5 potravin s vyšším obsahem železa.

zdravé raňajky - jogurt s ovocím, vločkami, orechmi - vysoký obsah vlákniny

Byli jste na prohlídce a máte nižší hemoglobin, resp. málo železa? Pokud je to počáteční stadium, tak se tomu dá preventivně zabránit a zlepšit Váš zdravotní stav – dodat červeň “krvi”. Pravidelně konzumujte tyto potraviny a časem by mělo být po problému.

Jezte těchto 5 potravin s vyšším obsahem železa a pomozte tak svému tělu. Upozorňuji Vás, že tyto potraviny si nestačí dát jedenkrát za měsíc, musíte je pravidelně konzumovat…

Železo a tepelná úprava

Dobrá zpráva je, že bylo zjištěno, že tepelná úprava zeleniny a luštěnin neznehodnocuje příjem železa, ale právě naopak, násobně ho zvyšuje. Jinak je to však s vitamíny, ve většině případů jsou vitaminy v zelenině či ovoci tepelnou úpravou sníženy.

Veškeré informace o železe naleznete zde, kliknete zde “Železo”

Potraviny s obsahem železa

5 potravin s obsahem železa, které stojí za to všimnout, koupit a konzumovat je…

zelezo a vlaknina - prirodne zdroje

1 Hrách

100 g hrachu obsahuje – 6,2 mg železa

Čerstvý nebo sušený je dobrý v každé formě. Hrách obsahuje kromě železa i vitaminy (A, B, E, K), chrom, měď, zinek, jód, hořčík, draslík… Hrách je užitečný v každé formě a můžete jej konzumovat i během hubnutí. Tepelnou úpravou hrachu nepřicházíte o příjem železa.

lušteniny rúzné druhy v miskách hrách, fazole, sója

Všechny informace o hrachu jsou zde – klikněte sem

2 Lněná semínka

100 g lněných semínek obsahuje – 6,8 mg železa

Lněná semínka jsou účinnou plnohodnotnou potravinou, která dokáže nejen doplnit železo do krve ale i účinně podpořit imunitní systém, pročistit tělo od škodlivých látek, upravit trávení, cholesterol, kožní onemocnění a podobně. Lněná semínka obsahují vitaminy (B, C, E, K), kyseliny, tuky, vlákninu, lutein, hořčík, vápník… Lněná semínka nebo i lněný olej si můžete přidat do kteréhokoliv jídla po tepelné úpravě.

lneny kvet a seminka

Všechny informace o lněných semínkách naleznete zde – klikněte sem

3 Goji

100 g goji obsahuje – 9 mg železa

Goji bobule, plody z kustovnice čínské jsou další úžasná potravina, která se může konzumovat syrová a také tepelně upravená. Tyto zázračné červené bobule mají vliv na každou oblast těla. Zlepšují imunitní systém, trávení, vylučování, nervový systém, kardiovaskulární, tlak, kvalitu spánku, pevnost kostí a… Goji obsahují vitaminy (A, B, C), kyseliny, vlákninu, betakaroten, zinek, aminokyseliny, fosfor.

Goji bobule v sklenenej flasi s listami

Informace o goji naleznete zde – klikněte sem

4 Ovesné vločky

100 g ovesných vloček obsahuje – 3,8 mg železa

Ovesné vločky jsou chutné jednoduché jídlo s dobrou dávkou železa. Toto jídlo můžete konzumovat při hubnutí a i při udržení své hmotnosti. Toto jídlo má výhodu v tom, že velmi snadno do něj přidáte ovoce, ořechy, semínka, kokos nebo mletou skořici a ovesné vločky dostanou úplně jinou chuť. Toto jídlo obsahuje i vitamíny (B, E, K), kyseliny, draslík, fosfor, vápník, vlákninu. Konzumujte ovesné vločky alespoň 3 – 4 krát týdně v různých jídlech a brzy budete mít hemoglobin v pořádku.

ovesné vločky na třech dřevených lžičkách

Informace o ovesných vločkách jsou zde – klikněte sem

5 Špenát

100 g špenátu obsahuje – 4 mg železa

Špenát je velmi zdravá zelenina s vysokým obsahem cenných živin. Neobsahuje sice takové obrovské množství železa jako bylo v minulosti prezentovány ale i přes omylu s desetinnou čárkou je to stále kvalitní poměr železa. Špenát navíc obsahuje i vitaminy (A, B, C, E, K), kyseliny, vlákninu, draslík, fosfor, hořčík, sodík. Špenát se dá konzumovat v různých variacích a při tepelné úpravě neztrácí železo.

baby špenát v misce

Všechny informace o špenátu a recepty jsou zde – klikněte sem

Tipy pro další potraviny s obsahem železa

I v těchto potravinách se nachází dost železa, určitě jejich konzumujte…

  1. Celozrnné, tmavé a špaldové pečivo
  2. Pohanka, mák, ořechy, cizrna, semena tykve, sezam, kokos a para ořechy
  3. Živočišné bílkoviny – červené maso (zvěřina, hovězí maso, jehněčí, kachní)
  4. Červená řepa, luštěniny (fazole, čočka a hrách)

luštěniny v štvorcových přihradkách

  1. Sušené ovoce (švestky, fíky)
  2. Ovoce (jablka, jahody, borůvky, hrozny, maliny, ostružiny, meruňky)
  3. Zelenina (celer, saláty, špenát, rajčata, cibule a pórek)
  4. Sója, mořské plody (mušle, ústřice, ryby)
  5. Vajíčka, mléčné produkty
  6. Červené víno (s mírou)

Co je anémie?

Anémie je chronické onemocnění, způsobené nedostatkem hemoglobinu (červených destiček) v krvi. Hemoglobin je barvivo krve, které také obsahuje železo. Tato látka je nosičem kyslíku do buněk. Pokud ho je málo, tak jsou buňky, tkáně a vůbec celé tělo nedostatečně prekysličené, vzniká anémie a přítomny jsou i její příznaky.

tamariska cisti krv

Příznaky anémie

  1. Bolesti hlavy
  2. Zvýšená únava
  3. Závratě
  4. Dušnost
  5. Bušení srdce
  6. Hubnutí
  7. Tlaky na hrudníku
  8. zimomřivost
  9. Podrážděnost
  10. Bledost nebo křehké lámavé nehty

žena si ošetruje nechty

Pokud máte některé z těchto symptomů, tak Vás asi nenapadne jít za svým lékařem. Právě proto je anémie chronické onemocnění, které se často projevuje celé roky, ale člověk ho nechtěně ignoruje. Proto nečekejte, navštivte svého obvodního lékaře a dejte si udělat potřebné krevní testy. Za anémií a chudokrevností je však toho víc, železo z potravin se mnoho krát nedokáže vstřebat do krve pokud nemáte příjem i ostatních důležitých živin. Jedněmi z nejdůležitějších živin pro lehčí příjem železa je vitamin C a vitamin B12. Dbejte ve stravě na dostatek i těchto vitaminů a bude Vám lépe.

Díky tomuto rostlinnému doplňku si zvýšíte hladinu železa ve svém těle. Klikněte sem a dozvíte se více…

Share Button