Zelený ječmen (mladý) – Je to zázrak nebo podvod?

zena-pije-napoj-zo-zeleneho-jacmena-300x300

Výrobci, resp. prodejci tvrdí, že mladý zelený ječmen je “zázrak” pro naše tělo. Některý ortodoxní zastánci zdravé stravy naopak tvrdí, že doplněk – zelený ječmen ve formě tablet, prášku,… jsou zbytečně vyhozené peníze.

Tak kde je pravda? Podívejme se na to blíže, co obsahuje tato “zázračná” potravina, jaké účinky má na naše zdraví a pak se můžete rozhodnout, zda si jsou to zbytečně vyhozené peníze nebo ne…. Pojďme spolu na to!

Co je to vlastně ten zelený ječmen?

Mladý zelený ječmen je v podstatě obyčejný ječmen, který se sbírá už když má rostlina ječmeni cca 20 cm (dokud ještě stonek nezačíná dřevnatět) a následně se zpracuje do formy – ječného výtěžku (lisováním, sušením, …). Nejčastěji se zelený ječmen produkuje do práškové formy, tablet, nápojů nebo jste alespoň trochu zahrádkářský typ, můžete vypěstovat i sami (klidně i doma). Největší výhoda domácího pěstování je, že ho opravdu budete mít v bio kvalitě a téměř zdarma.

Takto vypadá zelený ječmen, pokud si ho dopěstujete sami.

Takto vypadá zelený ječmen, pokud si ho dopěstujete sami.

Mladý zelený ječmen je zdravý, o tom Nepochybujme. Ale do jaké míry ?. Obsahuje množství potřebných a plnohodnotných živin, které se snadno a rychle vstřebávají do organismu.

Co obsahuje mladý zelený ječmen – účinné látky

Mladý, zelený ječmen je skutečně plný účinných látek, což z něj dělá velmi vhodnou “pomůcku” na podporu zdraví… Je plný vitamínů, minerálů a dalších, pro tělo prospěšných složek a plnohodnotných živin, které se relativně snadno a rychle vstřebávají do organismu.

 • Bílkoviny
 • Sacharidy
 • B1, B2, B3, B5 a B6
 • Vitaminy A, C, E a K
 • Betakaroten
 • Chlorofyl
 • Kyselinu listovou, folovou, nikotinovou, panthotenovou, glutamovou, aspartylovou
 • Vápník (10x více než mléko), chrom, stříbro, draslík
 • Hořčík, železo, měď, mangan
 • Křemík, fosfor, bór, sodík
 • Antioxidační látky
 • Dezinfekční, protizrážacie a protizánětlivé látky
Semínka ječmene a prášek ze zeleného ječmene

Semínka ječmene a prášek ze zeleného ječmene

Možné účinky zeleného ječmeni na zdraví

Účinky zeleného ječmene na tělo jsou znatelné nejen zevnitř, ale i zvenčí. Vyzkoušejte ho a budete “zdravější a krásnější”. Můžete ho používat nejen při konkrétních problémech ale i jako prevenci. Navíc Vám dodá vitalitu, budete se lépe cítit.

 • Pomáhá při chudokrevnosti, podporuje tvorbu krvinek, prevence Anémie
 • Snižuje vysoký cholesterol v krvi, prevence kardiovaskulárních onemocnění
 • Zabezpečuje dobrý stav pokožky, pružnost, hojení poranění
 • Zpomaluje projevy stárnutí (pokožka, jemné vrásky)
 • Protizánětlivé účinky, prevence a zlepšení zánětlivých onemocnění
 • Prevence před vznikem rakoviny, chrání buňky před radikály
 • Proti zácpě, podporuje pravidelné vyprazdňování, čistí střevo
 • Proti depresi, pozitivní vliv na nervový systém
 • Proti poruchám spánku, zlepšuje kvalitu spánku a celkový klid
 • Podporuje hubnutí, trávení, metabolismus
 • Je zásadotvorný což znamená, že snižuje kyselost organismu

Přirozené odkyselení organismu je v dnešní době velmi důležité, protože mnohé běžné potraviny zvyšují pH organismu a právě dlouhodobě překyselený organismus, může být spouštěčem různých onemocnění… A zásaditých potravin není až tak mnoho, takže mladý zelený ječmen může být dobrý pomocník iv této oblasti.

