Špenát je (ne) oblíbená zelenina, která…

baby špenát v misce

Špenát asi nemá každý rád, ale přesto byste ho měli konzumovat, protože má pozitivní vlastnosti na celý organismus… Co přesně obsahuje špenát, jaké má nutriční hodnoty, vlivy špenátu na hubnutí, jaké vlivy má na zdraví? Plus recepty na salát se špenátem a špenátový prívarok s vajíčkem… To vše se dozvíte a možná i díky tomu si špenát ještě oblíbíte.

O špenátu

Špenát (lat. Spinacia) – čeleď laskavcovité

Špenát je listová zelenina, která pochází z Asie. Tato zelenina má nejvyšší podíl živin ze všech listových zelenin a přitom tak málo kalorií. Špenát je náročná zelenina, která potřebuje dostatek vláhy. Miluje zásadité půdy, proti kyselosti se používá vápno.

Špenát je velmi “vzácná” zelenina a proto byste ji určitě měli zapojit do svých jídelníčků. Nejvýznamnější látka, kterou obsahuje v plné denně doporučené dávce je kyselina šťavelová. Vysoké dávky kyseliny šťavelové jsou jedovaté, ale přijmout vysoké množství je v dnešní stravě velmi těžké. Takže se není třeba bát. Stačí jeden až dva krát týdně. Raději volte studená jídla, tepelnou úpravou totiž přichází o živiny.

listy spenatu

Co obsahuje špenát?

Karotenoidy (proti rakovině), flavonoidy (antioxidant), lutein (podporuje zrak a chrání oči), karoten (barvivo), fytohormony (podporuje růst svalstva), kyselina pantotenová, kyselina šťavelová, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vápník, draslík, zinek, sodík, fosfor, měď, mangan, hořčík, selen, měď, vitamin a, B, C, E a K.

Nutriční hodnota – špenát (100g)

KJ – 92,4  Kcal – 22  Sacharidy – 3,15 g  Voda – 89 g

Bílkoviny – 3,6 g  Vláknina – 2,35 g

Špenát obsahuje minerály – 100 g

Železo 4 mg Zinek 0,75 mg
Vápník 100 mg Měď 0,25 mg
Hořčík 81 mg Mangan 1,15 mg
Fosfor 52 mg Selen 0,3 ug
Draslík 555 mg Sodík 77 mg
Omega 3 kyseliny 140 mg Omega 6 kyseliny 28 mg

Špenát obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 9 400 IU Vitamin C 29,5 mg
Vitamin B1 0,2 mg Vitamin E 2,7 mg
Vitamin B2 0,3 mg Kyselina šťavelová 750 mg
Vitamin B3 0,8 mg Kyselina listová 198 ug
Vitamin B6 0,33 mg Kyselina pantotenová 0,3 mg
Vitamin K 497 mg

špenátové listy, špenát

Pokud chcete vyzkoušet vynikající špenátovo-ovocné smoothies, tak klikněte sem. Zachutná Vám a je zdravé!

Vlivy špenátu na zdraví

Nelze sice tvrdit, že při pravidelné konzumaci špenátu budete silný a energický, jak Pepek námořník, ale přesto můžeme říci, že účinky obyčejného špenátu na tělo a zdraví jsou úžasné. Vždyť se stačí podívat, na co všechno má pozitivní vliv – hlavní pozitiva na naše zdraví:

 • Podporuje imunitní systém a chrání buňky
 • Prevence před vznikem rakoviny
 • Podporuje růst svalové hmoty
 • Podporuje trávení a pravidelnou stolici
 • Podporuje zdravé kosti, klouby a zuby
 • Udržuje vápník v kostech
 • Rozšiřuje, pročišťuje a zprůchodňuje cévy
 • Snižuje vysoký krevní tlak, snižuje vysoký krevní cholesterol
 • Prevence před kardiovaskulárním onemocněním
 • Prevence chudokrevnosti
 • V těhotenství podporuje růst a vývin plodu

Účinky špenátu na hubnutí

Špenát při hubnutí určitě doporučuji. Jídla ze špenátu jsou výživné a zároveň mají nízký obsah kalorií. Podporují trávení a vyprazdňování, takže pomáhají i ke pročišťování trávicího traktu. Proto všechny živiny, které přijmete se bez problémů uloží do těla. Když je trávicí systém čistý, tak se hubne snadněji.

Viz detoxikace tlustého střeva: kliknete sem

Recept salát se špenátem

Lehké a chutné jídlo vhodné jako příloha ke snídani, obědu nebo ke večeři.

Potřebujete: 200 g baby špenát (listy špenátu), 100 g rajčata, 100 g cottage cheese (nebo balkánský sýr), 1 PL olivový olej a špetka oregána a černého mletého pepře.

šalát so špenátom, paradajkou cottage cheese a olivovým olejom

Omyté listy a rajčata nakrájejte na kostičky a pásky. Vložte do misky. Cottage cheese (nebo balkánský sýr) také nakrájejte na kostičky nebo podrťte v ruce a přidejte ke špenátu. Přilijte 1 PL olivový olej, posypte oreganem, pepřem a dobře promíchejte. Podávejte chlazené.

Recept na přívarek ze špenátu – zmrazený

Potřebujete: 1 ks mražený špenát (400g), 1 ks cibule, 2 deci vody, 2 stroužky česneku (kdo má rád česnek, pokoje dejte i více), 2 deci nízkotučné mléko, 1 PL olivový olej, 1 ks vajíčko, 1 PL Solamyl , půl lžičky mořská sůl, špetka pepře, příloha: 1 ks vajíčko (vařené vajíčko nebo volské oko).

špenátový prívarek s vajíčkem

V hrnci na olivovém oleji osmahneme nadrobno nasekanou cibulku. Ke konci přidejte prolisovaný česnek. Chvíli opečte, přilijte 2 deci vody a špenát. Přikryté duste a občas zamíchejte. Ve sklenici nebo v misce si smíchejte mléko, celé vajíčko a 1 PL Solamyl. Dobře promíchejte, aby nebyly hrudky. Tuto hmotu přilijte do špenátu a míchejte. Vařte dokud celý špenát nezhoustne. Po cca 3 minutách vypněte. Podávejte s volským okem nebo vařeným vajíčkem.

Kliknete pro zvětšení

Info špenát

Špenát není jediná extra zdravá zelenina… Vyzkoušejte polévku z hokaido dýně, zaručeně Vám bude chutnat!

Share Button