Kalísie voňavá je “extra” rostlinou, zkuste tinkturu a krém.

zelene listy kalisie

Kalísie voňavá je úžasnou bylinou, která se většinou pěstuje jako pokojová, okrasná rostlina, ale její účinky na zdraví jsou neskutečné. Kalísie voňavá stojí za poznání. Jaké látky obsahuje, jaké má vlivy na zdraví, jak používat kalísii a jak si vyrobit domácí tinkturu a krém?

O kalísii voňavé

Kalísie voňavá (lat. Callisia fragrans) – čeleď podenkovité

Kalísie voňavá je tropická (teplomilná) rostlina, která je sukulentní. Pro svůj život potřebuje teplo a vlhkost, přímé slunce jí však nevyhovuje. Má zelené delší listy, které rostou ve dvou řadách. Kvete bílými až růžovými květy, které jsou pravidelné. Kalísie voňavá pochází ze Střední Ameriky (z Mexika).

Callisia fragrans na bilem pozadi

Co obsahuje kalísie voňavá?

Právě díky těmto látkám je kalísie taková super. Málokterá rostlina obsahuje takové množství látek…

Flavonoidy, třísloviny, polysacharidy, fytosteroly, glykosidy, vitamíny B, C, kyseliny, minerální látky (železo, chrom, selen, vápník, měď…).

Vlivy kalísie voňavé

Kalísie voňavá má tyto širokospektrální a skvělé vlivy na zdraví zvenčí ale i zevnitř.

kalisie zlepsuje zdravi

  • Podpora imunitního systému
  • Přirozené pročištění organismu
  • Zlepšuje a normalizuje funkci žláz
  • Eliminuje záněty dýchacích cest
  • Podporuje trávení a metabolismus
  • Zvyšuje vylučování žaludečních kyselin
  • Eliminuje bolesti kloubů
  • Pročišťuje a podporuje funkci ledvin a močového měchýře
  • Zlepšuje hojení a regeneraci pokožky (poranění a nemoci)

Použití kalísie voňavé v praxi

Kalísie voňavá se pro dobré zdraví používá zvenčí, ale i zevnitř, podívejte se jak nato…

Callisia fragrans

Recept na tinkturu z kalísie voňavé

Domácí tinkturu z kalísie voňavé užívejte 40 – 60 minut před jídlem a to po 1 KL, tuto tinkturu však nezapíjejte vodou. Tinkturu z kalísie užívejte 10 dní, pak mějte týden pauzu a takto kúru opakujte alespoň 6 měsíců.

Potřebujete: 0,5 litru bílého alkoholu (vodka), 10 kolínek stonky (část stonku, nejtlustší, bez bočních výrůstků), uzavíratelná skleněná láhev.

Kolínka mírně rozmačkejte a naložte s alkoholem do uzavíratelné skleněné nádoby. Dobře ji uzavřete a jednou za den protřepejte. Tinkturu z kalísie louhujte 2 týdny. Potom výluh sceďte a udržujte na tmavém místě.

tinktura kalisie

Recept na krém z kalísie

Tento krém můžete použít při kožních poraněních (řezné rány, odřeniny, proleženiny, popáleniny…) nebo kožních onemocněních. Natírejte si ji 1 – 3 krát denně na poraněné místo, vždy na čistou a suchou pokožku.

Potřebujete: tinkturu z kalísie a bezparfumovaný krém.

Tento krém si udělejte, podle toho, kolik krému potřebujete. 15 kapek tinktury na 100 ml krému, dobře to promíchejte a uzavřete do vhodné nádobky.

Kliknutím zvětšíte

info kalisie vanova

Klikněte sem a dozvíte se něco víc o další výborné bylince a to o heřmánku (heřmánku)… Jakými účinky vyniká na zdraví, kde roste, jaké části se sbírají, jak se připravuje čaj na vnější a vnitřní použití???

Share Button