Podrobnější popis účinků zeleného ječmene na zdraví a hubnutí naleznete v článku – “Mladý zelený ječmen – účinky”

Kdo může zelený ječmen používat?

Zelený ječmen je vhodný téměř pro každého. Mohou používat dospělí, důchodci, těhotné a kojící maminky. Jeho přírodní struktura vyhovuje i diabetikům. Ve výjimečných případech však nemusí být vhodný pro každého (zejména u lidí s vážnějšími zdravotními problémy). Pokud máte pochybnosti o vhodnosti zeleného ječmene pro Váš organismus, nebude ostuda, pokud se poradíte se svým lékařem.

Vypěstujte si zelený ječmen – jak pěstovat zelený ječmen

Co tak mít zelený ječmen doma a stále po ruce??? A navíc v bio kvalitě a téměř zdarma? Vypěstujte si svůj zelený ječmen na zahradě nebo v květináči a můžete jej použít kdykoliv. Využít doma vypěstovaný ječmen můžete za syrova (podobně jako špenát nebo pažitku) nebo v sušené formě.

Jako první si kupte semena ječmene (na klíčení). Zajistěte si je pro jistotu víc, protože ne každé semeno reálné vyklíčí. Tyto semínka pak nejlépe večer dejte do vody, aby do rána naklíčili. Nyní si hlavně rozmyslete, že jestli si budete pěstovat ječmen v zahradě nebo v květináči či jiné nádobě. Ideální je na začátek zvolit nějakou podlouhlou nebo kostky nádobu, ne originál kulatý květináč.

Když máte místo vybrané, tak je vhodné sázet naklíčená semínka zeleného ječmene do 1 cm hloubky. Hloubka 1 centimetr je ideální, protože tak jemné lístky zeleného ječmene hravě prorazí a zároveň jsou kryté půdou. Půdu zvolte s dostatkem živin, případně ji smíchejte s kompostem (případně pokud ho budete chtít pěstovat doma, tak namísto hlíny, můžete na pěstování zvolit alternativní podklad).

Zelený ječmen pěstován doma na výživném podkladu

Zelený ječmen pěstován doma na výživném podkladu

Pak zasazeny semínka zeleného ječmene jemně pokropte vodou tak, aby byla půda vlhká a ne promočená, použít můžete i rozprašovač. Pak tuto nádobu umístěte na místo kde bude mít dostatek slunce a světla, ale pozor, vrch přikryjte, abyste vytvořili teplé a vlhké prostředí v nádobě. O přibližně 3 – 5 dní byste již měli vidět první “výhonky” zeleného ječmene. Pak nádobu se otevře a už jen nechte na slunném místě a pravidelně zalévejte.

Když bude mít Váš zelený ječmen od 13 – 20 centimetrů, tak ho můžete “odstřihnout” a použít například do zeleninových salátů, pomazánky, omáčky, polévky, smoothies nápojů, džusů nebo do drinků. Pokud si chcete zelený ječmen sušit, tak čerstvé listy poklademe vedle sebe, sušte je při maximální teplotě 30 stupňů, aby neztratili nutriční hodnotu a pak je rozemelte nebo rozdrťte.

Mladý – zelený ječmen zhodnocení

Pravda je někde uprostřed. Není to žádný zázrak, který Vás vyléčí z vážných onemocnění, ale na druhou stranu je třeba uznat, že mladý zelený ječmen obsahuje mnoho pro tělo užitečných látek. Takže mladý zelený ječmen jako součást zdravého životního stylu či chudnutiaje dobrá volba.

Klikněte pro zvětšení

info-jecmen

Share Button