Lichořeřišnice – krásná a léčiva
Lichořeřišnice větší je převážně pěstována pouze jako okrasná květina… Lichořeřišnice ale dokáže mnohem víc, než jen okouzlit krásou. Uchovává v sobě mnoho léčivých účinků, o kterých vědí lidový léčitelé již stovky let.
O lichořeřišnice
Lichořeřišnice (Tropaeolum majus) je původem z Jižní Ameriky severní oblasti. Konkrétně se nejčastěji vyskytuje a pěstuje v Ekvádoru, Kolumbii a Peru.
V roce 1864 byla dovezena Španěly do Evropy později se rozšířila i do: Stredna část Ameriky, Havajské ostrovy, Austrálie, Nový Zéland, Čína. Také byla vyšlechtěna na různé odrůdy a využívána většinou jako okrasná rostlina. Lichořeřišnice nejlepší snáší tropické, subtropické a mírné podnebí … vlhkou půdu a co nejvíce přímého světla.
Lichořeřišnice je jednoletá bylina, dorůstá do výšky 15 až 40 cm, s plazivou a rozvětvenou lodyhou může dosáhnout délky až 5 m (v našich podmínkách dosahuje délky maximálně cca 3 m).
Ve středoevropských podmínkách vykvétá v červnu až říjnu, opylování je hmyzem. Plodem je troujpouzdrá kapsle se semeny.
Lichořeřišnice obsahuje v 100 g – nutriční hodnoty:
KJ – 125,7 Kcal – 30 Sacharidy – 6 g Tuk – 0,4 g Bílkoviny – 2 g
Květiny
Voda: 89,8 Bílkoviny: 0.06 Tuk: 0,4 Vláknina: 1,56 Vápník: 4 fosforu: 27 Železo: 1,7 thiamin: 0,03 Riboflavin: 0,05 Niacin: 0.6 Vitamin C: 4,2
Plody
Bílkoviny: 3,9 Tuky: 3,9 Sacharidy: 86,3 Vláknina: 15.7 Vápník: 39 Fosfor: 265 Železo: 17 thiamin: 0,29 Riboflavin: 0,49 Niacin: 5.9 Vitamin C: 39
Listy
Bílkoviny: 15,4 Tuky: 3,5 Sacharidy: 69,7 Vláknina: 15.5 Vápník: 1670 Fosfor: 520 Zdroj:
Lichořeřišnice účinky na zdraví
Lichořeřišnice má silné antibiotické účinky. Pomáhá při nachlazení, chřipce, bolesti v krku. Pomáhá v oblasti močových, urologických ale i dýchacích cest. Eliminuje vznik žaludečních vředů a nepříjemných zánětů.
- Pomáhá při zánětech – horních cest dýchacích, mandlí, močových cest (způsobených hlavně zánětlivými buňkami a jiných bakterií)
- Posiluje organismus při a po překonání nemoci (oslabení organismu)
- Pomáhá při problémech s prokrvením organismu
- Upravuje nepravidelnou menstruaci
- Snižování vypadávání vlasů a pomáhá proti lupům
- Zlepšení pevnosti vlasů a nehtů
Lichořeřišnice rizika – kontraindikace
- Doporučuje se nebrat při astmatu.
- Při užívání lichořeřišnice doporučujeme neužívat alkohol
Lichořeřišnice použití
Lichořeřišnice se pěstuje převážně jen pro potěchu zraku, svými výrazně zbarvenými květy je vhodná jako do květináče, tak i pro venkovní záhony. Lze ji vysazovat v období kdy již nehrozí jarní mrazy z předpěstované sadby nebo vysévat semena volně do půdy.
Lichořeřišnice mě mnohé léčebné účinky… také se jí říká “rostlinné antibiotikum”. V lidovém léčitelství se sbírají listy, květy i semena. Působí hlavně jako antibiotický lék, potlačuje záněty při chorobách močových a dýchacích cest. Celá rostlina je vhodná na spotřebu, mladé listy a výhonky se používají jako zeleninový salát a puky zda nezralé plody se nakládají do octových nálevů (náhrada za kapary).
Lichořeřišnice čaj
Dva šálky nálevu denně posilují organismus po dlouhotrvajících chorobách. Stačí do 2 dcl horké vody vsypat lžíci sekaných listů, květů a semen. Listy na přípravu čaje se dají sušit do zásoby.
Příprava: 1 čajovou lžičku spaříme v 2 dcl vody, louhujeme 10 minut
Dávkování: každých 8 – 12 hodin.
Doporučujeme dodržovat pravidelnost na udržení hladiny tropeolínu.
Lichořeřišnice tinktura (recept, dávkování)
- přispívá k zachování normálních funkcí imunitního systému organismu
- výborná při výskytu problémů souvisejících s chladným obdobím
- podporuje funkce močového měchýře, ledvin
Dávkování: 3 x denně 1 – 2 ml (1 kapku na 1kg tělesné hmotnosti)
Lichořeřišnice tablety
Na internetu je mnoho výrobců, který nabízejí lichořeřišnice ve formě tablet. Její pozitivní účinky jsou ověřené!
Dávkování: cca 2-3 tablety denně (podle návodu)
Lichořeřišnice – Další tipy na použití
- Rozdrcené semena – konzumace rozdrcených semen lichořeřišnice pomáhá např. při vypuzování hlístice nebo na podporu trávení
- Obklady, které přikládáte na bolavá místa.
- Rozdrcené semínka lichořeřišnice se používají i jako koření na dochucení jídel a povzbuzení trávení.
- Koupel s lichořeřišnice, který pomáhá ženám při nepravidelné menstruaci – Sekané, mleté lichořeřišnice (květy, listy i semínka).
- Lichořeřišnice na zpestření jídelníčku – pomleté semena lichořeřišnice mají podobnou chuť jako řeřicha případně ředkvička… Listy se využívají na různé zeleninové saláty, polévky případně pomazánky. Nezralé semena a malé puky se mohou nakládat do octového nálevu (jako kapary).