Znáte druhy kávy, původ kávy, její vlivy a přípravu?
Omamná vůně a hořká chuť, která mě vždy “nakopne” do nového dne. Milujete kávu i Vy? Pokud i Vy smýšlíte podobně, tak je tu pro Vás to správné čtení, které Vám přináší co káva obsahuje, jaké druhy kávy známe a jaký vliv má na tělo…
Zrod kávy byl v Africe ale brzy se tento božský nápoj rozšířil do celého světa. Dnes je největším producentem kávy Brazílie. Ročně vyprodukuje kolem 40 milionů pytlů. Kávovník je rostlina, z níž se získává samotná káva (plod). Kávovník dorůstá výšky od 4 do 12 metrů (podle druhu kávovníku), je zelená během celého roku. Kávovník je teplomilný a potřebuje celoročně teplo a poměrně sušší zálivku. Druhy kávovníků však mají různé podmínky pro pěstování, ale teplé podnebné pásmo je základem při všech.
Rozdělení kávy podle původu
Arabica (Kávovník arabský) čeleď mořenovitých – je to nejčastěji používaný druh kávy a to až ve více než 65% výroby kávy. Její chuť je na rozdíl od robusty jemnější. Rostlina arabica dorůstá výšky kolem 7 metrů
Robusta (Kávovník robusta) čeleď mořenovitých – obsahuje až 2 x více kofeinu než Arabica. Její chuť je silnější a hořčí. Rostlina robusta dorůstá do výšky 8 – 11 metrů
Zrnková káva je nejčastěji používaným druhem káv na přípravu lahodného nápoje hlavně v kavárnách. Zrnková káva se vyrábí tak, že v první řadě se ručně sbírají dozrálé bobule (zrna) kávy. Tyto bobule se pak třídí a poškozená zrna se odstraňují, aby neznehodnotili kávu. Vytříděné bobule kávy se pak nechávají buď sušit na přímém slunci nebo se nejprve ponořují do vody, kde se umyjí, a až potom preschýnajú na slunci. Tyto čisté a proschlé zrna kávy pak putují do pražírny kde podléhají velmi důležitému a složitému procesu pražení. Samotné pražení je vystavení zrn kávy, tepelné úpravě, která zaručí pěknou tmavě-hnědou barvu a tento proces dále zaručí, že káva si uchová svou chuť a vůni uvnitř zrna. Tato káva se pak dále balí a posílá do zemí. Nejčastěji si zrnkovou kávu kupujeme jako mletou, ale umlít si ji můžete i sami na mlýnku na kávu – její chuť bude ještě intenzivnější
Instantní káva je asi nejčastěji používaná doma, v práci nebo ve škole z důvodu rychlé a nenáročné přípravy. Lžička instantní kávy zalita horkou vodou a je to, pijeme. Instantní káva je do této uspěchané doby jako ušitá. Instantní káva byla vynalezena dá se říci, že “náhodně”, když si jeden vynálezce Georg Washington všiml, že se mu vytvářejí kávové usazeniny na konvici. Tento vynálezce nezahálel a po emigrovaní do Ameriky založil firmu a již v roce 1910 na tomto objevu slušně zbohatl
Co obsahuje káva?
Voda, sacharidy, bílkoviny, sodík, fluor, draslík, fosfor, vápník, hořčík, kofein, cholin, omega 6 mastné kyseliny, kyselina pantotenová, kyselina listová, vitamin B a K.
Druhy kávy (základ espresso/presso)
Espresso (presso) – tento druh kávy je vlastně překapávaná káva pod tlakem. Na její přípravu se používá mletá káva a voda. Připravit skutečně dobré espresso je umění. Proto pokud chcete skutečné espresso (presso), tak navštivte vhodnou kavárna
Latte
Latte káva je druh, kde se káva espresso (presso) smíchá spolu s horkým mlékem. Tento druh je jemnější a kdo nemá rád hořkou chuť klasické kávy, tohle je pro něj jako “ušité”. Na vrch hotové latte kávy se zvykne přidávat ještě čokoláda, šlehačka nebo mletá skořice.
Recept – příprava latte: 2 deci mléka, 1,5 deci silné kávy espresso, mixér (metličkové), 0,5 KL mleté skořice.
