Kurkuma jako lék - 12 naj účinků i negativa | Zdravi.peknetelo.eu

Kurkuma – cesta ke zdraví? 12 účinků i negativa

kurkuma koření prášek a kořen na bílém pozadí

Trápí Vaše tělo neduhy a zároveň si rádi jídlo ochutíte kořením? Tak pak je pro Vás kurkuma správnou volbou. Kurkuma je nejen koření ale je také “lék” na mnoho onemocnění. U nás jsou účinky kurkumy zatím nedoceněné, přičemž ve světě je nesmírně populární. A možná ani nevíte, že ji již používáte. Víte v čem je kurkuma obsažena?

Toto o kurkumě víte?

Kurkuma je indické koření žluté barvy. Už po staletí se používá nejen jako koření ale i jako lék například v ajurvédské medicíně. Má rozsáhlé síti účinky na zdraví – ať už pro vnitřní použití ale i na pokožku a hojení ran.

Kurkuma má mírně pálivou chuť. Patří do čeledi ďumbierovitých rostlin. Kurkuma je základem koření Kari. Takže pokud pravidelně používáte kari, tak i kurkumu. Je příbuzná i se šafránem. Její pozitivní účinky na zdraví jsou již dávno známé… Kurkuma je účinná prevence před mnoha vážnými onemocněními. Obsahuje vzácné látky které dopomohou tělu k lepšímu zdraví. Je však třeba zmínit i druhou stranu mince. Při některých onemocněních může stav i zhoršit (viz níže)

Co obsahuje kurkuma – Kromě nejvzácnější složky kurkuminu obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, vitamíny B, C a E, taktéž i piperin a kapsacaín.

Pokud Vám něco tyto obsažené složky říkají, tak jistě chápete, proč má kurkuma takové účinky jako má.

Nejvzácnější složka kurkumy – kurkumin

Kurkumin je vzácný a účinný prvek, který obsahuje koření kurkuma. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkumin má mnohé zdravotní účinky a funguje i jako účinná prevence. Farmaceutické firmy se snaží vyrábět z kurkuminu léčiva, které budou léčit lidí po celém světě… více v článku “vzácný kurkumin”

Účinky – kurkuma jako lék pro zdraví

Stovky studií prokázaly vysoký přínos kurkumy pro zdraví. Není to sice všelék pro všechno, ale pokud ji budete používat v přiměřených dávkách, ať už jako přísadu do jídel nebo jen jako nápoj, Vaše tělo se Vám poděkuje. Ale pozor! Kurkuma může mít i vedlejší účinky.

čerstvý kořeň kurkumy na dřevenej misce


Kurkuma jako lék pomáhá předcházet různým onemocněním, ale také účinky kurkumy Vám mohou pomoci i při léčbě samotných onemocnění. Zde je 12 nejvýznamnějších možných účinků kurkumy:

 1. Prevence před rakovinou – kurkumin obsažený v kurkumě působí jako silný antioxidant, navíc jeho protizánětlivé účinky mají výrazný vliv na stav těla a tedy i na prevenci vůči rakovině
 2. Napomáhá při léčení nádorových onemocnění – kurkuma působí jako výrazný antikarcinogenní. Pokud nedejbože máte rakovinu, tak používání kurkumy konzultujte se svým lékařem
 3. Vychytává volné radikály – působí výrazně antioxidačně, čili je to špička v boji s volnými radikály
 4. Zmírňuje příznaky artritidy – jeho silné protizánětlivé vlastnosti napomáhají nejen při zmírňování bolesti a otoků ale celkové negativní projevy tohoto onemocnění. Obecně působí jako prevence proti tomuto onemocnění.
 5. Podporuje imunitní systém – léčivé účinky kurkumy a v ní obsaženého kurkuminu, mohou být výrazně nápomocné při posilování imunitního systému iu lidí s výrazně oslabenou imunitou.
 6. Podporuje hubnutí – kurkuma patří mezi koření, které má určitý vliv na metabolismus a hubnutí. Nezhubne sice za Vás, ale jako pomocník je super.
 7. Detoxikuje organismus jako celek. Dokonce bylo prokázáno, že má pozitivní vliv na krev (čištění krve)
 8. Kurkuma má “antibiotické” a antiseptické účinky
 9. Podporuje dobré hojení ran a popálenin. Má pozitivní vliv na kožní onemocnění (ekzémy, akné, lupénka)
 10. Snižuje vysoký cholesterol v krvi – Při pravidelném používání kurkumy může opravdu dojít ke snížení vysokého cholesterolu v krvi.
 11. Chrání srdce a cévy před kardiovaskulárními chorobami, které patří mezi největší “zabijáků” Slováků
  Působí jako prevence před Alzheimerovou chorobou – na tuto zákeřnou nemoc dosud lék nevynalezli. Silné antioxidační účinky kurkumu mohou podpořit zabránění vzniku této nemoci, případně zpomalit její progres.

Účinky kurkumy na hubnutí – Po zapojení kurkumy do Vašeho jídelníčku si velmi jednoduše víte podpořit spalování podkožního tuku. Kurkuma podporuje trávení a metabolismus tuků, takže pokud budete mít kvalitní a vyváženou stravu, tak kurkuma podpoří Vaše hubnutí. A kromě hubnutí si podpoříte i své zdraví.


V podstatě se dá říci, že kurkuma je bezpečná potravina. Tak jako u jiných bylinkách a rostlinách však platí, že může mít negativní účinky zvláště pokud ji užíváte dlouhodobě a dennodenně. Proto se raději poraďte raději ze svým lékařem.

