Arganový olej – vzácná kvalitka, která stojí za to…

argánové semínka a argánový olej ve flašce

O Arganový olej jste již určitě alespoň slyšeli a možná i vyzkoušeli… Tento blahodárný olej má široké využití pro dokonalé zdraví a krásu těla i duše… Arganový olej můžete dokonce i konzumovat, abyste získali pevné zdraví, nebo jej můžete jej používat jako “zlepšovák” krásy… Co za látky obsahuje arganový olej, jaké má účinky zvenčí ale i zevnitř, jak ho používat a jak se arganový olej vyrábí??? Každé části těla, které se dotknete právě arganovým olejem, vlejete novou sílu, vitalitu a zdraví…

O arganovém oleji

Argania trnitá (Argania Spinosa) – čeleď zapotovitá

Arganový olej se vyrábí z plodů arganovníka, což je velmi vzácná rostlina, která dorůstá do výšky kolem 10 metrů. Tento strom roste jen ve třech zemích světa (Izrael, Alžírsko a Maroko). Místa kde rostou arganovníky jsou přísně chráněny pod organizací UNESCO. Arganový olej se vyrábí ručně z arganového ořechů (plodů).

Tradiční výroba marockého arganového oleje

Tradiční výroba marockého arganového oleje

Výroba tohoto oleje je náročná a proto je arganový olej dražší než běžně dostupné oleje, pro svou kvalitu a poctivost. Zárukou kvality jsou také látky, které arganový olej v sobě ukrývá a právě tyto látky dělají z arganového oleje “topku” mezi oleji. Pozitivní účinky na zdraví nenechají na sebe dlouho čekat a pozitivní vliv na tělo zaznamenáte brzy po jeho pravidelném používání…

Co obsahuje arganový olej – účinné látky

Arganový olej neobsahuje pouze tuk, jak byste si možná mysleli, obsahuje toho o mnoho více…

Tuk, bílkoviny, antioxidanty, vitaminy A, E, kyselinu linoleovou, kyselinu olejovou, karotenoidy, fytosteroly (antioxidanty), omega 3, omega 6 omega 9 mastné nenasycené kyseliny a sodík.

Vnitřní použití arganového oleje

Arganový olej (potravinářský) určený na vnitřní využití má skvělé účinky na celý organismus a tak se stává velkým “pomocníkem” zdraví.

Před koupí arganového oleje se ujistěte, že jde o olej určený ke konzumaci (vnitřní použití), tento olej musí být v BIO kvalitě, případně bude označen extra panenský arganový olej.

Doporučené užívání arganového oleje

Doporučené denní dávkování arganového oleje, určeného na vnitřní užívání je, 1 lžičku před hlavním jídlem 1 – 2 krát denně. Viz však obal, dávkování se může měnit podle značky a druhu výroby arganového oleje.

I když si možná i Vy myslíte, že tuk nebo olej zatěžuje organismus a orgány, není to pravda… Arganový olej je olej s větším obsahem tuku, ale podívejte se co tento zdravý olej vše dokáže se zdravým…

arganový olej v misce

 • Podporuje imunitní systém. Vitamíny, antioxidanty a “dobré” tuky jsou kombinace, která zlepšuje obranyschopnost těla a tak ji chrání před mnoha onemocněními.
 • Chrání a regeneruje buňky před působením volných radikálů. Fytosteroly což jsou vlastně antioxidanty eliminují působení volných radikálů v buňkách.
 • Prevence proti rakovině. Fytosteroly, vitamíny a jiné látky podporují imunitu, chrání buňky a tak
 • Detoxikace organismu, antiseptické a antibakteriální účinky. Vitamíny v kombinaci s “dobrými” tuky zajišťují přirozené pročištění organismu a eliminování zánětlivých prvků a bakterií v těle. Arganový olej je vhodný i jako prevence zánětů, chřipky nebo rýmy.
 • Doplňuje do těla dobrý tuk. Omega 3, 6 a 9 mastné nenasycené kyseliny jsou účinným pomocníkem eliminace “špatných” tuků z těla. Tedy vědí i snížit vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak z cév.
 • Podporuje trávení a metabolismus. Možná byste si mysleli, že tuk zatěžuje trávení a je to pravda, ale arganový olej obsahuje “dobré” tuky a kyseliny a ty naopak podporují trávení a i metabolismus.

Nadměrné užívání arganového oleje může přivodit například tyto negativa, proto dodržujte doporučené užívání.

bolest břicha, ženu bolí břicho

 • Průjem, bolesti břicha. Vyšší obsah tuků může při nadměrném užití způsobit plynatost, bolest břicha nebo průjem.

Arganový olej má množstvo pozitívních účinků na organizmus a i na hubnutí…

arganové semena a arganový olej

I když jde o olej, který má vysokou energetickou hodnotu, tak i přes této jediné nevýhodě, je vhodný při zdravém hubnutí. Tělo potřebuje tuk, i při hubnutí! Toto mnohý podceňují a právě proto hubne skoro každý jen s jojo-efektem. Dobrý tuk podporuje imunitu, hubnutí, zdraví a celé správné fungování těla. Při zdravém hubnutí konzumujte arganový olej 2 – 3 lžičky denně. Tento poměr si rozdělte do různých jídel během dne. Arganový olej má jemně ořechovou chuť, můžete si ho přidávat do mléčných produktů, polévek, omáček, ovocných či zeleninových salátů, ke masu nebo do koktejlů. Arganový olej by neměl projít tepelnou úpravou, protože kvalitní arganový olej je lisovaný za studena a tepelnou úpravou se znehodnocují živiny, které v sobě ukrývá.

