Zkuste malé ale zdravé bobule – Jalovec obecný…

jalovec obecny

Jalovec je většině známa asi proto, že se z ní připravuje alkohol… Její pozitiva a využití je však daleko napřed. Přesvědčte se sami, co obsahuje tento cenný keř, na jaké zdravotní problémy je vhodné jej použít, jak se dá využít v praxi a ještě mnohé recepty, pro zlepšení Vašeho vnějšího a i vnitřního zdraví… Na zdraví s jalovcem!

O jalovci

Jalovec obecný (lat. Juniperus Común) – čeleď cyprusovitá

Jalovec obecný je vyšší keř, který dorůstá do výšky kolem 1,5 – 4 metry. Jalovec má kratší pichlavé jehličí a pro léčebné účely se používají její fialově modré bobule (plody). Z jalovce se však zvykne využívat i její dřevo, které má typickou vůni díky pryskyřici a jehličí. Jalovec obecný oblibě sušší písčité půdy a nevadí jí ani výše položená místa. Z jalovce se vyrábí například i borovička nebo další podobný alkohol gin. Jalovec má pozitivní účinky na náš organismus v mnoha směrech zevnitř a i zvenčí. Z jalovce si můžete připravit čaj, odvar, sirup a ještě… (viz níže)

Co obsahuje jalovec – účinné látky

Silné léčivé látky v jalovci, dělají z tohoto keře extra pomůcku zdraví…

Třísloviny, silice, sacharidy, kyseliny, pryskyřice a vitamin C.

Jalovec účinky na zdraví

Záběr, který má na celkové zdraví organismu jalovec je neuvěřitelný! Dobře se podívejte s čím si umí poradit a určitě se bude hodit i vám…

 • Podpora obranyschopnosti, chrání tělo před chřipkou či rýmou
 • Antiseptické a detoxikační účinky
 • Silná podpora trávení, podporuje vylučování žluči, zvyšuje chuť k jídlu
 • Pročišťuje trávicí trakt a močové cesty
 • Močopudné účinky, odstraňují přebytečnou vodu z těla
 • Snižuje hladinu cukru v krvi, prevence diabetes
 • Pročišťuje a podporuje funkci játrech a ledvin
 • Udržuje zdravé dýchací cesty, odstraňuje kašel a hleny
 • Snižuje hladinu cholesterolu a tuků v těle
 • Udržuje pevné a čisté cévy od škodlivých látek a tuků
 • Upravuje pravidelnost menstruace a zmírňuje bolesti
 • Odstraňuje kyselinu močovou z kloubů, prevence vzniku revma a Dny
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Uklidňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku

jalovec obecny

Kde roste jalovec a jaké části se sbírají

Jalovec obecný preferuje slunečné místa se sušší půdou, která má písečný charakter, nevadí jí ani výše položené pásma. Z jalovce se sbírají k léčebným účelům dozrálé plody (jalovce). Ty se pak používají jako koření, ve formě čaje nebo na výrobu alkoholu, sirupu nebo džemu. Plody jalovce se sbírají od září do začátku prosince.

Použití jalovce v praxi

Jalovec má mnohostranné využít a to nejen ve formě borovičky nebo ginu… jalovec můžete využít ve formě čaje, odvaru, koření, nebo ve formě sirupu…

Recept – jalovcový čaj (pití)

Tento léčivý čaj můžete pít při dusivý nebo hlenovitého kašli, při zavodnění organismu, špatném trávení, revma, při zvýšeném cholesterolu nebo preventivně na pročištění Vašeho těla.

Potřebujete: 2 lžičky sušených drcených plodů jalovce, 3 deci vody, 1 lžičku medu.

Sušené a rozdrcené jalovce vložte do hrnce s vodou a po sevření vařte 3 minuty, pak odvar vypněte a a nechte louhovat 12 – 17 minut. Pak tento odvar (čaj) sceďte. Do teplého (letního) čaje přidejte 1 lžičku medu a pijte po doušcích.

Recept – jalovcový odvar (koupel)

Tento odvar si můžete přidávat do koupele, pokud trpíte hemeroidy, jste nervózní, máte problémy se spánkem nebo chcete potěšit svou pokožku léčivými látkami v jalovci.

Potřebujete: 150 g sušených borůvek nebo 3 hrnek čerstvých borůvek, 1,5 litru vody.

Jalovce vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte 5 minut. Pak je nechte louhovat 10 – 15 minut, pak jalovce sceďte a odvar vlijte do horké koupele.

jalovec obecny

Použití jalovce jako koření

Plody jalovce můžete využít i pro přípravu různého druhu masa, nejčastěji se jalovec využívá k přípravě zvěřiny a hovězího masa. Využít jalovec jako koření je možné v syrovém ale iv sušené formě. Jalovce dále můžete použít i na přípravu polévek, omáčky a dokonce i při přípravě koláčů, krémů či jiných sladkých jídlech.

Recept jalovcový sirup

Tento sirup můžete používat do džusu, smoothie nápoje, koktejlu, do bílých mléčných produktů (bez příchutí), do čaje, kaše, krémů, ovocných salátů nebo jen tak na lžíci jako prevenci vzniku různých onemocnění vypsaných výše.

Potřebujete: 0,5 kg vyzrálých borůvek, 500 g cukru (bílý nebo třtinový), 1 PL citronová šťáva.

Tento sirup je ideální dělat den předem. Umyté a vysušené jalovce večer rozmačkejte (popučte) a přes noc je nechte tak. Ráno tuto hmotu sceďte přes gázu nebo čistou látku, aby se odstředěné pevné části. Pak do této tekutiny přidejte cukr, citronovou šťávu a nechte odležet 12 – 24 hodin při pokojové teplotě, cukr se rozpustí. Pak tento jalovcový sirup dejte do lahví, dobře ho uzavřete a dejte do lednice. Cukr a kyselina citronová fungují jako konzervanty, ale pokud tento sirup nespotřebujete do 2 – 4 týdnů, tak to dejte ještě sterilizovat.

UPOZORNĚNÍ

Jalovec obyčejnou by neměly užívat těhotné a kojící ženy a lidé s nějakým onemocněním ledvin. Pokud nejste 100% zdravý, tak raději konzumaci jalovce konzultujte se svým lékařem.

Kliknete pro zvětšení

Info jalovec

Podobné a také účinné jsou i plody trnky.

Share Button