní onemocnění, podporuje hojení pokožky, obnovuje kožní tkáň, proti suchým a zničeným vlasům, hydratuje a vyživuje kůži, nehty, vlasy, rty, dekolt …

Při chřipce nebo nachlazení – pokud máte teplotu, kašel a bolí Vás hrdlo, tak Vaší přírodní záchranou je kokosový olej. Přidejte si do čaje, jídla nebo si ho dejte jen tak na lžičce. Uvolňuje bolest a má i antiseptický účinek, takže léčí nemoc způsobenou zánětem, bakteriemi nebo viry.

Kokosový olej – hodnocení

Já jsem za! Pokud si ho občas přidáte do svého jídelníčku, ať už jako náhradu másla, případně jej použijete při vaření, tak podle mě nic nezkazíte. Právě naopak! Nezapomínejte však na to , že kokosový olej není superpotravina, která Vás vyléčí ze všech neduhů a navíc za Vás zhubne!

“Je super, kolik pozitivních účinků na organismus má kokosový olej! Nezapomínejte však, že i dobrého moc škodí !!!”

A Vás přesvědčili účinky kokosového oleje a novější “pozitivní” studie? Není sice nejlevnější, ale jeho všestranné použití snad tu cenu vynahradí. Vyzkoušejte ho, vždyť vlastní zkušenost je nejlepší.

Share Button