Zdravé stravování – pojďme na to!!!

Pro někoho je zdravé stravování standard, jinému se při této slovní kombinaci zježí všechny chlupy. Záleží jen na tom, jaké máme návyky, k čemu jsme byli jako děti vedeni, resp. jaké máme životní hodnoty. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, důležité je, že máte chuť zdravé stravování posunout na vyšší úroveň (alespoň si myslím, jelikož čtete tento článek). V dnešní době informací Vám jistě neuniklo, že zdravé stravování je cesta k pevnějšímu zdraví, pěkné postavě a také k vnitřnímu štěstí.

Zdraví a pěkná tělo je jasné. Tam už snad ani není o čem diskutovat. Ano, zdravé stravování má extrémní (netvrdím, že 100% -ní) vliv na stav našeho zdraví a také na vzhled našeho těla. To je třeba brát jako fakt a zbytečně se moc nad tím nezamýšlíme.

I ke štěstí? Ano, protože platí: zdravé tělo = šťastnější člověk. Je dokázáno, že pokud Vaše stravování je zdravé, tak mnohem snadněji zvládáte stres, vyrovnáváte se s těžšími životními situacemi, prostě Vaše mentální stránka (psychika) je mnohem pevnější. A v dnešní době plné spěchu, povinností, výzev je dobré, přímo žádoucí být vyzbrojen dobrou psychikou.

Boj za zdravější stravování pro Vaše zdraví a krásu

Pokud patříte mezi ty šťastnějších, kteří vnímají zdravější stravu jako přirozenou součást života, stačí když se budete inspirovat, našimi články, případně jídelníčku, které Vám zvýší povědomí o oblasti zdravého stravování. Dobrá zpráva je, že v tomto boji zatím vyhráváte ale třeba si dát pozor, abyste nesešli z této správné cesty a neusnuli na vavřínech.

Ale co se zbytkem populace (odhaduji tak 90%)? Poradíme Vám jak začít bojovat se zdravou stravou tak, abyste tento boj nejen vyhráli, ale aby se zdravé stravování stalo pro Vás přirozené a nenásilné, časem až oblíbené. Jednoduše, abyste si ho zamilovali a doživotně čerpali všechny výhody, které Vám zdravé stravování přinese. Pojďme na to!!!

Proč je zdravé stravování nezbytnost

Pár faktů, které byste měli vědět. Pokud se s nimi ztotožníte, uděláte první krok v úspěšné cestě za zdravějším a krásnějším životem.

Rychle žijeme, rychle jíme

proti stresu

Práce, rodina, domácnost, potřeba financí,… prostě pořád musíme něco řešit, nemáme čas a naopak máme stres. Asi to znáte. To vše vede k tomu, že zdraví se často nechtěně dostane až na spodní příčky v žebříčku našich hodnot. Tedy až do tehdy, pokud nás nepostihne něco vážně. Pokud zdraví alespoň “na oko” drží, nemáme ho důvod řešit. Zatímco slouží, neřešíme nějaké vitamíny, živiny a jiné “hlouposti”, které naše tělo vyžaduje a pro správné fungování i potřebuje. Často se pak pro nedostatek času uchylujeme k pojídání různých polotovarů, rychlého občerstvení (fastfood, pizza,…), jen abychom stihli pracovní povinnosti, vyzvednout děti ze školy, nakoupit, uklidit, zavést auto do servisu, …. a tisíc dalších povinností. A ono ta nezdravá strava to naše tělo pomalu ale jistě nahlodává a nahlodává. Jak se říká: tichá voda břehy mele, tak rovněž i nenápadné nezdravé stravování, odmýva pomalu naše zdraví.

“Ale já opravdu nemám čas!!!” Klasická výmluva. Pokud ho nemáte, najděte si ho. Neboť pokud si ho nenajdete, tak možná o pár let Vás skolí něco vážně a pak budete mít tolik času, že nebudete vědět co s ním. Vstaňte ráno o půl hodinu dříve, a ta půlhodinka Vám během dne bude bohatě stačit na to, abyste zdravější stravovali.

Kvalita potravin jde dolů vodou

glykemický index

Co z toho, že máme 10 krát větší výběr potravin než před 30 lety, kdy kvalita potravin klesá. Tedy mám na mysli těch levných potravin. Často při výběru rozhoduje peněženka (pokud to není Váš případ, tak gratuluji) a nikoli kvalita a obsah živin v potravinách. A proto se výrobci potravin snaží vyrábět levněji, často na úkor kvality, jen abyste ušetřili. Přirozené složky výrobků jsou nahrazovány různými emulgátory, konzervanty a nevím čím ještě, jen aby déle vydržely. A lidé jsou spokojenější, protože potraviny jsou levnější a déle vydrží. A zdravé stravování je opět na vedlejší koleji.

Žijeme déle, ale opravdu i lepší?

Ano, statistici nám říkají, že průměrná délka života se prodlužuje a vězte, je to pravda. Ale je to kvůli tomu, že jsme zdravější, nebo kvůli tomu, že se vyvíjejí nové a nové léky, které nás jako tak drží nad vodou. Je to paradox. Chemie v stravě (v polotovarech, levných potravinách,…) dostane naše tělo časem do sráč…, pardon do problémů a následně chceme, aby nás chemie (léky) z nich dostali. A když se to úplně nedaří, tak nadáváme na zdravotnictví. A co tak si nastavit zrcadlo, jak jsme za posledních x let žili a jak velký podíl mělo zdravé stravování v našem životě! Ano, nic není černobílé, je jasné, že na zdraví mají vliv i jiné faktory než genetika, životní prostředí, …. Ale i tak, to vliv stravování (ať už zdravého, nebo nezdravého) na naše zdraví nijak nesnižuje.

