Pěstování – Stévie cukrová

Pěstování – Stévie je víceletá rostlina. V našich podmínkách se spíše pěstuje jako jednoletá rostlinka, protože je náchylná na chlad a zazimování Steve je náročné. Je teplomilná a potřebuje dostatek vlhka. Nesnáší mráz a při teplotě pod 5 stupňů Celsia uhyne. Během zimy shazuje lístky a přezimuje jen kořenová soustava. Nejvýhodnější je pěstovat stevia v květináči, aby se dala snadno přenášet.

Potřebuje co nejvíce tepla a pravidelnou zálivku. Kořeny jsou uloženy mělce, a proto rostlina od spodku rychle vysychá. Nejvíce se musí zalévat v červenci a srpnu, během nejteplejších měsíců. Umístěte ji na východní stranu. Pokud ji máte na tmavých nebo stinných místech, nebude mít dostatečně vyvinuté a sladké lístky

Postup pěstování stévie

Nejlepší je koupit už vypěstované rostliny, které si můžete hned prosadit, jak jen chcete (skleník, květináč, zahrada). Vysazovat Steve do zahrady se velmi nevyplatí, protože ji před zimou budete muset přesadit do květináče. Jedna z možností v našem podnebném pásmu je skleník nebo temperovaný fóliovník. Zde se převážně udržuje plusová teplota a Stévie může přijatelně vyvíjet. Půda by měla být humusovitá písčito-hlinitá a pH půdy, tedy kyselost půdy, by měla být 4,5 – 6,5.

Pozor na přímém a silném slunci se lístky spálí. Kvetení začíná od června do září. Sklizeň začíná od července do září. Během růstu je třeba udržovat stálou vlhkost půdy, zalévat aby byla půda vlhká ne mokrá. Ke konci září se už sbírají lístky, z nichž si umíte hned udělat čaj, případně po vysušení semlít a přidávat v této formě do jídel. Takže pěstování stévie není složité, takže už zanedlouho můžete používat vlastnoručně vypěstovanou náhradu cukru.

Share Button