Milujete kachní a husí maso???

kacacie husacie maso

Kachní a husí jsou velmi chutné druhy masa, které na štěstí nejíme každý týden, vzhledem k jeho ceně a náročnosti přípravy… kachní ai husí maso jsou pamlskem, kterou si alespoň pár krát ročně třeba dopřát, má sice více tuku, ale i tak je toto masíčko dobrou volbou. Během hubnutí však dejte pozor…

Velkou výhodou kachního a husího masa je jeho vysoký podíl bílkovin. Sice i tuku je tam dost, ale při konzumaci tohoto masíčka víte ušetřit kalorie tím, že si odpustíte omastené lokše a doložíte si to čerstvou zeleninou. Kachní a husí maso obsahují i ​​potřebné minerální látky, vitamíny a proto je toto masíčko chutnou a dobrou volbou. Pokud nehubnete nebo netrpíte nějakým kardiovaskulárním onemocněním či obezitou, tak kachní nebo husí maso můžete konzumovat i 1 – 2 krát v měsíci.

Co obsahuje kachní a husí maso – účinné látky

Tuk, bílkoviny, vitamíny A, B, C, E, K, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, selen, sodík, zinek, omega 3, omega 6 kyseliny, cholin.

Nutriční hodnota – kachní maso pečené (100g)

KJ – 1 134  Kcal – 270  Tuk – 19 g

Voda – 51 g  Bílkoviny – 29 g

Kachní maso obsahuje minerály – 100 g

Železo 5,3 mg Sodík 118 mg
Vápník 12 mg Selen 35 ug

Kachní maso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B3 12 mg Omega 3 kyseliny 14 mg
Vitamin C 4,1 mg Omega 6 kyseliny 320 mg

 Nutriční hodnota – husí maso pečené s kůží (100g)

KJ – 1 218  Kcal – 290  Tuk – 21 g

Voda – 50 g  Bílkoviny – 27 g

Husí maso obsahuje minerály – 100 g

Železo 3 mg Zinek 3,15 mg
Vápník 15,2 mg Měď 0,5 mg
Hořčík 24 mg Selen 24 ug
Fosfor 272 mg Sodík 75 mg
Draslík 338 mg Omega 6 kyseliny 2 230 mg
Omega 3 kyseliny 187 mg

Husí maso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 74 IU Vitamin E 2 mg
Vitamin B1 0,2 mg Vitamin K 6 ug
Vitamin B2 0,35 mg Kyselina listová 3 ug
Vitamin B3 4,65 mg Kyselina pantotenová 1,8 mg
Vitamin B6 0,5 mg Cholin 72 mg
Vitamin B12 0,7 ug

Kachní a husí maso při hubnutí

Díky vyššímu podílu tuku v husím a kachním mase, na rozdíl od kuřecího masa, je při hubnutí povoleno jen minimálně nebo jen ve výjimečných chvílích… Jejich kalorická hodnota je vyšší, takže pokud ho i budete konzumovat během hubnutí, tak ho doplňte o čerstvou zeleninu, ať kalorický poměr vyrovnáte a maso se rychleji dostalo do krevního oběhu. Kachní a husí maso je povoleno během hubnutí konzumovat, tak 1 za dva týdny. Když půjdete na kachní nebo na husí hody, tak si dejte jen maso (bez kůže) se zelím, lokše a knedlík vynechejte.

Recepty kachní a husí maso

Recept pečené kachní prsa

Potřebujete: 1 – 2 kachní prsa (podle počtu strávníků), 1 bílou cibuli, 1 červenou cibuli, mořská nebo himálajská sůl, pepř, 1 PL kokosového oleje nebo kachních masti

Omyté a osušené kachní prsa ponarezávajte (vytvořte několik X písmen) na vrchní straně, tam kde je kůže. Pak prsa osolte a opepřete. Cibule oloupejte, omyjte a nakrájejte na kostičky. Na zpěněném kokosovém oleji nebo kachních masti osmahněte nejprve cibuli dozlatova a pak prudce opečte i kachní prsa a to každou stranu alespoň 5 minut. Pak opečené kachní prsa vložte do zapékací mísy, podlijeme trochou výpeku z pánve (ne horkého) a dejte rozpálit troubu na 200 stupňů. Když je trouba rozpálená, tak do ní vložte zakryté kachní prsa a pečte je kolem 35 – 40 minut. Po 15 a po 30 minutách pečení je vyjměte a podlijte výpekem. Po 35 – 40 minutách kachní prsa odkryjte a ještě dopekajte, dokud bude kůže pěkná křupavá a zlatá. Tyto kachní prsa můžete podávat s nějakým zeleninovým salátem a manželovi můžete udělat knedlík nebo lokše J.

Recept pečené husí stehna

Potřebujete: husí stehna (podle počtu strávníků), 5 – 6 větších brambor (podle velikosti plechu), 1 ks velká cibule, 3 hrsti kysaného zelí, 1 lžičku mletého kmínu, mořská nebo himálajská sůl, pepř, červená mletá paprika

Omyté a osušené husí stehna dobře osolíme a opepříme, poklademe je do zapékací mísy nebo do pekáčku. Potom ke stehnům přidáme (obložíme) kysané zelí a na proužky nakrájenou cibuli. Troubu zapněte na 180 – 190 stupňů. Zapékací mísu nebo pekáč vložte zakrytý do trouby a pečte jednu hodinu (zakryté). Zatím si brambory očistěte a nakrájejte na kroužky, posypte je mletým kmínem a po hodině pečení plech z trouby vyjměte a obložte bramborami. Další hodinu to celé pečte zakryty, po dvou hodinách pečení masíčko s bramborami se otevře a dopekajte, dokud bude kůže na mase pěkně křupavá. Pokud právě nehubnete, tak si k tomuto jídlu (husí stehýnko, brambory a kyselé zelí) můžete dát i 2 deci bílého nebo červeného vínka. Víno zvýrazní chuť tohoto jídla.

Kachní a husí jsou velmi chutné druhy masa, dáte si???

Share Button