7 zdravých potravin, které Vám mohou škodit!

potraviny ktore skodia

Dobře čtete, 7 zdravých potravin, které Vám mohou uškodit. Které to jsou, jak se jim vyhnout bez velkých omezování a čím je nahradit??? Velké množství potravin škodí našemu organismu nebo v tom lepším případě, nic dobré do něj nedává, ale nebojte se díky těmto radám poznáte škodlivé potraviny a nahradíte je něčím lepším a hlavně zdravějším.

Odtučněné produkty

Říká se, že sušené produkty jsou zdravější, protože nezvyšují cholesterol, že jsou vhodné při hubnutí, protože ušetříte kopec kalorií, ale toto všechno není tak docela pravda – proč? Odtučněné produkty mají menší poměr tuků a možná o trochu méně kalorií ale jejich největší nevýhoda je v nevyrovnanosti poměru živin mezi sacharidy, bílkovinami a tuky. Nejčastěji jsou tyto odtučněné výrobky s minimem bílkovin a pouze sacharidovým základem, který dělá v tomto produktu kalorie. Všimněte si příště kalorickou tabulku odtučněného produktu (závisí na druhu) a porovnejte si to s plnotučným nebo polotučným výrobkem.

Pokud právě hubnete, tak si kupujte polotučné produkty, ale určitě ne odtučněné produkty. Odtučněné produkty vlastně již nemají žádnou výživovou hodnotu, tedy jsou to prázdné potraviny. Nebojte se tuků, naše tělo je potřebuje ať už hubne nebo ne. Pokud nehubnete a chcete se pouze zdravější stravovat, tak si klidně kupujte plnotučné nebo polotučné produkty, ale hlavně ať jsou tyto produkty bez příchutě. Vyrábějte si příchutě produktů sami, pokud jde o mléčné výrobky. Nasypte si trochu kokosu, kakaa, mleté skořice, mletých ořechů a podobně…

ovocie

“Nablýskané” ovoce

Jahody velké a zářivé jako z pohádky, každé takové jisté, krásné nablýskaná jablka… Není vám to podezřelé, že ovoce může být takové krásné, estetické a v některých případech i enormně velké? Mohou za to různé látky, které se minimálně na povrchu nacházejí na ovoci. V mnoha případech jsou pesticidy a jim podobné látky iv ovoci… Co dělat abychom ovoce jedli jako tak zdravé? Každé ovoce, které se nebude dát očistit z kůry nebo slupky, umyjte v teplé vodě. Tento úkon pravděpodobně až tak moc nepomůže, ale vždy lepší než nic. Pokud se dá slupka odstranit (očistit, oškrábat), tak to určitě udělejte ale zároveň když bude ovoce očištěné ho umyjte také v teplé vodě. Vaše ruce i nožík se dotýkaly i vnitra ovoce, které nyní jdete jíst. Pokud jsou v obchodě krásné 5 a více centimetrové jahody a každá je taková jistá, ty raději ani nekupujte, určitě nebudou z “čistého” zemědělství… Pokud máte možnost kupujte ovoce a zeleninu na trhu, ideální jsou babičky a dědečkové, který ještě pesticidy snad ani neobjevily a drží se ekologickým klasickým způsobem :-).

Ovocný džus

Pokud vypijete denně tři deci ovocného džusu z krabice v domnění, že vitamíny si doplníte alespoň takto, když čerstvé ovoce jíst nechcete, to není správné a ani zdravé a časem Vás toto popíjení může přijít draho. Cukr se nachází skoro v každé potravině (složené, jednoduché) a když ho ještě denně doplňujete i ve formě džusu, tak si Váš glykemický index velmi rychle zvykne, přičemž časem můžete rychleji přijít ke různým zdravotním problémům, které se z příjmem vysokých dávek cukru spojuje .

dzusy ovocne stavy

Srovnání: 100 ml coca coly má 13 g cukru, 100 ml pomerančového džusu má 11 g cukru a 100 ml jablečného džusu má 12 g cukru.

