Čokoláda je tu! Historie, vlivy, recept na domácí čokoládu a…

cokoladove kousky

Znáte nějakého člověka, který by nemiloval tento skvost potravinářského průmyslu? Je to podle mě jedna z nejoblíbenějších potravin světa, nemyslíte? Čokoláda je však i další potravina, kterou některý “vyzdvihují” a další ji zas zakazují konzumovat … Najdete zde například její složení, nutriční hodnoty, recepty, vlivy na zdraví, kousek historie, druhy a…

O čokoládě

Kakaovník (Theobroma Cacao) – čeleď slézovitých

První zmínky o čokoládě byly zaznamenány již před více než 2 000 lety. Čokoláda je finální produkt, který vzniká z kakaového másla, které se nachází v kakaových bobech (plod kakaovníku). Kakaovník je strom, který roste do výšky kolem 7 metrů a původní domovinou kakaovníku byla Amerika, z kádě se dostal do teplých podnebných pásem do celého světa.

Plod kakaovníku samotný kakaový bob může dorůst do velikosti až 25 centimetrů a vážit může až půl kilogramu.

cokolada

Čokoláda a káva jsou na podobné úrovni oblíbenosti a konzumace. Druhů čokolád a různých variací je dnes nespočet ale tento článek chci věnovat skutečně kvalitní a zdravotně pozitivní čokoládě hořké a to s minimálním obsahem kakaového másla 70%. Kvalitu čokolády odhalíte jednoduše: čím větší procento kakaového másla čokoláda obsahuje, tím méně cukru a tuku má a tudíž je zdravější. Chcete-li tu nejvyšší kvalitu ze všech druhů čokolád, tak si zakupte 100% čokoládu v bio kvalitě. Pozor, tato čokoláda je čisté kakaové máslo bez přidání jiných surovin, konzervantů a podobně. Možná Vám napoprvé nezachutná, ale vězte, že touto čokoládou si dopřejete skutečně čokoládový luxus. Pokud toužíte po dalším luxusu, tak si můžete dopřát i čokoládovou masáž těla. Čokoládová masáž má podobné účinky jako když čokoládu konzumujete. Zkrášluje, vyživuje a napíná pokožku na těle, zbavuje tělo škodlivých látek, podporuje pozitivní náladu a uvolňuje celé tělo.

cokoladova masaz

Co obsahuje čokoláda?

V čokoládě se nenachází pouze cukr a tuk, je v ní mnohem více…

Bílkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, voda, kofein, vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek, měď, mangan, selen, draslík, sodík, vitamin A, B, K, lutein, betakaroten, omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny.

Nutriční hodnota – hořká čokoláda 70% kakaa (100g)

KJ – 2 352 Kcal – 560  Bílkoviny – 10,5 g Tuk – 39 g

Sacharidy – 33 g  Vláknina – 12,6 g  Voda – 1,8 g

kakaovy prasek v misce s cokoládou

Hořká čokoláda obsahuje minerály – 100 g

Železo 13 mg Zinek 3,9 mg
Vápník 79 mg Měď 1,65 mg
Hořčík 240 mg Mangan 2,1 mg
Fosfor 300 mg Selen 7,4 ug
Draslík 707 mg Sodík 23 mg

Hořká čokoláda obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 42 IU Betakaroten 22 ug
Vitamin B2 0,3 mg Omega 3 kyseliny 37 mg
Vitamin B3 1,4 mg Omega 6 kyseliny 1 210 mg
Vitamin B12 0,5 ug Lutein 28 ug
Vitamin K 9 ug Kofein 83 mg

kakaovy prasek salek cokolady

Nutriční hodnota – mléčná čokoláda (100g)

KJ – 2 436  Kcal – 580  Sacharidy – 63 g

Vláknina – 1,8 g  Tuk – 32 g Bílkoviny – 6,7 g

Nutriční hodnota – bílá čokoláda (100g)

KJ – 2 289  Kcal – 545  Sacharidy – 61 g

Vláknina – 0 g  Tuk – 35 g  Bílkoviny – 5,2 g

Druhy čokolády

Čokoláda může mít pouze dvě barvy – bílá a hnědá, podívejte se na ně blíže.

Mléčná čokoláda

Tato čokoláda je již o co si lepší než bílá, protože obsahuje alespoň nějaké kakaové máslo. Nicméně stále zůstává mléčná čokoláda pouze jako chuťovka a ne léčiva potravina. Obsah kakaového másla je v mléčné čokoládě pouze kolem 18 – 25%, což je v porovnání s hořkou kvalitní čokoládou od 74% něco nesrovnatelné. Mléčná čokoláda má 580 Kcal.

