Vlašské ořechy jsou dar z přírody!

vlašské orechy olúpané i v škrupinke

Vlašské ořechy jsou obrovským “darem” od naší země! Skrývají v sobě zdraví, sílu a vitalitu. Navíc pokud se zaměříme na vlivy, tak směle můžeme říci, že vlašské ořechy jsou nejpozitivnější ze všech druhů ořechů. Vlašské ořechy jsou skvělá potravina, která by neměla chybět v každé domácnosti, ale hlavně, v pevné součásti stravování. Dejte si každý den pár ořechů pro zdraví. A znáte olej z vlašských ořechů? Vlivy Vás překvapí…

O vlašském ořechu

Ořech vlašský (lat. Juglans Regia) – čeleď orechovitá

Vlašský ořech je mohutný strom, který dorůstá do výšky okolo 15 – 30 metrů. Vlašský ořech potřebuje dostatek světla a prostoru. Když má dobré podmínky, tak má mohutný kmen a i korunu. Nejlépe se vlašským ořechům daří v mírném pásmu Asie a Evropy. Listy vlašského ořechu vylučují látky, které odpuzují hmyz a proto tento strom doporučoval na každém dvoře. Pokud si chcete vypěstovat vlašský ořech, tak rychle, protože první ořechy začíná plodit až ve věku okolo 15 let života.

Co obsahují vlašské ořechy?

Ořechy nejsou jen plné tuku, je v nich o mnoho více pozitivních látek…

Tuk, bílkoviny, sacharidy, voda, vláknina, fosfor, vápník, selen, mangan, měď, magnézium, sodík, draslík, hořčík, železo, zinek, vitamin A, B, C, E, K, kyselina pantotenová, kyselina listová, kyselina lipová a lutein.

ořešák královský

Nutriční hodnota – vlašské ořechy (100g)

KJ – 2 730  Kcal – 650  Bílkoviny –1,2 g  Sacharidy – 6,5 g

Vláknina –7 g  Tuk –  82 g Voda – 3 g

Vlašské ořechy obsahují minerály – 100 g

Železo 3 mg Zinok 3 mg
Vápník 100 mg Magnézium 150 mg
Hořčík 9,6 mg Měď 1,5 mg
Fosfor 350 mg Mangan 3,5 mg
Draslík 440 mg Selén 5 ug
Sodík 1,9 mg Omega3 kyseliny 9 000 mg
Luteín 10 ug Omega6 kyseliny 38 000 mg

Vlašské ořechy obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 20 IU Kyselina listová 100 ug
Vitamin B6 0,6 mg Kyselina pantotenová 0,7 mg
Vitamin C 1,3 mg Vitamin K 3 ug
Vitamin E 0,8 mg Betakarotén 11 ug

Vlivy vlašských ořechů na zdraví

Když si přečtete pozitivní účinky vlašských ořechů (mimochodem takové účinky má i olej z vlašských ořechů), nabudete pocit, že je to super potravina. A ono ty vlašské ořechy opravdu tou superpotraviny jsou. Využijte to ve svůj prospěch. Stačí pár vlašských ořechů 2 – 4 krát týdně.

bakopa zena relaxuje pri pocitaci

 • Pozitivní vliv na imunitu
 • Chrání buňky před radikály
 • Udržuje zdravé a pevné cévy, tepny a žíly
 • Podporuje trávení a pravidelnou stolici
 • Obnovuje střevní mikroflóru
 • Odstraňuje z těla špatný tuk (vysoký cholesterol)
 • Normalizuje krevní tlak
 • Zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
 • Podporují stavbu svalstva
 • Zasytí na delší dobu (energie se uvolňuje postupně)
 • Zajišťuje dobré hojení ran – obnovuje kůži
 • Zlepšují paměť
 • Podporují vitalitu a pozornost
 • Snižují nervozitu, vliv stresu na organismus

vlašské orechy olúpané i v škrupinke

Vliv vlašských ořechů na hubnutí

Vlašské ořechy jsou vhodné při hubnutí. A určitě jim řekněte ano i během udržení váhy. Mají všechny pozitiva, které by jedna potravina měla mít. Účinně působí na celý organismus, metabolismus a také hubnutí. Hubnutí podpoří i přesto, že mají vyšší energetickou hodnotu. Nebojte se jich! Zdravé tělo hubne snadněji. Konzumovat vlašské ořechy byste měli denně po 20 g.

