Sléz přehlížený není žádná plevel!

slez prehlizeny

Tato na první pohled přehlížená burina je ve skutečnosti velkým pomocníkem zdraví… Její nejsilnějším pozitivem je, že obsahuje sliz (slézovitých rostlina), který pročišťuje a podporuje všechny sliznice v našem těle. Dýchání, trávení, pohlavní orgány a dokonce i kvalitu pokožky. Sléz má několik druhů a všechny druhy jsou léčivé. Poznejte tuto léčivou plevel a její čaj Vám možná pomůže s mnoha zdravotními problémy…

O slezu

Sléz přehlížený (lat. Malva neglecta) – čeleď slézovitých

Sléz přehlížený je léčivá bylina, která dorůstá do výšky 30 – 110 centimetrů. Stonek a i listy jsou mírně chlupaté a sléz kvete krásným bílo-růžovým květem. Sléz můžete najít možná i ve své zahradě či při kompostu. Sléz není vůbec žádná “fajnovka”, stačí jí dusíkaté půdy. Sléz přehlížený obsahuje účinné léčivé látky, které pomáhají zdraví zvenčí a i zevnitř. Přesvědčte se na vlastní kůži, že sléz má pozitivní účinky. Sléz má několik druhů a přitom všechny druhy slézu jsou si podobné a léčivé.

Druhy slézu

1. Sléz Přehlížený (Malva neglecta)

2. Sléz lesní (Malva Sylvestris) – sléz lesní je svými účinky podobný slézu neznatelné, ale jediný rozdíl je v barvě květu, sléz lesní má růžovo-fialový květ. Ze slezu lesního se nejčastěji na léčivé účinky používá jeho sušený květ, je vhodný při dýchacích potížích, zánětech, kašli nebo zažívacích obtížích.

3. Sléz maurský (Malva Mauritania) – tento druh slézu dorůstá do výšky i jeden a půl metru a má nejtmavší fialovo-růžové květy. Jeho léčivé účinky jsou podobné oběma výše uvedeným druhem slezu. Z tohoto druhu slezu se používají květy s listy na vnější a i vnitřní použití.

Co obsahuje slezu neznatelné – účinné látky

Účinné látky v slezu mají pozitivní vliv především na naše sliznice.

Třísloviny, kyseliny, vitamin C, betakaroten, oleje.

Sléz neznatelné – účinky na zdraví

Sléz má perfektní účinky hlavně na všechny oblasti sliznic a nezaostává ani za vnějšími pozitivními účinky…

  • Silná podpora obranyschopnosti, prevence vzniku chřipky či rýmy a civilizačních onemocnění
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Podporuje a pročišťuje trávení, žaludek a střeva, odstraňuje průjem a plynatost
  • Pročišťuje močové cesty a také ledviny
  • Odstraňuje záněty v dutině ústní a horních dýchacích cestách, kašel, rozpouští hleny
  • Zevně léčí a dezinfikuje rány, podporuje lepší hojení, odstraňuje pocit svědění a otoky, léčí a zmírňuje kožní choroby (ekzém, lupénka…)

Kde roste sléz a jaké části se sbírají

Sléz neznatelné roste na různých místech, které mají dusíkatou půdu, při hnojiště, kompostech, kravínech, u plotu, cestě nebo jen tak v zahradách. Sléz má rád vlhké půdy s dostatkem dusíkatých látek a také slunce. Ze slézu se k léčebným účelům sbírá list s květem a tedy i se stonkem. Nejúčinnější látky jsou právě v květu a listech, sliz je tou nejléčivější částí slezu. Sléz sbírejte od začátku letních prázdnin až do září.

Klikněte pro zvětšení

Info slez

Použití slézu neznatelné

Ze slézu neznatelné si můžete připravit léčivý čaj na pití během nějakého zdravotního problému, čaj jako odvar na venkovní použití nebo můžete květy slézu použít i do zeleninového salátu nebo jako ozdobu na hotové jídlo.

Recept čaj ze slézu – vnitřní použití

Potřebujete: 1ČL sušeného slézu, 2,5 deci vody, sítko na čaj.

Čaj dejte do sítka a zalijte vroucí vodou, louhujte 12-14 minut a pak teplý čaj vypijte. V akutních případech pijte tento čaj 1 – 3 krát denně.

Venkovní použití listů slézu

Toto použití je velmi jednoduché. Utrženou rostlinu slézu (listy) prepoľte nebo rozřízněte a šťávu, sléz, si aplikujte na ránu nebo místo postižené kožním onemocněním. Šťáva z listu je vlastně ten léčivý sliz, který vydezinfikuje ránu a urychlí její hojení.

Recept odvar ze slézu – venkovní použití

Potřebujete: 2 PL slézu, 3 deci vody, sítko na čaj.

Sušený sléz dejte do sítka na čaj a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat 15 – 20 minut. Pak čaj vyberte nebo ho sceďte, když nemáte sítko na čaj a teplý čaj aplikujte na čisté látce nebo čistém tampónku na čistou ránu. Takové obklady můžete dělat i třikrát denně.

Dalším pomocníkem pro zdravou pokožku a také vnitřního zdraví je měsíček lékařský.

Share Button