Když přestanete jíst maso, co se stane?

prestat jest maso

Možná i vás trápí otázka týkající se konzumace masa, jíst ho, nejíst ho, co se stane, když ho přestanu jíst, nebude mi chybět nějaká živina? Toto jsou přesně otázky, které zajímají i mě, tak pojďme najít nějaké odpovědi a rozumné řešení…

Člověk je “všežravec” a tedy měl by konzumovat rostlinnou a i živočišnou stravu. Náš organismus je stvořen k tomu aby věděl zpracovat maso, mléčné výrobky a také rostlinnou stravu. Z této celé škály potravin získáváme cenné a potřebné živiny pro naše optimální zdraví. Když nějakou potravinu přestanete konzumovat z různých důvodů, tak ty dané živiny Vám budou chybět a vy musíte přidat nějakou potravinu, která Vám tento nedostatek vykompenzuje.

Kdybychom měli “čisté” potraviny: maso, mouka, cukr, zelenina, ovoce a další v nichž se nenacházejí pesticidy, barviva, konzervanty, sladidla, antibiotika, tak bychom mohli jíst všechno a nemuseli bychom se ničím omezovat. Sami už dobře víte, co se přibližně nachází v potravinách, které denně konzumujeme, takže o tom se zde bavit nebudeme, ale jak to udělat abychom konzumovali co nejméně nebezpečných látek? V otázce zda jíst maso, nejíst a co se stane když ho přestaneme jíst je několik odpovědí.

Jíte maso nebo nejíst?

Pokud jste ještě nedospěli ke jasné odpovědi, tak to můžete udělat zlatou střední cestou a to tak, že jíst maso a masné výrobky budete 2 – 4 krát v týdnu. Maso kupujte od ověřených prodejců, případně z ekologického nebo bio chovu. V tomto mase by neměly být žádné antibiotika, nadbytečná voda a tato zvířata by měla být chována na “čisté” stravě tedy přírodní. Masné produkty kupujte s co nejvyšším obsahem podílu masa. Například šunku kupujte 90 a více procentní, párky, tak jistě co nejvíce masa a podobně. Chcete-li přestat jíst maso a masné produkty úplně, tak musíte zapojit více rostlinných bílkovin, které najdete například i v luštěninu a různých zdravých potravinách, které Vám pomohou tento deficit vyplnit. Pokud přestanete jíst pouze maso a masné výrobky, tak Vám ještě zůstali mléčné produkty v nichž se také nacházejí živočišné bílkoviny a živiny.

potraviny s obsahom bielkovin - maso, losos, syr, mlieko, fazula, vajce

Když chcete přestat konzumovat kompletní živočišnou stravu (maso, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce), tak to budete mít těžší, protože doplnit živiny pouze ve formě zeleniny, ovoce, obilovin, ořechů, semen a podobných potravin, bude složitější. O této formě se poraďte s někým zkušeným, případně s doktorem.

Když přestanu jíst maso jak zareaguje tělo?

Každá změna ve stravování přinese určité změny. Ať už pozitivní nebo negativní v každém případě je však nadměrná konzumace masa ne velmi prospěšná.

Pozitivní vlivy

  • Urychlí se trávení
  • Pravděpodobně něco zhubnete
  • Mělo by dojít ke snížení cholesterolu
  • Možná úprava krevního tlaku

Možné negativa

  • Nedostatek železa
  • Možná nedostatečná nebo ubývající tvorba svalové hmoty

Jaké masné produkty, jaké maso a v jaké kvalitě jste konzumovali, plus kolikrát v týdnu nebo za den??? Pokud jste si kupovali paštiky, párky s nízkým obsahem masa, maso od dodavatele bez názvu, bez značky, případně z Polska za “pár korun”, tak když přestanete jíst takové produkty, tak Vám zaručeně bude lepší. V mase a masných výrobcích nízké kvality se nacházejí různé kůže, odpad z masného průmyslu, mouka, zahušťovadla, voda, antibiotika a různé látky, které tam být nemají. Když přestanete jíst takové produkty, tak se Vám pročistí trávení, chutě, trávicí trakt začne rychleji pracovat. Přestaňte kupovat nekvalitní masné výrobky. Pokud chcete být zdravější ale masa se nechcete vzdát, tak začněte kupovat kvalitní maso a kvalitní masné produkty.

Zdravá míra konzumace masa a masných produktů je někde mezi 2 – 4 krát za týden. Určitě bych maso ani masné produkty nekonzumovala každý den. Když budete konzumovat maso, tak si ho připravujte spíše ve formě na přírodně, na šťávě, pečené, grilované nebo dušené, smženým se vyhněte, pouze ve výjimečných případech jednou za měsíc například. Rozhodnout se zcela přestat jíst maso a masné výrobky může být z různých důvodů (etika, zdravý životní styl apod…) ale ještě předtím než to uděláte musíte brát v úvahu, že budete muset začít jíst více jiných potravin na mléčné nebo rostlinné bázi , aby Vám nechyběly důležité živiny a prvky, které maso obsahuje. Jste si vědomi toho, že lze ve Vašem vaření a kuchyni nastanou změny??? Všechny tyto prvky zhodnoťte a nejlepší bude-li se promluvíte s nějakým člověkem, který nejí maso případně i mléčné výrobky, vejce (vegan) a dá vám rady jako jíst, co jíst a jak doplňovat živiny, které z masa vstřebáváte.

mäso

Mnohý tvrdí, že když přestali konzumovat maso a masné výrobky, tak se jim urychlilo trávení, zhubli, cítili se lépe, snížil se jim cholesterol i krevní tlak, ale toto platí pouze v tom případě, že doplnili jiné potraviny v dostatečném množství do svého stravování a měli i kvalitní pitný režim s pohybovou aktivitou. Každý jsme individuální a proto někomu přestat konzumovat maso může vyhovovat a jinému ne… Pokud už moc chcete, vyzkoušejte přestat konzumovat maso a masné výrobky na 2 – 3 týdny, ponechte si zatím rostlinnou a mléčnou stravu a uvidíte jak se Vám to bude líbit , jak Vám bude chutnat toto jiné stravování. Pokud se na to budete cítit, tak zkuste vysadit i mléčné výrobky, vejce a také uvidíte, ale v každém případě se nejprve s někým zkušeným poraďte.

Já jsem zastáncem toho, aby se maso jídlo, ale kvalitní a v rozumné míře. Nemít ho každý den ale například pouze 2 – 4 krát v týdnu. Přece jsme jen “všežravci”…

Inspirovat se můžete například i zdravým raw stravováním – klikněte zde a dozvíte se víc o tomto stravování. 

Share Button