Hořká (tmavá) čokoláda

Hořká čokoláda která má nad 54% kakaa, tak má už i mnohé léčivé účinky. Čím větší obsah kakaa, tím je čokoláda zdravější a má méně tuku a cukru.

Bílá čokoláda

Tento druh čokolády je pouze přeslazená a pretukovaná pamlsek. Léčivé kakaové máslo neobsahuje skoro vůbec, nebo pouze minimálně a je to spíše příchuť mléka zkombinovaná s vanilkou. Tato čokoláda nemá žádné léčivé účinky. Slouží pouze jako sladkost pro potěšení chuťových buněk no se zdravým nemá nic společného. Pouze Vám zvedne hladinu cukru v krvi a časem i hmotnost… Bílá čokoláda má 545 Kcal.

kakaove maslo na bielem papiri

Vlivy na zdraví hořká čokoláda (min. 70% kakaa)

Kvalitní čokoláda není pouze o chuti, má i zdravotní pozitiva (1.)

  • Zlepšuje přirozeně náladu
  • Zklidňuje nervový systém
  • Podporuje funkci mozku a koncentrace

ginko pro lepsi mozek

  • Mírně utlumuje bolest
  • Pročišťuje organismus
  • Prevence proti vysokému krevnímu tlaku
  • Snížení vysokého cholesterolu
  • Podporuje pružnost a pevnost cév a srdečního svalu

Vlivy hořké čokolády na hubnutí 

Hořká nebo tmavá kvalitní čokoláda je při hubnutí a také při udržování hmotnosti povoleným “dopingem”.

čokoládová snídane

Osvěží nejen chuťové pohárky ale i doplní vzácné látky, které se v hořké čokoládě nacházejí. Kvalitní čokolády mají nižší energetickou hodnotu, než klasické mléčné a navíc nedělají takovou “paseku” s glykemickým indexem pro jejich nižší obsah cukru. Hořkou čokoládu během hubnutí konzumujte 15 g (cca 1 pásek) 1 – 2 krát týdně. Z konzumace kvalitní čokolády si udělejte doslova “rituál” za odměnu, budete si ji víc vážit J. Při udržení hmotnosti konzumujte hořkou čokoládu 1 – 3 krát týdně po jednom proužku. Čokoládu si můžete přidat i do jogurtu, ovocného salátu, nastrouhat do kaše či koktejlu nebo jen tak sníst.

Recept na domácí čokoládu

Tato čokoláda není tak zdravá, jak kupovaná čokoládka s obsahem 74 a více% kakaa, ale potěší v případě, že nebudete mít doma nic jiného.

Z její konzumací to však nepřehánějte, tato domácí čokoláda se dá přirovnat ke mléčné čokoládě, ale alespoň víte co a kolik jste do ní dali. Bude bez konzervantů (tím je cukr) a kdejaký příchutí…

cokolada vyroba

Potřebujete: 100 g kakaa (prášek), 340 g tuk (kostka máslo), 140 g sušené mléko, 150 g moučkový cukr, vanilkové aroma nebo půl sáčku vanilkového cukru, hrnec, formičky nebo muffinky.

V hrnci si roztaví máslo nebo tuk a poté do něj přidejte kakaový prášek, sušené mléko, vanilkový cukr, normální cukr a celou hmotu míchejte dokud se nespojí na jedno litou hustou hmotu. Čokoládu pak odstavte a můžete ji lito býti do formiček, košíčků nebo do muffiniek. Pak čokoládu dejte do lednice na pár hodin (2 – 3), aby hmota ztuhla. Pokud Vám chutná kokos nebo různé druhy oříšků, tak si můžete do základní hmoty přidat i tyto různé suroviny, čokoláda chytí vylepšenou chuť.

Recept na banán v čokoládě

Pokud máte rádi banán v čokoládě, tak si udělejte tento domácí, který je chutný a hlavně bez látek, které tam být nemají.

banan

Potřebujete: 30 g kvalitní hořké čokolády, 1 – 2 banány podle velikosti, hrnec

Tuto kvalitní čokoládu roztaví na nejmenším ohni nebo ve vodní lázni v hrnci, bude-li čokoláda příliš hustá, tak do ní přidejte 1 lžičku kostka másla (minimálně 82% tuku) bude se Vám s ní lépe zacházet. Když bude čokoláda litá tak v ní “vyválejte” oloupané banány a když ztuhnou v lednici můžete je jíst.

TIP: oloupaný banán rozdělte na dvě až tři části, napíchněte na párátko a tak ponořujte do čokolády, párátko nechte stále zapíchnuté. Bude se Vám s tím lépe dělat a také později jíst. Banán v čokoládě stačí dát do lednice na 30 minut, pak jej můžete jíst.

Kvalitní hořká čokoláda přináší požitek chuťovým pohárkem a také zdraví

Kliknutím zvětšíte

info cokolada

Share Button