Mléko zahřejte tak, aby bylo horké, ale aby nezovrelo. Když je mléko horké, tak polovinu horkého mléka nalijte do vysoké sklenice. Pak lžičkou přidávejte po stěnách sklenice kávu, na horké mléko, jemně a opatrně. Pak zbylé mléko vyšleháme mixérem až na pěnu a přidejte na vrch kávy. Takto máte lahodné latte, které posypte na vrchu mletou skořicí. Pokud si chcete přidat cukr, tak to udělejte až na konec, protože padající cukr Vám tuto hmotu spojí.
Latte macchiato
Je to vlastně káva latte připravena do vysoké sklenice a na vrchu ozdobena čokoládou, kakaem nebo nějakým sirupem z příchutí dle výběru.
Recept – příprava latte macchiato: postup je stejný jako výše uvedené latte, akorát na vrch přidejte lžíci kakaa nebo lžíci roztáté čokolády.
Macchiato
Tento druh kávy je espresso (presso) spolu s malým množstvím zpěněného mléka. Do macchiata se přidává buď horké nebo studené mléko. Macchiato je podobný káva latte, ale tento druh nemá šlehačku, čokoládu ani sirup.
Recept – příprava macchiato: 1,5 deci espresso kávy, 0,5 deci horkého nebo studeného mléka.
Příprava macchiata je velmi jednoduchá. Na vrch espresso kávy si dejte mléčnou pěnu připravenou z 0,5 deci mléka. Pol deci mléka (horké nebo studené) rozšlehejte na pěnu nebo nadýchané mléko. Dejte na vrch kávy a máte macchiato.
Moccacino
Tento druh kávy je podle mě největší energetická “bomba” ze všech druhů káv. Připravujte se smícháním espressa s čokoládovým sirupem a na vrch se ještě přidává šlehačka nebo horké mléko. Tento druh kávy nedoporučuje tím, který hubnou.
Recept – příprava moccacino: 1,5 deci espresso kávy, 1 PL čokoládového sirupu nebo roztáté čokolády, na vrch napěněné mléko nebo šlehačku.
Připravené espresso smíchejte s rozehřátou čokoládou nebo čokoládovým sirupem. Na vrch přidejte napěněné (vyšlehané mléko) nebo šlehačku.
Cappuccino
Tento druh kávy je espresso spolu s našlehanou mléčnou pěnou. Tento druh je jemný a lahodný. Našlehaná pěna dělá tu pravé cappuccino.
Recept – příprava cappucina: 1 deci espressa, 2 deci mléka (3,5% tuku), špetka mleté skořice.
2 deci horkého mléka (ne vroucího) vyšlehejte na pěnu, podobně jako ve výše vypsaných postupech. Do vyšší sklenice nalijte na spodek připravené espresso, pak opatrně nalévejte na kávu vyšlehané mléko. Na samotný vrch posbírejte hustou mléčnou pěnu a posypte mletou skořicí.
Frappé (ledová)
Tato káva nemá klasický základ v espresso (presso) kávě, ale její základ vychází z instantní kávy. Frappé káva se skládá z kostek ledu na spodku vysoké sklenice, pak vymixovaná káva s vodou a cukrem (nahoře tuhá pěna) a navrch jde vymixované mléko na pěnu. Do freppé se zvykne na místo ledu používat zmrzlina (záleží již od druhu).
Recept – příprava frappé ledové kávy: 2 lžičky instantní kávy, 1 lžička třtinový cukr (nemusí být), 4 kostky ledu, 2,5 deci mléka, 1 kopeček zmrzliny (čokoládová nebo vanilková), chcete-li šlehačka na vrch (ozdoba).
Do vysoké sklenice na mixování si nalijte mléko, cukr, instantní kávu a dobře rozmixujte, ať je hmota nadýchaná, případně ať máte nahoře mléčnou pěnu. Na spodek vysoké sklenice dejte kostky ledu, kopeček zmrzliny, zalijte to touto kávově-mléčnou hmotou a na vrch pokud chcete můžete dát i šlehačku. Chcete-li ušetřit kalorie, tak si tento nápoj připravte bez cukru a šlehačky, energie v něm je i tak dost…
Vídeňská káva
Tato kávička je silné espresso (presso) na vrchu se šlehačkou. V dnešní době se vše kombinuje a mění podle své chuti a můžete se setkat s vídeňskou kávou s čokoládou nebo jinými příchutěmi. Originál vídeňská káva je pouze silné espresso na vrchu se šlehačkou.