Venkovní použití arganového oleje

Nejčastěji se arganový olej používá právě zevně a tam je jeho pozitivní účinek znatelný již během chvíle užívání… Začněte používat i Vy arganový olej a uvidíte tu změnu…

Užívání arganového oleje zevnitř má mnohé pozitiva, tak jako používání zvenčí. Podívejte se blíže, co dokáže tento olej…

arganové semena v kozmetice

 • Udržuje mladistvý vzhled pokožky a napíná pokožku. Vyšší obsah vitamínu E je pro mladistvý vzhled pokožky nezbytný. Vitamín E dokáže rychle hydratovat pokožku a ta zůstává napnutá.
 • Vyrovnává jemné vrásky. Vitamín E dělá pokožku napnutější a tak dochází ke eliminování jemných vrásek. Pro dosažení tohoto efektu je nutná pravidelná aplikace.
 • Regeneruje pokožku a pomáhá hojit rány. Vitamíny A, E a kyseliny podporují regeneraci a dezinfekci kožních poranění nebo kožních chorob.
 • Zlepšuje průběh hojení popálenin. Dobré tuky v arganový olej dokonale hydratují spálenou pokožku a ta se rychleji hojí.
 • Regeneruje a podporuje růst a kvalitu vlasů, nehtů a pokožky. “Dobré” tuky a vitamíny vyživují a zpevňují vlas, nehet, pokožku a jejich okolí. Pokud Vás trápí lámavé nehty, řídké či padající vlasy nebo suchá pokožka, tak si pravidelně aplikujte arganový olej.
 • Hydratuje pokožku vlasů (proti lupům). Tuky, kyseliny a vitaminy pomáhají dlouhodobě odstranit lupy a udržují pokožku hlavy hydratovanou.

Zda Vás trápí lámající se nehty, řídké vlasy, lupy, suchá místa na pokožce, tak je tu proto určen tento olej, používejte jej pravidelně a výsledky přijdou brzy!

mladá žena si drží vlasy - má ich rozštěpené a nezdravé

Řídké zda lámající se vlasy – arganový olej aplikujte na umyté a suché vlasy za pomoci štětce, jako když si barvíte vlasy. Buď aplikujte pouze na roztřepené konečky vlasů nebo i na celou délku vlasu. Arganový olej nechte působit 30 – 60 minut, pak vlasy umyjte a nechte přirozeně vyschnout. Nesušte vlasy fénem ani žehličkou.

Lámající se nehty – arganový olej aplikujte na čisté a odlakované nehty v dostatečném množství a nechte tak, ať se olej dobře vpije do nehtu. Nehty už pak nemyjte. Arganový olej si aplikujte rovnou i na pokožku v okolí nehtu. Tuto aplikaci můžete dělat 1 – 3 krát v týdnu, podle času a ať se brzy zregeneruje.

Suchá pokožka – zda jde o suché lokty, kolena, paty nebo jinou část, tak arganový olej použijte v dostatečném množství na místo a nechte olej pořádně vpít. Místo dále nemyjte.

Arganový máslo je podobné bambuckému máslu, je nabité pozitivními látkami a tím, že je to v krémové formě, je to snadno použitelné. Díky arganový máslu si víte zlepšit kvalitu nehtů, pokožky, vlasů…

arganové semena a olej a výrobky z nich

Použití arganového másla

 • Arganový máslo víte použít jako klasický krém na suchou pokožku (rukou, loktů, nohou, rtů, obličeje…), suché konečky vlasů, nehty, okolí nehtu a podobně.
 • Arganový máslo se hodí k použití i před opalováním. Díky účinným látkám, slouží i proti spálení od slunce, pokud se již spálíte, tak ho aplikujte na popálené místa.

Zajímavosti o arganovém oleji

argánové stromy

 • Arganovník je strom dorůstající do výšky kolem 10 metrů a z jeho ořechů (plodů) se vyrábí tento zdravý olej. Arganovník má rád sušší a teplé místa.
 • Arganovník roste pouze v zemích: Izrael, Alžírsko a Maroko. Všechny oblasti jeho výskytu jsou přísně chráněné organizací UNESCO.
 • Arganový olej vyrábějí převážně ženy z kmene Berberů, které celou proceduru výroby oleje absolvují ručně. Je to náročný proces a proto je arganový olej dražší, než jiné oleje.

Za kvalitu si člověk zaplatí.

UPOZORNĚNÍ

Pokud kupujete poprvé arganový olej, nechte si raději poradit známými, který ho už mají nebo recenzemi na internetu. Musíte dobře sledovat obchody (eshopy), přes které nakupujete, abyste náhodou nenaletěli podvodníkům, který nabízejí nekvalitní oleje za horentní ceny. Takovou koupí nepřijde zbytečně o hodně peněz, ale daný nekvalitní olej nemusí mít vůbec pozitivní účinek na tělo… Buďte opatrný, jde o Vaše zdraví a v neposlední řadě také o Vaše peníze.

Kliknutím zvětšíte

Info obrázek arganový olej

Klikněte sem a dozvíte se vše o bambucké máslo! Další zdravé máslo pro krásu!…

Share Button