Ayurveda (Ajurveda) principy, pozitiva, komponenty, jídlo, postup…

Ayurveda - Ajurveda

Vitalita, krása, zdraví a dobrá nálada. Myslíte si, že je to nemožné??? Omyl, Ajurveda přináší harmonii, po které každý touží. Dostatek energie, pevné zdraví, krásná čistá pleť, žádné bolesti a ještě o mnoho víc. Toto staré učení ve Vás probudí všechno dobro, které v sobě každý nosíme. Staňte se vyrovnaným a krásným člověkem zvenku i zevnitř. Co to vlastně ajuverda je? Jak to celé funguje? Krok po kroku si projdeme nejdůležitější body tohoto učení a pak se můžete pustit do nejpozitivnější změny ve svém životě

Co to je Ajurveda?

Ajurvéda (Ajurveda) je staré indické učení harmonie těla a duše. Ajurveda vznikla přibližně 3 000 let před naším letopočtem. Toto umění či učení je synchronicita zdraví a dobré nálady. V 1982 roce ji Světová zdravotnická organizace uznala jako účinnou metodu zlepšení zdravotního stavu člověka. Ajurveda se zaměřuje hlavně na preventivní chránění člověka před nemocemi, ale díky Ajurvěde si dokáže člověk vylepšit svůj zdravotní stav, postižený nějakým onemocněním a v mnoha případech se i vyléčit. Ajurvéda je nejstarší a nejkomplexnější metoda medicíny. Od ní se dále odvíjelo všechno léčitelství světa. Ajurveda zahrnuje do svého systému: zdravé jídlo, bylinky, masáže, péče pleť, cvičení jógy a případné používání účinných přírodních preparátů.

Ajurvéda a její pozitiva

Pozitivní vliv ajurvédy má vliv na celé tělo zvenčí, zevnitř a také mysl…

  • Podporuje obranyschopnost těla
  • Přirozeně pročišťuje tělo
  • Eliminuje bolesti hlavy, migrénu
  • Eliminuje zácpu / průjem
  • Odstraňuje plynatost a těžké trávení
  • Urychluje metabolismus
  • Pročišťuje a podporuje ledviny
  • Pročišťuje, obnovuje dýchací cesty
  • Odstraňuje stres z těla a jeho projevy
  • Uvolňuje neklid a nervozitu
  • Podporuje kvalitní a klidný spánek
  • Přirozeně zlepšuje náladu
  • Zmírnění až vyléčení alergii
  • Snižuje vysoký cholesterol a krevní tlak
  • Odbourání vnitřního nebezpečného tuku

Ajurveda a její základní princip

Ájurvéda tvrdí, že lidské tělo se skládá ze tří komponent, které musí být v rovnováze abychom byli plně zdravý. Pokud se jeden z komponent vychýlí z rovnováhy, tělo není v pohodě a projeví se to pak v podobě nějakého onemocnění. Všechny tři komponenty v těle jsou přirovnávány ku pěti prvkům naší Země a jsou to: vítr, prostor, voda, země, oheň. Tyto prvky spolu s komponenty musí být v rovnováze a tak se stává tělo zdravým, krásným a vitálním.

Tři hlavní komponenty

Ajurveda se “opírá” o tyto body, podívejte se co který komponenta ovlivňuje…

Váta

Vítr a prostor zahrnují pohyby a prázdná místa v lidském těle jako jsou například: plyny, koloběh krve, pumpování krve, dýchání plic, střevní peristaltiku (pohyb střev), pohyby žaludku, ovlivňují rychlost trávení, metabolismu, hubnutí či přibírání. Když jsou vítr a prostor v nerovnováze, tak nastává zácpa, přibírání, plynatost, nervozita a migrény.

Pitta

Oheň zajišťuje teplotu těla, trávení jídla, vylučování žluči, kdy je tento komponent v nerovnováze, tak nastává horečka, podchlazení, žlučníkový záchvat, překyselení organismu as ním spojené všechny nemoci.

Kapha

Voda a zem, tekutina “zavlažuje” a pročišťuje celé naše tělo, chladí pokožku ve formě potu, vylučuje sekret do očí (slzy), pročišťuje sekretem nos (“sopľavé” období), čistí tlusté střevo (střevní mikroflóra). Zem zabezpečuje pevné kosti, klouby, zuby a všechny “pevné” části těla. Pokud je zem v nerovnováze, tak nastává Osteoporóza, Cukrovka, žlučníkové či ledvinové kameny, vypadávání zubů, bolesti a záněty kloubů a podobně.

Jídlo podle Ayurvedy

Stravování v Ajurvédě se určuje podle chutí jídla a ne podle jeho nutričních hodnot. To však neznamená, že jídlo v Ajurvédě je nezdravé, je výživné a přináší do těla potřebné živiny, ale hlavním principem je, že na talíři musíte mít obsaženy všechny chutě, které známe. Řekněme si upřímně, dát dohromady takový jídelníček co bude obsahovat všechny chutě bude asi náročné, ale určitě se to dá. Druhým důležitým bodem je, že jídlo musí být konzumovány podle daného ročního období. Tedy pokud v zimě budete jíst meruňky nebo jiné letní ovoce, tak si zbytečně ochladíte organismus, protože letní potraviny osvěžují tělo během horkých dní a zase zimní potraviny v létě organismus oteplují. Tělo je nastaveno tak, aby jídlo sezónní potraviny ak tomu ještě třeba dbát na všechny chutě zahrnuté v každém přijatém jídle. Pokud si nevíte rady s přípravou a kombinací stravy podle ajurvédy, tak navštivte některé z center ajurvédy.

Chutě, které jídlo Ajurvedy musí obsahovat

Každé jídlo, které během dne přijmete, musí obsahovat potraviny s následujícími chutěmi…

  1. Slaná
  2. Sladká
  3. Hořká
  4. Pálivá
  5. Kyselá
  6. Trpká

Pustíte se do toho? Nezapomeňte na…

Aby měla Ajurveda skutečně pozitivní účinek na celé Vaše tělo, musíte udělat pár zásadních změn ve svém životě a nepůjde jen o stravu. Učení ajurvédy zahrnuje kromě stravy i kvalitní pitný režim, bylinné doplňky, pravidelné cvičení, masáže, zábaly, odpočinek (spánek), meditace, péče o pleť a zevnějšek. Změnit byste měli v první řadě své myšlení, chcete se mít dobře, vypadat dobře a cítit se dobře, proto je třeba něco udělat. Zaměřte se více na své pohodlí a odpočinek, protože když je tělo pod neustálým stresem, tak určitě vitální a stoprocentně zdravé dlouho nebude. Najděte si na sebe čas, změňte stravu, dostatečně pijte, najděte si čas na cílený pohyb (2-3x týdně), alespoň jednou do týdne si minimálně doma udělejte malý wellness (očista pleti, peeling nohou, pedikúra, manikúra, masáž hlavy, případně nějaký zábal na vlasy), naučte se milovat své tělo a tak získáte největší dar v životě

Vitalita, krása, zdraví a dobrá nálada. Myslíte si, že je to nemožné??? Ajurveda to nabízí

Share Button