Recept – příprava vídeňské kávy: 2,5 deci silnější kávy, šlehačku, vanilkový cukr, kakao
Silnější uvařenou kávu dáme do šálku. Pak na vrch přidáme šlehačku rozmixovanou s vanilkovým cukrem a na vrch šlehačky přidáme jemně kakaa.
Alžírská káva
Tento druh kávičky není vhodný pro řidiče, protože má v sobě alkohol. Alžírská káva se skládá ze silného espressa (pressa), koňaku a šlehačky na vrchu. Tato káva je chutná i bez přidání cukru, šlehačka osladí silnou chuť kávy
Recept – příprava alžírské kávy: 2,5 deci silnější překapávané kávy, 0,5 deci vaječný likér, šlehačka.
Vaječný likér po lžičkách lijte na stěny poháru po celém obvodu. Pak opatrně a jemně nalijte kávu přes lžičku (aby proud kávy neprorazil přes likér) na vrch likéru. Pak to ozdobte šlehačkou a můžete pít.
Turecká káva
Tento druh je asi Nejklasičtější přípravou zrnkové kávy doma. Turecká káva se připravuje tak, že zrnkovou kávu zalijete horkou vodou.
Recept – příprava turecké kávy. Chcete-li mít tureckou kávu skutečně kvalitní, tak byste měli použít pouze zrnkovou kávu, která není pražená a umletá je těsně před vařením. Zalít tureckou kávu byste měli pouze horkou vodou (94 stupňů), nikoliv však vroucí. Káva by se měla “louhovat” pouze tři minuty a pak by se měla hned vypít aby nezhořkla a látky v ní se nestaly dráždícími pro žaludeční stěnu.
Irská káva
Tento druh kávy je dalším druhem ve kterém je alkohol. Irská káva nepatří za volant. Tato káva se skládá z kvalitního espressa, hnědého cukru (třtinového), irskou whisky a šlehačkou. Tento nápoj je sladkou odměnou po těžkém dni. Irsku kávu nikdy nemíchejte, zničili byste její chuť.
Recept – příprava irské kávy: 2 lžičky whisky, 2,5 deci espressa, šlehačka.
Na dno sklenice nalijeme whisky. Pak opatrně nalijeme připravené espresso a vrch ozdobíme šlehačkou. Tento druh kávy obsahuje alkohol, takže pozor.
“Zdravější” náhrady zrnkové kávy
Zdravější náhražky mají stejně povzbuzující účinek na zdraví i když většina z nich, kromě cibetkovití a zelené kávy, neobsahuje kofein. Tyto kávy jsou vhodné všem, který nemohou pít kofein.
Cibetková káva – tento druh je nejdražší z ze všech káv a i nejlahodnější. Její výroba spočívá v tom, že zralý zelený kávový plod zkonzumuje zvíře (podobné fretce) jménem cibetka, v jejích orgánech se tento plod obohatí o enzymy a pak je vyloučen z těla jako stolice. Pak se tyto kávová zrna sbírají, čistí a pak se zpracují na samotnou kávu ve formě pomletí a pouze jemného opraženými. Připravte se, že 50 g káva stojí kolem 30 €
Zelená káva – tato káva je nejzdravější káva, protože nepodléhá pražení zrnek kávy. Pražením káva ztrácí své pozitivní látky někdy až o 65%. Klasická káva se nejprve sbírá, třídí a nechá sušit na slunci delší dobu, přičemž se pak zrnko rozevře (pukne) a objeví se samotné zrnko kávy, které je zelené. Tyto zelené zrnka kávy se pak u klasické kávy praží, aby se uchovala aroma chuť, ale při zelené kávě nedochází ke pražení, takže všechny pozitivní látky jsou zachovány
Špaldová káva – tato káva se vyrábí ze špaldy (druh pšenice) a největší výhoda je ta, že neobsahuje žádný kofein a místo něj má pozitivní látky pro zdraví člověka. Špaldová káva obsahuje například: minerální látky, steroly a vitamíny. Tato káva navíc snižuje vysoký cholesterol z krve a nemá vliv na srdečný rytmus jako klasická kofeinová káva. Tuto kávu si mohou dopřát i “kardiaci”
