Heřmánek pravý a heřmánkový čaj – neuvěříte

hermanek

Heřmánek pravý je extra léčivá bylina. Jejich účinky na Vaše tělo Vás dostanou, připravte si léčivý heřmánkový čaj a můžete čekat pozitivní změnu… Dosah jaký má tato léčivá rostlina na tělo je skvostný. Heřmánek mějte doma v případě nouze (viz níže účinky). Vyléčí a zlepší mnohé problémy, na které byste v minulosti museli brát léky. Pohoda a zdraví jdou i přes přírodu… Nechte se inspirovat heřmánkem uvařte si léčivý čaj a budete se divit…

O heřmánku

Heřmánek pravý (lat. Matricaria Recutitta) – čeleď astrovitých

Heřmánek pravý (oficiální název), dále heřmánek nebo heřmánek jsou jedna léčivá bylina, která roste do výšky do 45 centimetrů. Květy rostou v souborech, mají krásné bílé lupínky a uprostřed má žlutý úbor (střed). Cenné látky dělají z heřmánku to pravé léčivé.

Co obsahuje heřmánek – účinné látky

Účinné látky v heřmánku jsou zárukou zdraví, síly a také krásy (viz níže). Silice, flavonoidy, kyseliny a vitamin A Vás zbaví nedohou…

Vitamin A, betakaroten, kyselina listová, cholin, draslík, vápník, železo, hořčík, sodík, fluorid, silice, flavonoidy.

Nutriční hodnota – heřmánkový čaj (100ml)

KJ– 8,4  Kcal– 2

Kamilkový čaj obsahuje – 100 ml

Vitamin A 22 IU Vápník 3 mg
Kyselina listová 3 ug Železo 0,25 mg
Betakaroten 15 ug Hořčík 1,3 mg
Cholin 0,6 mg Fluorid 16 ug
Draslík 11 mg Sodík 2 mg

Heřmánek účinky na zdraví

Obsáhlé účinky zvenčí ai zevnitř na celý organismus má málokterá rostlina. Nasbírejte nebo si kupte heřmánek a mějte ho doma.

  • Silná podpora obranyschopnosti, účinné antiseptické a antibiotické účinky
  • Odstraňuje záněty zvenčí i zevnitř, eliminuje bolesti
  • Podporuje a pročišťuje trávení, vylučování žluči, čistí trávicí trakt
  • Upravuje stolici, odstraňuje záněty z trávení a plynatost
  • Podporuje hojení poranění, dezinfikuje rány, eliminuje tvorbu jizev, urychluje hojení
  • Uklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje stres, neklid
  • Odstraňuje migrény, bolesti svalů, kloubů, menstruační bolesti, upravuje menstruaci

Kde roste heřmánek a jaké části se sbírají

Heřmánek není těžké najít, roste na louce, poli, v zahradách, u lesa, na mýtinách a na různých zelených plochách. Není náročný na pěstební podmínky, ale vyhovují mu hlinitejšie půdy s dostatkem živin a roste převážně na nížinách a mírných podhůří. Heřmánek kvete od začátku května do září. Pro léčebné účely se sbírá rozkvetlý květ, který se pak suší a využívá ve formě léčivého čaje nebo obkladu.

Použití heřmánku v praxi

Příprava a použití heřmánku je velmi jednoduchá a má skutečně obsáhli a úžasný vliv na Váš organismus. Pokud máte jakýkoliv problém z níže uvedených, uvařte si heřmánkový čaj a úleva přijde brzy. Heřmánkový čaj víte použít zvenčí a i zevnitř.

Recept léčivý heřmánkový čaj vnitřní užívání

Tento léčivý čaj lze použít během rýmy, chřipky, bolestí hlavy, nespavosti, těžkém trávení, průjmu, silné menstruaci, když jste ve stresu nebo jen tak preventivně potěšit své tělo.

Potřebujete: 1 lžičku sušeného heřmánku (heřmánku), 2 deci vody, sítko na čaj

Sušený heřmánek zalijte 2 deci vroucí vody a nechte louhovat 12 – 15 minut. Pak odstraňte rostlinu (sceďte) a teplý čaj pijte 1 – 3 krát denně (po 2 deci).

hermankovy caj

Recept heřmánkový čaj venkovní použití

Tento odvar si můžete přikládat na rány, popáleniny, místa postižená různými kožními onemocněními, na zlepšení kvality a lesku vlasů, odstranění lupů nebo jen tak na vyčištění pleti a dodání její lesku.

Potřebujete: 3 PL sušeného heřmánku 3 deci vody

Tento odvar je poměrně silnější, obsahuje více účinných látek a proto je vhodný pro venkovní použití s vyšší účinností. Dodržte poměr heřmánku a vody. Sušený heřmánek zalijte vroucí vodou a zakrytý nechte louhovat 18 minut. Pak čaj sceďte nebo vyberte sítko a tento teplý čaj můžete aplikovat na čisté rány, můžete si jím oplachovat vlasy, natírat na obličej, dekolt, ruce a každé místo, které potřebujete “vylepšit”. Po aplikaci heřmánku nechte působit nemusíte promývat.

Klikněte pro zvětšení

Info hermanek

Extra léčivý pomocník Vašemu zdraví ai kráse je také Aloe vera.

Share Button