Kečup versus domácí kečup, recepty a složení

kecup domaci kecup

Kečup je klasická potravina (pochutina), ale co o ní vlastně víte??? Co se nachází v kečupu, jak se připravuje domácí kečup, má vůbec nějaké účinky na náš organismus, jaký je rozdíl mezi rajčatovým protlakem a kečupem? Naučte se rozeznávat kečupy… Není kečup jako kečup, ale když se naučíte pár “vychytávek”, tak budete mít ten nejlepší co je v nabídce…

O kečupu

Kečup je hustší tekutina (pochutina), která se vyrábí z rajčat a blíže z rajčatového protlaku, koření, cukru, octa a jablek. Do tohoto základního receptu (viz níže) si můžete přidat i například červenou řepu, papriku, změnit poměr česneku, použitých koření, ale vždy se držte základního receptu, aby Vám kečup vydržel… Kečup je pochutina, která se nejčastěji přidává ke hotovým jídlům, ale domácí kečup má i mnohé zdravotní pozitiva, takže pokud Vám chutná, tak by měl být součástí Vašeho stravování. Připravte si domácí kečup a budete mít to nejlepší a nejzdravější, co můžete mít…

Co obsahuje kečup – účinné látky

kecup vo flasi paradajky

Domácí kečup obsahuje vitamíny, antioxidanty a mnohé účinné látky…

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, vápník, železo, fosfor, hořčík, draslík, měď, zinek, selen, fluorid, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, betakaroten, cholin, kyselina listová.

Nutriční hodnota kečup (100g)

KJ– 394,8  Kcal– 94  Bílkoviny– 1,75 g  Sacharidy– 24 g

Tuk –  0,34 g  Vláknina – 0,4 g  Voda – 72 g

Kečup obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,7 mg Zinek 0,25 mg
Vápník 19 mg Měď 0,35 mg
Hořčík 22 mg Selen 0,6 ug
Fosfor 36 mg Fluorid 18 ug
Draslík 397 mg Sodík 1 130 mg
Omega 3 kyseliny 5 mg Omega 6 kyseliny 129 mg

Kečup obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 915 IU Vitamin E 2 mg
Vitamin B2 0,13 mg Vitamin K 4 ug
Vitamin B3 1,7 mg Kyselina listová 9 ug
Vitamin B6 0,18 mg Cholin 15 mg
Vitamin C 18 mg Betakaroten 580 ug

Domácí kečup – účinky na zdraví

Domácí kečup má pozitivní účinky na organismus a je podstatně zdravější, než kupované kečupy…

  • Podporuje imunitu, prevence vzniku rakoviny, ochraňuje buňky
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Snižuje vysoký cholesterol, prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici, vylučování žluči
  • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů, podporuje hojení pokožky
  • Uklidňuje nervový systém, zlepšuje koncentraci

kecup v miske

Kečup nebo protlak?

Mezi kečupem a rajčatovým protlakem je jeden největší rozdíl a to ten, že kečup je hustší. Kečup má být vyráběn z rajčatového protlaku (propasírované rajčata) a je hustší díky použitému cukru. Rajčatový protlak je riedkejšia konzistence uvařených a propasírovaných rajčat. Z rajského protlaku se nejčastěji vyrábějí omáčky a polévky. Kečup je používán jako pochutina na hotová jídla.

Recept na domácí kečup

Toto je základní recept na přípravu domácího kečupu. Tento kečup je tím nejzdravějším variantou, který můžete mít. Pokud Vám záleží na tom co jíte a máte trochu času, tak si podle tohoto receptu můžete připravit. Když zvládnete připravit tento domácí kečup, tak pak můžete zkusit i druhý recept. Celý postup dodržte, akorát do něj přidejte ještě 2 menší červené řepy a vařte vše spolu. Tento druhý kečup bude mít tmavší barvu a více antioxidantů.

Potřebujete: 2 kg rajčat, 3 ks jablka, 4 stroužky česneku, 3 větší cibule, 4 ks kapie, 150 ml ocet, 220 g cukru, 3 bobkové listy, 5 ks celý pepř, 0,5 lžičky černý mletý pepř, 6 ks hřebíček , 1 PL červená paprika, 1 PL mořská sůl.

domaci kecup recept

Omyté rajčata nakrájejte na menší kousky a vložte do hrnce. Přidejte i očištěnou cibuli nakrájenou na drobno, prolisovaný česnek, očištěnou červenou papriku, zbavenou jádřince a nakrájenou na malé kostičky, očištěné jablka pokrájené na menší kousky a všechny koření kromě cukru, ten půjde později. Přidejte vodu ať je celý objem mírně zakrytý vodou a tuto celou směs duste klidně i přes hodiny. Pokud se náhodou veškerá voda vyvaří, tak ji po troše dolévejte. Po hodině bude celá směs krásně provoněná a rozvařená, vyberte z ní bobkový list, hřebíček a kuličky pepře. Tuto směs ještě dokonale rozmixujte na hladkou kaši, pak přes síto propasírujte, abyste se zbavili tuhých částí. Pak přidejte cukr a vařte na mírném ohni 25 – 35 minut, cukr zahustí celou hmotu. Pak tento domácí kečup rozlijte do lahví a pokud si je chcete uchovat pro pozdější použití můžete je dobře uzavřené sterilizovat 7 minut na 80 stupňů.

UPOZORNĚNÍ

Při nákupu kečupu sledujte jeho složení. Kečup by měl být vyroben z největší části z rajčatového protlaku. Pokud tam slova rajčatový protlak nenajdete, tak ho ani nemusíte kupovat… Obecně však platí, že domácí kečup je to nejlepší řešení.

Druhou nejčastěji používanou pochutinou po kečupu je hořčice. Nezapomeňte na ni…

Share Button