Ajurvédská káva – podobně jako špaldová káva ani tato neobsahuje kofein a je vhodná pro každého. Ajurvédská káva obsahuje cenné látky, které pozitivně ovlivňují lidské tělo a zdraví. Ajurvédských káv je několik druhů, podle toho, co si chcete vylepšit. Ajurvédské čaje jsou rozděleny na druhy podle zdravotních účinků: na podporu hubnutí, posílení imunity, odstranění stresu, podporu srdce a cév, kvalitní spánek, na paměť a pozornost …
Guaranové káva (guafee) – tento druh kávy je sloučením obilninové kávy a guaranové prášku. Guarana je sama o sobě přírodním stimulantem av kombinaci s obilnou kávou bez kofeinu, je zdravá a přirozenou cestou povzbuzuje
Caro káva – tato náhrada klasické kávy se skládá z žita, čekanky, ječmene a ječného sladu. Tento druh je zdravou náhradou kávy bez kofeinu, kterou mohou pít skoro všichni, dokonce i maminy během kojení a také těhotenství. Tato káva není vhodná pro celiaky
Reishi káva – tento druh kávy má širokospektrální využití, protože je to snad nejzdravější náhrada kávy bez kofeinu, která najde využití například: při detoxikaci, při odkyselení organismu, jako prevence proti rakovině, při zmírnění bolestí kloubů a zároveň dodává energii na přírodní bázi, ne díky kofeinu
Melta (cikorka) – další přírodní náhrada kávy, jejíž hlavní surovinou je kořen čekanky. Dále melta obsahuje i žito, ječmen a cukrovou řepu. Melta se připravuje tak, že se melta vaří ve vroucí vodě cca 2 – 3 minuty. Tato káva není vhodná pro celiaky
Vlivy kávy (espresso)
- Detoxikuje organismus
- Odstraňuje volné radikály z těla
- Podporuje činnost mozku
- Zlepšuje pozornost a paměť
- Zvyšuje krevní tlak
- Podporuje vyprazdňování
- Podporuje metabolismus
- Pročišťuje tlusté střevo
- Dehydratuje pouze při zvýšeném množství (7 a více šálků za den)
Káva dehydratuje organismus – platí to pouze v případě, že ji konzumujete skutečně velké množství (7 šálků a více). Nicméně i přesto po kávě můžete vypít sklenici vody, neuškodí Vám to
Káva překyseluje organismus – platí to při konzumaci instantních káv a káv, kde jste přidali cukr. Pokud nechcete překyselit své tělo, tak pijte espresso a bez cukru
Nutriční hodnota – zrnková káva (1deci)
KJ – 12,6 Kcal – 3 Bílkoviny – 0,2 g Sacharidy – 0,1 g Voda – 99 g
Zrnková káva obsahuje – 1 deci
Vitamin B2 | 0,3 mg | Hořčík | 3,3 mg |
Vitamin B3 | 0,4 mg | Vápník | 4 mg |
Vitamin K | 0,2 ug | Fosfor | 5,1 mg |
Cholin | 3 mg | Draslík | 52 mg |
Kyselina listová | 4 ug | Fluir | 100 ug |
Kyselina pantotenová | 0,5 mg | Kofein | 44 mg |
Omega 6 kyseliny | 3 mg | Sodík | 2,9 mg |
Účinky hubnutí – káva
Káva je během hubnutí povolena, ale pouze v rozumné míře (max. 3 šálky za den) a hlavně bez cukru a smetany do kávy. Káva povzbuzuje celý organismus a proto ji nemusíte vyloučit z Vašeho režimu. No nespravte tu chybu, že snížíte energetický příjem na minimum a pak budete kávou “dohánět” únavu a hlad! Káva je pouze nápoj navíc vedle kvalitním stravování a dostatečném pitném režimu, který musí být dodržen při zdravém hubnutí
Podle všech mých zjištění je káva zdraví prospěšná, ale to se týká druhu kávy espresso, správně připravené z kvalitní kávy. Tato káva má skutečně pozitivní účinky na lidský organismus, pokud je pita s mírou (max 5 šálků denně). Takto připravená kvalitní káva nepřekyseluje ani organismus a její účinky na tělo a pozornost jsou pozitivní, pokud je člověk plně zdravý.
Takže pro nás kávičkárov platí: káva může být ale kvalitní as mírou