Co je z přírody vhodné pro zvětšené póry? 6 tipů je tady!

zvacsene pory potnicky

Trápí Vás zvětšené póry nebo potničky? Co se s tím dá dělat, aby tyto problémy nebyly tak výrazné? Jak si umím pomoci s těmito problémy, abych si nemusela kupovat předražené krémy? Přinášíme Vám pár jednoduchých tipů, co dělat a co použít na zvětšené póry a na potničky.

Co jsou potničky

Potničky nebo opruzeniny jsou vlastně červené úkazy (něco jako vyrážka) na podrážděné pokožce, který vzniká u dětí ale iu dospělých. Nejčastěji vznikají v letem období, kdy jsou daná místa podrážděné těsným oblečením, mokrými plavkami nebo oblečením z umělých látek, třením o sebe různými částmi těla (stehna, ruce, hýždě), přílišným teplem, pak a nedostatkem čerstvého vzduchu.

Koho postihují potničky?

Potničky postihují nejčastěji malé děti, v oblasti pod plenkou, ale dokáží potrápit i dospělé. Jak bylo zmíněno, tak potničky jsou způsobeny pocením, nedostatkem čerstvého vzduchu ale nebojte se potniček se dá zbavit (viz níže).

Koho postihují zvětšené póry? Co s nimi?

Nejčastěji zvětšené póry trápí lidi s mastným typem pleti. O tento typ pokožky je třeba vzorně starat, aby se dané póry dokázali zúžit. Na zvětšené póry existují různé druhy krémů, které Vám umí přesně doporučit kosmetička. Na zvětšené póry můžete používat i například kosmetiku s obsahem retinoidu, tato kosmetika je však na lékařský předpis. Bez lékařského předpisu a levnější metody jsou například použití jablečného octa nebo citronové šťávy (viz níže).

6 tipů jak na zvětšené póry

1 Sprchování ve vlažné vodě, ochlazování

Místa postižená potničky určitě nemyjte horkou vodou, tento problém byste jen zhoršily. Potničky a místa nimi postižená je ideální mýt vlažnou nebo studenou vodou. Zchlazení můžete dělat i rozprašovačem se studenou vodou.

2 Nosit bavlněné, bambusové a volnější oblečení

Místa postižená potničky určitě “neduste” těsným oblečením z umělých materiálů. Noste vzdušné, volnější oblečení z bavlněných nebo bambusových materiálů.

3 Jablečný ocet

Jablečný ocet odstraňuje mastnotu, dezinfikuje pokožku a je vhodným prostředkem na zvětšené póry. Jablečný ocet smíchejte v poměru 2 lžíce jablečného octa a 2 deci vody. Pak tento roztok naneste na odličovací tampon a přetřete si jím čistou pokožku (kromě očí) na celém obličeji, nebo alespoň tam, kde máte nejmastnější pokožku. Tento proces můžete aplikovat 4 – 5 krát v týdnu a po krátké době byste měli mít pokožku v normálu.

jablcny ocet

4 Citronová šťáva

Citronová šťáva funguje podobně jako jablečný ocet. Šťávu z jednoho citronu smíchejte s 1,5 deci vody a na odličovací tamponu ji aplikujte na problémovou pleť. Tuto aplikaci můžete opakovat 2 – 4 krát týdně, Vaše pokožka bude méně mastná, čistá a nejsou-li Vaše póry zvětšené ve velké formě, tak se mohou zcela uzavřít.

miska citronove stavy

5 Soda bikarbona

Soda bikarbona má také uklidňující účinky na potničky. Omytou a osušenou postiženou pokožku jemně “poprašte” sodou a nechte působit 15 – 20 minut. Pak dané místo pokožky jemně očistěte a nechte tak.

6 Šťáva z aloe vera nebo nějaké kosmetika s obsahem výtažků aloe vera

Aloe vera má obecně léčivé a uklidňující účinky na pokožku a vůbec na každou část níž se “dotkne”. Šťávu z aloe vera si umíte zakoupit nebo si aloe vera můžete i vypěstovat. Pak odřízněte menší kousek listu aloe vera a jeho šťávu aplikujte na postižené místo na pokožce. Zakoupit si můžete i nějaký krém s obsahem výtažků aloe vera a tu si také pravidelně aplikovat na pokožku, urychlí hojení a hydratuje.

aloe vera v sklenenom pohari

Na zvětšené póry a potničky nemusíte používat pouze předraženou kosmetiku, ale klidně můžete vyzkoušet i jeden z našich tipů pro domácí a přírodní recepty. Se zvětšenými póry a potničky si hravě poradíte!

Na suché či mastné vlasy, akné a lámavé nehty jsou zde návody k použití citronové šťávy a pro dokonalou pleť je zde recept na jahodovou masku.

Share Button