Výživa, zdravá strava – víte vůbec o co jde?

Z každé strany slyšíme: “Jezte zdravě!” “Dejte svému tělu výživu!” “Zdravá strava je základem zdraví!” Už to člověku začíná lézt až na nervy a rovnou se na to vykašle, v opačném případě se rozhodne, že tu zdravou stravu , resp. zdravou výživu vyzkouší.

A tady se najednou zarazil, protože se sám sebe zeptá: “Co je to vlastně ta zdravá strava – výživa?” “Mám jíst mrkev nebo klíčky, nebo si koupit vitamínové tabletky?” Ti z Vás, kteří chtějí změnit svůj jídelníček na zdravější, často narazí na to, že nevědí jak? Nezoufejte, postupně Vám s tím pomůžeme.

Co je to vlastně ta výživa – zdravá strava?

Je to taková strava, která dodá Vašemu tělu, vše co potřebuje v přiměřeném množství (vitamíny, minerály, enzymy, bílkoviny, sacharidy ale i tuky, …..), bez zbytečných zátěží jako jsou hormony, emulgátory, konzervační látky, umělá barviva a pod (Ano, úplně se těmto látkám v potravinách nelze vyhnout, ale vždy si můžeme vybrat potraviny, které je obsahují méně)

Výživa, zdravá strava – potřebuji ji vůbec???

“Nejsou to náhodou jen řeči, že se potřebuji zdravě stravovat? Pokud ne, tak mi ukažte ten zdravý jídelníček, který mi pomůže! “Bohužel neexistuje jeden přesný jídelníček, který by každému zajistil zdravou výživu, jakou potřebuje, protože každý jsme jiný – věk, pohlaví, zdraví, … Ale na pochopení toho, zda tu zdravou výživu vůbec potřebujete, resp. jaký může mít pro Vás význam, si ukážeme dva příklady.

Jak mi pomůže křeček ke zdravé výživě – stravě ?

Odpověď je jednoduchá – po nutriční stránce nijak ( nejzjedte ho J ) , ale může Vás inspirovat. Pokud svému dítěti koupíte křečka , tak jak se k němu chováte (ke křečkovi ) , alespoň tedy na začátku? To může být pro Vás dostatečnou inspirací pro pochopení zdravé stravy, výživy, resp. zdravého životního stylu .

Koupíte křečka , koupíte mu pěkný domek, na spodek mu dáte piliny , které pravidelně čistíte. Kupujete mu mrkvičku , šalátik , dáváte pít čistou vodu – jen aby byl zdravý a dařilo se mu . A samozřejmě , že mu koupíte kolo, ve kterém může běhat , aby přece nepřibral a byl v kondici. Sem tam ho seberete ven, aby byl na čerstvém vzduchu , atd. . Jednoduše děláte vše pro jeho zdravý životní styl – zdravá výživa , pohyb , prevence ….

Chovejte se k sobě jako k tomu křečkovi a rychle zjistíte, co je zdravá strava, resp. zdravý životní styl – Jezte hodně ovoce, zeleniny, libové maso …. jezte pravidelně av menších dávkách, pijte čistou vodu, hejbejte se, … A vidíte nebylo ani tak těžké pochopit, o co jde !

Jste spíše technický typ, pomůže Vám auto

Každé jídlo je vlastně palivo pro naše tělo. Pokud tělu dodáváme kvalitní palivo (zdravou výživu), bude nám sloužit nejen déle ale i kvalitnější. Je to podobné jako s autem. Nedáte mu benzín-nepůjde (nenajíte se nebudete zvládat), neměníte olej, vodu, nekontrolujete ho, …. – Auto se postupně, ale jistě začne kazit (nejíte dostatek vitamínů, vlákniny, … – postupně se to začne na zdraví negativně projevovat), dáte místo nafty benzín – auto je v háji (jíte vysloveně nezdravě – jdete konci naproti).

Zdravá výživa – strava Vám pomáhá lépe se cítit a vypadat. Pomáhá Vám být zdravější, nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. To Vám přináší více pocitů štěstí, sebevědomí, pevnější zdraví, jednoduše řečeno hezčí a delší život.

Není to náhodou i Váš případ?

hubnutí“Ráno začnu croissantem s kakaovou náplní a kakaem – mňam ten je dobrý – jaké hezké ráno!. O půl hodinku se ptám sám sebe “proč nemohu, vždyť jsem jen vstal / la? Dám si kávu, kofein mě probere! A dám si do ní 2 lžičky cukru, aby mi náhodou nepřišlo slabě – co když mám málo cukru? To je ale úleva, teď mám energie za dvanácti.

Na svačinu si dám Horalka, vždyť ze zeleniny mě zapéká. Musím ale na sebe dbát, proto si dám jen jednu. Jsem žízeň, dám si kolu light – ještě že jsem si dal light, doktorka mě určitě pochválí, že se snažím něco pro to zdraví dělat. Na oběd dnes nemám čas, ale v bufetu si koupím bagetu. Naštěstí je v ní i salát a kousek rajčete, takže je zdravá.

Už je 6 hodin, opět mě přepadl hlad. Podívám se, co chladnička nabízí. Dám si oštiepok, trochu salámu a mám tu tři rohlíky. Ta rajče je už nějaká oschlé, zde si raději nedám, co když by mi přišlo z ní nevolno. Asi Jde na mě depka, něco asi není v pořádku. V té práci to není ono, partner je nějaký divný, … Podívám si raději telku. Co dnes dávají? Dám si misku arašídů, že prý obsahují zdravé tuky a pár chipsů mi také nemůže ublížit.

Konečně jdu spát, dolehla na mě únava. Dobrou noc. Jí, skoro jsem zapomněl / la na tabletky od cholesterolu, tlaku a od bolesti. Ty klouby mě tak bolí. Těch 100 kilo je už asi hodně. Ale vždyť se snažím! To bude asi ta genetika – Ještěže tak. ”

Je Vám to alespoň trochu povědomé? A největší paradox je ten, že zdravá strava, resp. výživa vůbec není až tak složitá. Stačí změnit pohled na věc a nakonec Vás celá ta změna bude ještě i bavit. A i my Vám zkusíme pomoci. V dalších částech Vám přineseme nejen praktické rady, ale i inspiraci a motivaci ke změně.

Share Button