Jak si posílit imunitu na podzim a v zimě?

Proč třeba zvýšit imunitu – obranyschopnost? Během podzimních a zimních měsíců jsme vystaven vyššímu riziku onemocnění (rýma, nachlazení a chřipka). V této fázi je naše imunita oslabeněji než v teplé letní měsíce, protože máme nižší příjem kvalitního ovoce a zeleniny, méně slunečního záření (vliv na vytváření vitamínu D) a máme méně cíleného pohybu. Ovoce a zelenina během zimního období má podstatně méně potřebných živin (vitamíny, minerály, stopové prvky) jako v obdobích kdy je intenzita slunce silnější. S pohybem to není jinak. Sychravé počasí, déšť , sníh, vítr, komu by se chtělo jít cvičit do takového počasí? Posilovna je řešení… Pokud zastáváte tento názor , pozor ! Během zimních období se v posilovnách koncentruje větší množství lidí ale v nevětraných prostorách dříve onemocníte , než dosáhnete optimální kondici . Stačí jeden nemocní člověk (chřipka , rýma ) a nemocní budou zanedlouho všichni. Viry se přenášejí nejen osobním kontaktem, ale hlavně vzduchem. Proto pokud máte i Vy oslabenou imunitu, jste “cílem” pro rýmu nebo chřipku. Tak jak si posílit imunitu ?

Jak zvýšit – posílit imunitu ?

  1. Otužovat se
  2. Česneková kúra
  3. Zázvorový čaj, cibulový čaj
  4. Zvýšený příjem ovoce a zeleniny, dostatečný pitný režim

 1. otužování

Otužování je způsob zvyšování, resp. posílení imunity. Mezi otužování patří: sprchování se se studenou vodou , sauna ale i sportování celý rok, za každého počasí. Jak se otužovat studenou vodou? Otužování je dlouhodobí proces. Když se budete otužovat 5 dní v roce, nemůžete čekat dokonalou obranyschopnost. Nejlepší je začít v hned dnes.

Výsledný efekt docílíte pouze ranním otužováním . Začněte zlehka , každý zvládá chlad jinak. První tři dny se ráno sprchujte vlažnou vodou, přibližně 30 sekund. Po těchto dnech snižte teplotu vody a další tři dny se ovlažujte již 1 minutu. Sedmého dne si opět snižte teplotu vody (měla by být studená) a sprchujte se 1 minutu. Další dny už zvyšujte délku o jednu celou minutu. Když se dostanete na hodnotu 3 minuty, víte se otužovat, už jen setrvat. Při tomto tempu setrvejte alespoň tři měsíce a každý den se 1-3 minuty otužujte ve studené vodě. Do měsíce se nastartuje imunitní systém na plné obrátky .

2. česneková kúra

Česnek je účinný lék na imunitu , cévy , krevní tlak , srdce a astma. Česnek obsahuje mnoho vzácných látek: Vitaminy skupiny B, vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor , železo, měď, mangan, síra, jód, bróm, křemík, arsen a látky s antibiotickým účinkem. Tyto látky jsou účinné v boji s mnoha chorobami. Pročišťuje krev , snižuje špatný cholesterol který čistí z cév , pročišťuje trávicí trakt , proti únavě , snižuje vysoký krevní tlak a mnohé jiné… Výhodou je, že ho dostanete bez lékařského předpisu v každém obchodě.

Tuto týdenní kúru je nejlépe začít ihned (září, říjen).

Postup: 15 stroužků česneku, 1 PL medu – stroužky česneku protlačte a smíchejte s medem , tuto hmotu dejte do chladničky. Užívejte ji 2 krát do dne, nejlépe ráno a večer . Přidat jednu čajovou lžičku do čaje , promíchat a po doušcích vypít .

3. Zázvorový a cibulový čaj

Cibulový čaj

Potřebujete: 1 ks cibule, 1 ks citron (limetka), 1 lžičku med a voda

Očištěnou cibuli nakrájejte na větší kousky, zalijte 0,5 litrem vody a vařte na mírném ohni 10 minut. Uvařený čaj přeceďte, přidejte šťávu z citrónu a lžičku medu. Tento čaj pijte ať už jako prevenci před onemocněním, nebo během nemoci . Dodá potřebné živiny , snižuje teplotu a pročišťuje dýchací cesty od hlenů.

Zázvorový čaj

Potřebujete : 1 PL nastrouhaného čerstvého zázvoru, 1 lžičku medu, voda, 1 kroužek citronu

Nastrouhaný zázvor vložte do hrnce s vodou (0,5 litru) a vařte 5 minut. Po 5 minutách vypněte zdroj a nechte na plotně ještě dalších 5 minut. Čaj sceďte, přidejte med a šťávu z citronu. Horký vypijte. Je nápomocný při chřipce nebo při nachlazení a pijte ho aspoň dvakrát do dne pro uvolnění a ukončení zdravotních problémů.

4. Ovoce, zelenina a dostatek tekutin

Dostatek ovoce a zeleniny by měl být během celého roku, ale na podzim av zimě obzvlášť. Vitamíny, minerály a stopové prvky přirozeně zvyšují obranyschopnost organismu a proto dbejte denní příjem alespoň 2 kousky ovoce a 2 kousky zeleniny.

Správný pitný režim se odvíjí od hmotnosti člověka. Ideálně by měl být : 4 deci vody na 10 kilogramů váhy. Během chřipkových období byste měli denně přijmout o 0,5 litru vody navíc. To znamená pokud máte za den vypít 2 litry vody, tak během studených období vypijte 2,5 litru vody. Čaje, kávy a polévky se nepočítají do pitného režimu, počítá se pouze čistá voda.

Share Button