Draslík – funkce, draslík v potravinách, v stravě …

Máte dostatek draslíku v těle? Protože pokud ne, hrozí Vám toho hrozně moc (a bohužel nic pozitivního). Jelikož draslík ovlivňuje téměř všechny funkce našeho organismu, jeho nedostatek ochromí celé Vaše tělo. Ochromí je možná příliš silné slovo, ale určitě se nebudete cítit v pohodě. Viz co všechno ovlivňuje draslík a jaká je jeho funkce v organismu. Víte jaká je doporučená denní dávka draslíku a ve kterých potravinách ho najdete? A nahradí dostatečně tabletky s obsahem draslíku jeho přísun ve stravě?

O draslíku – popis

Draslík je minerál – lehký a měkký kov, který se nachází v každé živé a neživé části planety (půdy, vody, živočichové, člověk).

Draslík je nesmírně důležitý i pro naše zdraví, resp. organismus. Je to minerál, který má v našem těle třetí největší zastoupení. Nachází se téměř v každé buňce. Pro tělo je jeho dostatek nezbytností a protože v těle “spolupracuje” se sodíkem, tak je důležitá i jejich vzájemná rovnováha. Bohužel v našich zeměpisných končinách je častý nepoměr draslíku a sodíku v těle, což může zapříčinit různé zdravotní komplikace.

Důvodem je zejména to, že mnoho solíme (nebo jíme hodně polotovarů) na úkor ovoce a zeleniny. Právě v ovoci a zelenině má draslík bohaté zastoupení, ale nachází se také v jiných potravinách (viz tabulka). Takže, pokud se zdravě stravujete máte o problém méně, prostě máte dostatek draslíku.

Poznámka: Tepelnou úpravou (vaření, pečení) se ztrácí podstatná část draslíku (30-60%). Proto doporučujeme jíst zejména čerstvé potraviny (zelenina, ovoce, …), případně vaření nahradit přípravou na páře.

Funkce draslíku

Jelikož patříme k smutné špičce, co se počtu infarktů a mozkových příhod týče, tak jako nejdůležitější funkci draslíku vybereme snižování krevního tlaku a jeho pozitivní vliv na celý kardiovasculárny systém. Díky tomu, že draslík napomáhá vylučování sodíku – “soli” z organismu (sodík se podílí na zvyšování krevního tlaku), napomáhá udržovat tlak v normě. A při dobrém tlaku máte menší “šanci” aby Vás navštívil infarkt nebo mozková příhoda.

  • Normalizuje krevní tlak, působí jako prevence před tvorbou krevních sraženin
  • Zajišťuje správné fungování srdce
  • Prevence před infarktem myokardu, prevence před mozkovou příhodou
  • Napomáhá z těla odstraňovat toxické látky
  • Zabezpečuje v těle přiměřenou rovnováhu PH
  • Napomáhá regeneraci po fyzickém výkonu
  • Odstraňuje únavu a malátnost
  • Má vliv na celkovou rovnováhu Vašeho těla

Netýká se Vás nedostatek nebo nadbytek draslíku?

Nedostatek draslíku se Vás může týkat zejména tehdy, pokud se zdravě nestravujete. Ale také v případech, pokud Vás potká průjem, zvracení, … – mají velký vliv na dehydrataci organismu a ve vyloučených tekutinách odchází z těla i draslík. V takovém případě je třeba doplnit nejen tekutiny, ale i minerály včetně draslíku.

Dále tělo nadměrně ztrácí draslík při těžší fyzické aktivitě (proto např. sportovci by měly zvýšit příjem draslíku o cca 25%), ale i při nadměrném pocení – saunování apod.

Takže i když můžete mít pocit, že se stravujete zdravě a že se Vás nedostatek draslíku nemůže týkat, nemusí to být pravda, pokud Váš organismus nadměrně vylučuje draslík jako ve výše uvedených případech.