Dále, není to jen o cukru kupované džusy obsahují i různé éčka, umělá barviva, kromě cukru mohou i umělá sladidla a dále zdraví neprospěšné látky, které Vám mohou škodit. Chcete-li pít džusy tak si pořiďte odšťavňovač, stolní mixér nebo nejlepší smoothie mixér a vyrábějte se ovocné nápoje samy. Tak víte co a kolik jste dali a tyto nápoje budou pro Vás jistě zdravější a prospěšnější, jak to co koupíte v obchodě.

Sirup agáve

Sirup agáve je zdravější sladidlo, které je po medu velmi oblíbené, proč však může toto sladidlo škodit??? Sirup agáve je z více než 70% cukru. Ano je to lepší než klasický bílý rafinovaný cukr, protože navíc obsahuje i vlákninu, vitaminy a minerály, ale i přesto musíte brát v úvahu, že pokud si i někam k jídlu přidáte agáve, musíte ho i spálit (jeho energii). Tedy každé zdravější sladidlo je energetická hodnota navíc, kterou když nespálíte bude se Vám ukládat do tukových zásob. Nepřidávejte si agáve sirup do jídla každý den, jen výjimečně tak 1 krát za týden po 1 lžičku, abyste si Váš glykemický index nerozmaznali.

jontovy napoj

Jontové nápoje

Jontové nápoje jsou zde nato, abyste si po sportovním výkonu doplnili cukr, sodík a tedy elektrolyty, o které jste během cvičení a pocením přišli. Je tu ale otázka čemu mi bude pár miligramů sodíku, když navíc do sebe dám i 20 – 30 gramů cukru??? Pokud nejste vrcholový sportovec, tak bych se jontovým nápojem a jejich pravidelné konzumaci vyhnula. Pijte raději klasickou čistou vodu, minerály, sodík a podobné látky načerpáte z kvalitního a vyváženého stravování. Voda je základ našeho těla, je bez cukru tak pijte raději pouze tu…

Proteinové tyčinky

S proteinovými tyčinkami je to podobně jako s jontovými nápoji (viz výše). Pokud nejste vrcholový sportovec, který potřebuje v malém množství přijmout velké množství bílkovin, tak proteinové tyčinky také nepotřebujete. Bílkoviny máme v množství klasických potravin, které mohou mít mnohem “čistší” a zdravější formu jako proteinové tyčinky. Jak se podaří “napasovat jedno” 15 – 20 g bílkovin do tak malé tyčinky??? Vaše tělo potřebuje bílkoviny ale nemusí to být právě z této tyčinky, která navíc častokrát obsahuje i vysoké množství sacharidů. Když se přidruží nějaká příchuť tyčinky, tak máte postaráno io konzervanty, umělá barviva a příchutě, které jistě nebudou na “přírodní bázi”. Ok, obsahují vyšší podíl bílkovin, tak v případě nouze ji mějte u sebe a snězte ji, ale ne na pravidelné bázi…

Cereální lupínky (snídaňové cereálie)

Pokud i Vy zastáváte to, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, tak pak určitě nekonzumujte snídaňové cereálie! Na obalu můžete mít napsáno: bez tuku, zdravé snídaně, ale tyto lupínky kolem zdravé snídaně ani nechodili… Cereální lupínky nebo snídaňové jsou čistá sacharidová bomba, která Vám akorát rozhází glykemický index a Vy se pak budete zmítat v bludném kruhu závislosti na sladkém…

ranajkove cerealie

100 g cereálií má kolem 75 – 80 g cukru, jděte si to odvážit kolik je to cukru, zaručeně Vám přijde špatně… Zdravá snídaně můžete mít klidně ve formě jogurtu s čerstvým ovocem, tvarohem s kokosem, oříšky, mléčným koktejlem s čerstvým ovocem, omeletou s čerstvou zeleninou a podobně. Ty nejzdravější snídaně nikdy nemají nálepku o své kvalitě… 🙂

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla v rozhodování, protože i bez těchto potravin víte žít a existovat a navíc i zdravější… Pokud se zajímáte o zdravé stravování – klikněte zde

Share Button