 1. Zvýšený srdeční rytmus byl zaznamenán u jednotlivců při dlouhodobém používání kurkumy. Není však prokázáno, že to bylo způsobeno přímo kurkumou.
 2. Těhotenství – běžné používání kurkumy jako občasného ochucovadla nezpůsobuje problémy. Zvýšené užívání kurkumy je však třeba konzultovat s lékařem, protože může mít vliv na samotné těhotenství i na vývoj plodu.
 3. Problémy se žlučníkem – jelikož kurkuma je v podstatě koření, tak pokud máte žlučníkové kameny nebo jiné problémy se žlučníkem tak kurkumu nepoužívejte.
 4. Vliv na krev – pokud máte problémy s krvácením a srážlivostí tak také buďte s používáním kurkumy opatrný. Kurkuma může zpomalit srážení krve a může se podílet na tvorbě podlitin. Také pokud máte naplánovanou operaci, tak alespoň 2 týdny před ní kurkumu vysaďte.
 5. Cukrovka – kurkuma snižuje hladinu cukru v krvi a proto pokud se léčí na Diabetes, konzultujte používání kurkumy se svým diabetologem
 6. Žaludeční problémy – u některých lidí může způsobit problémy se žaludkem, případně nevolnost – zejména při nemoci s označením GERD
 7. Hormony – kurkuma snižuje účinky estrogenu, proto při hormonálních onemocněních jako i při rakovině je nutné poradit se o užívání kurkumy se svým lékařem
 8. Anémie – užívání vysokých dávek kurkumy zpomaluje vstřebávání železa, takže pokud s tím máte problémy tak s kurkumou opatrně.
  Kurkuma je super, ale jak vidíte, může mít v určitých případech i negativní účinky. Zdroj informací

Jak používat kurkumu – recepty

Doporučujeme používat maximálně 1-5 gramů denně denně a po 2-3 měsících si dát přestávku.

Kurkumu lze používat pouze jako koření k ochucení jídel, ale můžete si připravit i večerní zlaté mléko z kurkumy nebo ranní nápoj – čaj z kurkumy.

Připravte si zlaté mléko z kurkumy – recept:

Slyšeli jste už o vůbec něm? V jiných částech světa je nesmírně populární jako relaxační a uklidňující nápoj. Určitě si ho vyzkoušejte připravit. My jsme ho vyzkoušeli a na zlaté turmerická mléko nedáme dopustit.

zlaté kurkumové mléko v skleničce a prášek z kurkumy a lékořicí

Protože obsahuje i další pro tělo velmi prospěšné ingredience, tak ho klidně můžeme nazvat nejen turmerická mléko ale také “léčivé” mléko.

V receptu jsme použili alternativní rostlinné mléko (mandlové), což se určitě bude hodit i pro vegany. Pokud však máte rádi klasické kravské mléko, klidně můžete použít i to.

 • Příprava vám zabere cca 20 minut
 • Budete potřebovat: 2 šálky mandlového mléka, 1 lžičku kokosového oleje, 1 lžičku prášku z kurkumy, 1 lžičku mleté ​​skořice, 1 lžičku medu a špetku zázvoru a pepře
 • Postup na přípravu: 1 šálek mandlového mléka přivedeme do varu – nevaříme, následně přidáme 1 čajovou lžičku kurkumy a dobře promícháme. Necháme trochu vychladnout a přidáme med, kokosový olej, mletou skořici špetku zázvoru a pepře
  Zlaté mléko z kurkumy se pije před spánkem, protože má relaxační a uklidňující účinky. Navíc dodává tělu i antiseptické a antibakteriální látky, což při noční regeneraci organismu určitě nebude k zahození.

Připravte si nápoj – čaj z kurkumy?

Pokud máte rádi čaj, připravte si ranní šálek tohoto čaje. Pokud by Vám náhodou nechutnal, můžete alespoň do svého oblíbeného čaje vyzkoušet přidat trochu prášku z kurkumy.

bylinkový čaj s kurkumovým práškem a lékořicí

 • Uvařte 0,5 litru vody
 • Přidejte jednu vrchovatou čajovou lžičku kurkumy. Nechte 10 minut odstát, přelijte přes plátno
 • Pro dochucení přidejte med, skořici, případně šťávu z pomeranče nebo citrónu a špetku pepře
  Ranní šálek čaje z kurkumy Vás postaví na nohy, dodá energii a chuť do dne. Naučte se ho pít pravidelně každé ráno. Nezapomeňte si po 2 až měsících dát alespoň 2 týdenní přestávku, protože i zdravého moc škodí.

Kurkuma – škoda, pokud ji nepoužíváte

Jednoduše je to koření, které stojí za to používat. Samotná chuť sice není úchvatná (pokud byste ji jedli / pili samostatně), ale existují způsoby, které Vám její konzumaci usnadní.

My jsme si oblíbili zlaté mléko z kurkumy. Pokud ji však nemáte v plánu konzumovat tímto způsobem, tak ji alespoň občas přidejte jako koření do svého oblíbeného jídla.

Vždyť ty účinky na zdraví jsou opravdu úžasné a kurkuma patří mezi nejzdravější potraviny / rostliny. Navíc, když její účinky jsou ověřené tradičními jihovýchodními kulturami, tak nemáte nad čím váhat. Byla by škoda, pokud ji nevyužijete ve svůj prospěch, resp. ve prospěch svého zdraví.

Kliknutím zvětšíte

info obrázok - učínky kurkumy

Share Button
Kurkuma – cesta ke zdraví? 12 účinků i negativa
3.5★- 14 hlasů
Verze stránky Klasická | Mobilní