Lupina nebo vlčí bob – bílý vlčí bob, alergen, semena a…

Lupina - květ na slnečné louce

Jedovatá kráska, ale některých druhů se to netýká… V tomto článku se dozvíte, že lupů je několik druhů, které jsou jedovaté, které ne, z níž lupiny se získávají semena jako luštěnina a náhrada kávy a jaké účinky mají lupina, pozitivní a i negativní (otrava). Poznejte tuto ozdobnou rostlinu!

UPOZORNĚNÍ

Mnohé druhy jsou jedovaté a proto pokud se rozhodnete pěstovat lupinu doma pro její luštěninu, tak se informujte v zahradnictví. Když budete chtít konzumovat produkty z lupy, tak jejich kupujte jen z ověřených zdrojů.

O Lupine, vlčím bobu

Lupina (lat.Lupinus) – čeleď bobovitých

Lupy jsou vlastně okrasné rostliny, které se především používají pro ozdobu zahrad a jsou jedovaté, ale jsou i druhy lupy, které se dokonce jedí jako luštěnina a používají se i jako náhrada kávy. Lupy rostou přibližně do 50 – 150 cm výšky, záleží na druhu. Listy mají dlouhé, úzké, špičaté a počet bývá 8 – 18 lístků. Květ (klas) dosahuje 30 – 50 cm délku. Lupy v závislosti na druhu zvyknou mít květy zbarvené do bílé, žluté, modré až fialové barvy. Druhy s bílou a žlutou barvou se zvyknou používat jako luštěniny, na výrobu mouky a jako náhrada kávy. Ostatní druhy jsou jedovaté a slouží pouze jako ozdoba zahrady.

lupina květy i s listama na stole

Co obsahuje lupina, vlčí bob

Většina druhů lupů má celou rostlinu jedovatou díky látce lupinín a alkaloidem, ale přesto obsahuje i účinné látky.

Bílkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, alkaloidy, lupinín, aminokyseliny a minerální látky.

Zdravotní účinky lupy (pozitivní) vlčího bobu

Jídla luštěnina lupy má mnohé zdravotní pozitiva na organismus…

  • Vysoká nutriční hodnota zajišťuje lepší fungování imunity
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici
  • Vyšší obsah bílkovin urychluje metabolismus, hubnutí
  • Zajišťuje lepší tvorbu kostní a kloubní tkáně
  • Prevence vzniku Osteoporózy
  • Bezlepková potravina vhodná pro celiaky

lupina kytice kvetů vlčího bobu

Jedovaté účinky lupy, vlčího bobu

Otrava se může projevovat následovně. Pokud se vyskytnou nějaké příznaky, urychleně volejte první pomoc.

  • Nevolnost, zvracení
  • Nervozita, malátnost
  • Bušení srdce a neklid
  • Průjem, bolesti břicha

Bílý vlčí bob

Tento bílý vlčí bob dorůstá do výšky 40 – 100 centimetrů. Kvete krásný bílým květem, jehož lusk (lusk) dorůstá velikosti okolo 20 – 30 cm. Jeho plody (lusky) mají velikost okolo 10 centimetrů a samotné semeno je velké okolo 1 cm. Tyto žluté lusky se nejčastěji používají jako klasická luštěnina a příprava je trochu náročnější, než u běžných plodů. Semena bílého vlčího bobu se dávají odstát do vody na pár dní a pak se vaří, jak klasická luštěnina 30 – 60 minut. Bílý vlčí bob kupujte z ověřených zdrojů.

Využití lupy, vlčího bobu

Pro konzumaci se lupina využívá jako luštěnina, náhrada kávy nebo jako příměs mouky. Lupinu pro konzumaci kupujte pouze z ověřených zdrojů.

lupina vlčí bob žlté semínka luštěnina

Lupina, vlčí bob jako alergen

Semena lupy se používají v potravinách jako náhrada sóji, pro svou vysokou nutriční hodnotu a minimum sacharidů. Stopy lupy můžete najít v pečivu, masných produktech, těstovinách, mléčných produktech, výrobcích ze sóji, tofu nebo tempehu. Semena lupy nebo mouka z lupiny je bezlepková a někdy může způsobovat alergické reakce.

Alergie na lupinu se může projevit následovně: pálení kůže, očí, dýchacích cest, problémových dýcháním, kašlem.

Nezapomínejte, že lupy jsou jedovaté rostliny a pouze pár druhů lze použít ke konzumaci. Před pěstováním nebo konzumováním potravin s obsahem lupy se informujte zda jde skutečně o jedlé druhy a jedlé potraviny.

Zajímat by Vás mohl i mák setý – co obsahuje, jaké pozitiva má jeho konzumace a doporučená denní dávka…

Share Button