Červená řepa je “krvavé zlato”… Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Krvavé zlato je vlastně zelenina jménem červená řepa (červená řepa). Červená řepa je možná pro mnohé “nevábná” zelenina, kterou Vás nutili na jíst, podobně jako špenát když jste byli malý. Ale pozor, červená řepa je plná plnohodnotných živin, které tělo nezbytně potřebuje… Naleznete zde vše co potřebujete vědět o této zelenině.

O červené řepě

Červená řepa nebo Řepa obecná (lat. Beta vulgaris) – čeleď laskavcovitých

Červená řepa nebo řepa obecná (1.) se používá jako zelenina, technická a krmná plodina. My používáme ke konzumaci – kořen (bulvu) a listy. Listy se dají použít do salátů, chuť je podobná jako špenát. Červená řepa je extrémně odolná rostlina. Nevyžaduje téměř žádné nároky na teplo či vodu. Poradí si s jakýmkoliv počasím sama.

Druhy červené řepy

 1. Červená řepa
 2. Krmná řepa
 3. Cukrová řepa

Co obsahuje červená řepa?

Vždyť se podívejte, co obsahuje (2.) – Vaše tělo bude nadšené…

Bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vápník, železo, fosfor, hořčík, sodík, zinek, mangan, selen, měď, vitamin A, B, C, K, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

cervene repy

Nutričná hodnota – červená řepa (100g)

KJ – 172,2 Kcal – 41  Bílkoviny – 2,1 g  Voda – 84 g

Sacharidy – 9,2 g  Vláknina – 3,2 g  Tuk – 0,1 

Červená řepa obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,95 mg Zinek 0,55 mg
Vápník 17,5 mg Měď 0,2 mg
Hořčík 25 mg Omega 3 kyseliny 7 mg
Fosfor 44 mg Omega 6 kyseliny 62 mg
Draslík 310 mg Sodík 85 mg
Selen 0,9 ug Mangan 0,38 mg

Cvikla obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 39 mg Vitamin K 0,4 ug
Vitamin B3 0,4 mg Betakaroten 23 ug
Vitamin B6 0,2 mg Kyselina listová 120 ug
Vitamin C 5,2 mg Kyselina pantotenová 0,4 mg

Vlivy červené řepy

Červená řepa (červená řepa) patří mezi zeleninu známou zejména pro své očistné a preventivní vlivy na organismus, je výživově hodnotná a proto Vaše tělo může mít z ní prospěch v těchto oblastech:

telo a vitaminy, mineraly

 • Podporuje imunitu (3.)
 • Podporuje srdce a cévy 
 • Snižuje cholesterol (4.)
 • Chrání tělo a buňky před radikály
 • Posiluje vlasy a nehty
 • Podporuje funkci jater
 • Odkyseluje organismus, upravuje pH
 • Močopudná, podporuje ledviny
 • Zlepšuje vyprazdňování
 • Podporuje tvorbu krve
 • Zlepšuje pevnost kůže a kostí (5.)
 • Zmírňuje menstruační bolesti

Vlivy červené řepy na hubnutí

Červená řepa je vhodná zelenina jako doplněk stravy, při zdravé redukci hmotnosti. Maximálně však 50-100g zeleniny na den. Po konzumaci červené řepy můžete mít zabarvený moč nebo stolici, je to přirozený jev z barviva, které řepa obsahuje. Působí také močopudně a to prospívá tělu, protože odstraňuje nadbytečnou vodu z těla a udržuje jej dokonale odvodněné. Je vhodná i při chřipce nebo při nachlazení, obsahuje totiž látky, které posilují imunitu a odstraňují nemoc z těla

cervena repa obecna

I když je červená řepa super zelenina, a tento článek je o ní, nedá mi nevzpomenout její zapomenutou “kolegyni”, která je na Slovensku výrazně podceňována. Je to ředkvička černá. Před tím než ji objevíte, přečtěte si o jejích účincích. Přesvědčí a pomůže: “Černý poklad – ředkvička černá”.

Recept na řepové smoothie

Jednoduché, rychlé a hlavně výživné. To jsou smoothie nápoje, které obsahují červenou řepu. Inspirujte se našimi recepty na Řepná smoothie a dodejte svému tělu extra porci výživných látek. Viz: “Výživné a očistné recepty na Řepná smoothie”.

super zdravé snídane - acai smoothie s chia semínky

Recept na pečenou červenou řepu s křenem a sýrem

Toto jídlo (6.) můžete jíst jen tak nebo jako přílohu k masu. Je to snadné a chutné jídlo.

Potřebujete: 3 ks červená řepa, 100 g tvrdý sýr (30%), 2 stroužky česneku, 1 lžičku křen, špetku pepře, špetku mořské soli a 0,5 lžičky olivový olej

Červenou řepu uvařte v hrnci cca 15 minut. Pak ji očistěte a nakrájejte na plátky. Dno zapékací mísy jemně potřete olivovým olejem a červenou řepu poklademe vedle sebe (první vrstva). Vrch posypte jemně solí a pepřem. Pokládáme i druhou vrstvu a postup zopakujte. Na vrch červené řepy protlačte česnek a potřete křenem. Toto jídlo dejte zapéct, odkryté, na 15-20 minut do trouby při teplotě 150 stupňů. Po dopečení nastrouhejte na vrch sýr a ten se sám krásně rozteče

Recept na zavařenou řepu s křenem

Zavařené červená řepa s křenem se hodí během celého roku jako příloha k masu, nebo jen tak…

salat z cervenej repy

Potřebujete: 3 kg červené řepy, 150 g čerstvého křenu, 1 lžičku kmín celá, 150 ml ocet, 30 g sůl, 100 g cukr, cca 1 litr vody

Nejlepší je – den dopředu si červenou řepu uvařit a očistit ji. Na druhý den můžete zavařovat. Uvařenou a očištěnou červenou řepu si nastrouhejte nahrubo do velkého hrnce a přidejte k ní nastrouhaný čerstvý křen a kmín, dobře promíchejte. Nálev nebo zálivku vytvořte tak, že vodu, ocet, sůl a cukr spolu smíchejte a vylijte na řepu v hrnci. Pokud bude náhodou víc nálevu, nevylejte ho celý. Odhadem tak, aby červená řepa neplavala. Nechte ji odpočívat asi 2 – 4 hodiny a pak můžete rozdělit do sklenic. Sklenice dobře uzavřete a můžete zavařovat (sterilizovat). Červenou řepu Zavařujte 15 minut při 80 stupních.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek repa

Tak co, dostali jste chuť na červenou řepu? Zařadíte červenou řepu do svého jídelníčku a do své domácí “lékárničky”? Myslím, že to bude dobré rozhodnutí. Vždyť ne nadarmo se červená řepa nazývá také jako krvavé zlato.

Cvik je očistná potravina, je výborná při detoxikaci. Ale víte jak si přirozeně detoxikovť střeva, aniž byste si museli kupovat “detoxikační zázraky”? Přečtěte si: “Přirozená detoxikace střev”.

Share Button