Faktem však i nadále zůstává, že v průměru žijeme déle. Otázka je však taková, jestli Vy ten průměr zvýšíte nebo snížíte. A pokud ho i zvýšíte, tak jestli to bude kvůli tomu, že jste si život dlouho užívali, nebo kvůli tomu, že posledních 20 – 30 let budete život jen přežívat na prášcích a tabletách a lidé, které budete nejčastěji setkávat budou bielopláštenci (nic proti lékařem).

Zdravé stravování – jak na to?

Možná jste se již rozhodli, že své stravování změníte na zdravé stravování. Ale kde začít. Existuje tolik návodů a tolik zdravých potravin (některé se sice pouze tak tváří), ale které z nich jsou ty pravé pro mě?

1.Základní koncept zdravého stravování

Zdravé stravování má své principy a základy to ano, ale nelze zapomínat na to, že každý z nás je individualita a to platí i pro výživu. Někdo potřebuje více bílkovin, jiný je alergický na některé potraviny, ne všechno nám chutná, … apod. Jednoduše je třeba stravování přizpůsobit stavbě našeho těla, genetické predispozice, věku, pohlaví ….

Pyramida zdravé stravy, výživy ve zkratce

zdrava-strava-výživa-na-tanieriJe to základní koncept zdravého stravování, který každému na začátku napoví, jaké zastoupení by měly mít jednotlivé druhy potravin v jídelníčku. Vždyť už na první pohled na obrázek je jasné, co a kolik bychom měli jíst. Pokud se budete řídit pyramidou, resp. talířem zdravé výživy, tak máte jistotu, že nic nepokazíte a na začátek by to mohlo stačit.

Pyramida zdravé stravy má 5 kategorií

  1. Obiloviny
  2. mléko a mléčné výrobky
  3. mléčné výrobky – mléko, sýry, tvaroh, jogurt
  4. Maso a ryby
  5. Sladkosti, pamlsky, fastfood – cukry a tuky

Nejvíce bychom měli jíst obiloviny, následně ovoce a zeleninu, méně již mléka, mléčných produktů, masa a nejméně dobrot – viz obrázek

 1.Obilniny resp. výrobky s obilovin jako mouka (špaldová, celozrnná, žitná, bílá …), těstoviny, rýže, pečivo, …. tvoří základ potravinové pyramidy. Se zdrojem složených sacharidů, které nám zajistí příjem energie a jsou také zdrojem minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek. Pokud si zvolíte celozrnné výrobky, resp. mouku, dodáte tělu i mnohem více vlákniny a další živiny navíc. Obiloviny tvoří základ potravinové pyramidy a tím i zdravého stravování

 2.Ovocie a zelenina – tam asi není třeba nic extra vysvětlovat. Ovoce a zelenina jsou plné vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších výživných látek. Denně bychom měli sníst alespoň 3 – 5 kusů zeleniny a 2 kusy ovoce

 3.Mléko a mléčné výrobky – jsou zdrojem bílkovin, vápníku a dalších minerálů. A navíc je většina z nás libuje. Denně bychom měli zkonzumovat 1-2 porce, přičemž za porci se počítá např. pohár mlék, jogurt, 50g. sýra a pod.

4.Mäso, ryby, … jsou pro naše tělo důležité zejména z pohledu bílkovin. Samozřejmě, že obsahují i ​​další látky (například ryby obsahují 3 omega kyseliny). Ve stravě by měly být již zastoupeny v menším množství. (např. maso 1-2 krát týdně a ryby 2 krát týdně)

5.Sladkosti, pamlsky a dobroty – no co Vám řekne, tuto kategorii vlastně vůbec nemusíme dodržet. Ale protože jsme lidé, tak 1-2 krát týdně si můžete dopřát malou pamlsek. Jen pozor, aby se kategorie dobrot nedostala ve Vaší potravinové pyramidě na první místo!

Rozšířený koncept zdravého stravování

Vychází z toho, že budeme dodržovat základní koncept a navíc si stravu přizpůsobíme na míru přesně podle potřeb našeho těla. Do jídelníčku si zařadíme konkrétní potraviny, které nám přinesou extra prospěch.

Příklady:

  • Například, pokud máte genetický náběh na infarkt, tak kromě ryb, přidáme i více ořechů a semínek (obsahují 3 omega) a tím napomůžeme více svému srdci a cévám
  • Pokud, míváte často angínu a horečky, zařadíte si do svého jídelníčku extra porci česneku a zázvoru – jako prevenci

Vyžaduje to sice více úsilí, ale pokud si najdete čas a stravu si opravdu přizpůsobíte svým potřebám, tak zdravé stravování, Vám přinese mnohem více.

Zdravé stravování – co na závěr

“Zdravé stravování Vás postaví na nohy, resp. Vám nesrazí zdraví na kolena “(Autor: JA)

Základní přehled o tom, proč byste neměli podcenit zdravé stravování, jaké plusy Vám přinese, co budete muset jíst a pod, již máte. Už nyní si na našem webu můžete podívat účinky a složení téměř všech zdravých potravin. Postupně však pro Vás sestavíme i jídelníčky, které budou zohledňovat více faktorů (těšte se) a potom Vám už nic nebude bránit v tom, aby se zdravé stravování stalo součástí Vašeho každodenního života, a abyste si plnými doušky mohli vychutnávat zdraví, kondici a pěknou postavu alespoň do devadesátky

Share Button