Doporučená denní dávka vlašských ořechů

Doporučená denní dávka vlašských ořechů je 20-35 gramů. Pokud redukujete hmotnost, pak snězte jen 20 gramů. Pokud si jen udržujete hmotnost a chcete být zdravý, pak konzumujte klidně 35 gramů.

Recept na kaši s vlašskými ořechy

Tyto chutné a zdravé snídaně jsou rychlou formou pro dobrý start do nového dne. Finta je v tom, že večer před tím si namočíte ovesné vločky a ráno to je už rychlý proces. Do těchto snídaně si můžete klidně přidat i jiné ovoce nebo jiný druh ořechů. Podle chuti a toho co máte doma…

ovsená kaša s vlašskými orechmi, kiwi, banánom

Potřebujete: 30 g ovesných vloček, polovinu většího banánu, 1 mokka lžíce mleté skořice, 1 ks kiwi, 1 lžičku mleté vlašské ořechy, 4 ks celé vlašské ořechy, 1 lžičku medu nebo javorového sirupu, voda.

Ovesné vločky si namočte den předem do vody. 30 gramů vloček a cca 2 deci vody. Ráno tyto vločky budou změklé a napijte vodou, vložte je do hrnce, přidejte skořici, mleté ořechy a cca 1 – 1,5 deci vody (podle chuti či máte rádi hustší kaši nebo řidší). Tuto kaši nechte sevřít, ale stále ji míchejte. Pak na teplou kaši přidejte lžičku medu nebo javorového sirupu, pokrájený banán na kolečka, očištěné kiwi nakrájené na měsíčky nebo kolečka a na konec celé vlašské ořechy.

UPOZORNĚNÍ

Navzdory všem pozitivům na organismus, může dojít ke alergické reakci, proto pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí na vlašské ořechy, konzumujte malou dávku, nebo se informujte u svého lékaře (alergologa).

Pokud máte problémy se žlučníkem, tak raději se vyhněte konzumaci vlašských ořechů, protože byste mohli dostat žlučníkový záchvat.

Vlašské ořechy jsou vhodné pro – celiatiky, dospívajících, těhotné ženy, kojící maminky, po konzultaci s lékařem i Diabetiky, starší lidé, pacienti s rakovinou, lidé trpící s kardiovaskulárními chorobami a lidé, který mají problémové trávení (zácpa, průjem, plynatost).

A znáte olej z vlašských ořechů?

Olej z vlašských ořechů není až tak známý, ale pro své účinky se to bude postupně měnit. Olej z vlašských ořechů vzniká lisováním ořechů za studena.Tento olej má široké použití nejen jako silný antioxidant a zdroj kvalitních tuků a jiných živin (pro zdraví) ale co jednou více se využívá i v kosmetice, čili přispívá pěknému vzhledu našeho těla. Dopřejte si ho ve prospěch své vitality a zdraví.

olej z vlasskych orechov

Olej z vlašských ořechů obsahuje: nenasycené mastné kyseliny (zdravý tuk), vitamíny, stopové prvky a antioxidanty. V podstatě se dá říci, že obsahuje to, co klasický vlašský ořech, jen ve větší koncentraci

Olej z vlašských ořechů – účinky a použití: protože je to silný antioxidant, tak chrání celé tělo před vlivem škodlivých látek, pomáhá srdci a cévám, obnovuje střevní mikroflóru, upravuje stolici a trávení a mnoho dalšího …

Olej z vlašských ořechů dávkování, užívání: protože má oproti běžným ořechem vyšší koncentraci prospěšných složek, doporučujeme přidat pár kapek například do salátu nebo hlavního jídla, nebo si jen tak dejte půl čajové lžičky oleje z vlašských ořechů.

Poznámka: tepelnou úpravou dochází ke znehodnocení výživných látek, proto ho nezahřívejte

Kdy jste je naposledy jedli? Pokud pouze na Vánoce, tak to je málo. Dopřejte si je častěji. Vlašské ořechy (ať už klasické nebo ve formě oleje) jsou opravdovým darem z přírody. Využijte jejich účinky ve prospěch svého fyzického a psychického zdraví a pohody.

Klikněte pro zvětšení

Info vlassky orech

Všechny důležité informace o oleji z vlašských ořechů najdete zde, budete překvapeni – klikni sem

Share Button