Nedostatek draslíku způsobuje

  • Kardiovaskulární onemocnění, zvyšuje krevní tlak a tím i riziko infarktu nebo mozkové příhody. Dále způsobuje bušení srdce a nedostatek draslíku má vliv i na vznik sraženin.
  • Negativní svalové projevy, mravenčení, škubání, … – nedostatek draslíku zpomaluje regeneraci po fyzické aktivitě
  • Nevolnost, zvracení, zažívací problémy
  • Nervozitu, zvyšuje agresi – zhoršení sebe kontroly
  • Únavu, malátnost – pozor ne lenost (to je jiný problém :-))

Nadbytek draslíku způsobuje

Nejen nedostatek je problém, ale také nadbytek není dvakrát prospěšný. Ohrožena je nervová soustava, strdce, mohou Vás postihnout svalové křeče. Dokonce může nastat problém i s ledvinami a mnohem více. Nevyplatí se to riskovat.

Doplňky výživy s draslíkem – ano, či ne? Pokud Vám jejich doporučí lékař, tak ano. Ale pozor, přijmout příliš mnoho draslíku v podobě tabletek může být nebezpečné. Pro tělo je vždy nejlepší, pokud draslík přijmete ve stravě. A věřte, že je to poměrně jednoduché.

Doporučená denní dávka draslíku

Obecně platí, že dospělý člověk by měl denně přijmout do 4700 mg (4,7 g) draslíku. Při zvýšené fyzické aktivitě i více (sportovci, ….)

Doporučená denní dávka draslíku v závislosti na věku

věk Doporučená denní dávka jódu
7 – 12 měsíců 700 mg
1 – 3 let 3000 mg
4 – 8 let 3800 mg
9 – 13 let 4500 mg
14 – 18 let 4500 mg
19 a více let 4700 mg
Zdroj tabulky: https://umm.edu/

Obsah draslíku v potravinách, v stravě – tabulka

Viz v přehledné tabulce obsah draslíku v jednotlivých potravinách, resp. ve kterých potravinách má draslík zastoupení a sami zjistíte, že sníst dostatečnou denní dávku draslíku nebude až takový problém.

banany

366 mg draslíku na 100g

spenat

495 mg draslíku na 100g

mléko

160 mg draslíku na 100g

Draslík obsahují: mléko a mléčné výrobky, skoro všechny druhy zeleniny a ovoce, ryby, drůbež, vepřové maso, hovězí maso, čokoláda (jen hořká), ořechy, vajíčka, sója a rýže.

Mouka, chléb, rýže.. obsah draslíku v 100g

Chléb kmínový 120 mg Mouka bílá 109 mg
Chléb celozrnní 244 mg Rýže 108 mg
Knäckebrot 420 mg Ovesné vločky 387 mg
Piškoty bílé 132 mg Vánočka 152 mg
Těstoviny bílé 170 mg Pšenica 390 mg

Ovoce – obsah draslíku v 100g

Červený rybíz 284 mg Meruňka 340 mg
Banán 366 mg Hruška 125 mg
Broskev 260 mg Jahody 160 mg
Hrozny 253 mg Pomeranč 198 mg

Zelenina – obsah draslíku v 100g

Rajčata 290 mg Pórek 327 mg
Červená řepa 310 mg Mrkev 290 mg
Kedlubna 277 mg Špenát 495 mg
Okurky 138 mg Brambory 580 mg
Kapusta 220 mg Celer 415 mg

Lušteniny, zelené potr. – obsah draslíku v 100g

Čočka 680 mg Fazole 180 mg
Hrách 990 mg Soja 150 mg

Maso, šunka,… – obsah draslíku v 100g

Vepřové maso 380 mg Ryby mořské 380 mg
Hovědzí maso 340 mg Ryby sladkovodní 300 mg
Kuřecí maso 420 mg Vejce 90 mg
Šunka 190 mg Párky 117 mg

Mléko, mléčná výrobky, vejce,.. – obsah draslíku v 100 g

Mléko polotučné 160 mg Syr – Niva 123 mg
Šlehačka 33% 75 mg Syr – Ementáler 167 mg
Tvaroh tučný 110 mg Syr – Eidam 160 mg
Kefír – kyselé mléko 166 mg Syr – črievkový 82 mg
Jogurt bíly 205 mg Zmrzlina 10 mg

Minerály, včetně draslíku, jsou dost často podceňovány na úkor vitamínů. Přesto, že jsou nesmírně důležité. A přitom se nacházejí téměř v každé alespoň trošku zdravější stravě, resp. v potravině. Další důvod stravovat se zdravěji.

Share Button