Jahody | Zdravi.peknetelo.eu

Jahody

Zdravé ale i nebezpečné !? Jaké vitaminy obsahují a jaké účinky na zdraví mají ty správné jahody? Také lesní jahody mají své kouzlo. Přesvědčte se.

Jahody mňam a jahody fuj. Jak je to možné, že toto skvělé ovoce může být lahůdkou pro Vaše chuťové pohárky a vitamínovou bombou pro zdraví a zároveň může být nechutné a zdraví škodlivé? Vše záleží na tom jaké jahody jíte. Podíváme se z bližší na to jak si správně jahody vybrat, jak jejich uskladnit a samozřejmě na to, jaké vitamíny obsahují, resp. jaké účinky mají na zdraví, případně co Vám hrozí, pokud sníte nevhodné jahody.


A co tak si poctivě nasbírat lesní jahody. Z nich můžete využít nejen plody, ale i kořínky nebo lístky na chutný jahodový čaj. A znáte nově vyšlechtěný druh jahody, tzv, jahodu supermarketovou?

O jahodách

Jahody jsou dobré a chutné ovoce, které jsou plody jahodníku. Jahody existují již po staletí, ale ty, které jíme vznikly až křížením a to po mnoha pokusech – vždyť přece, aby nám chutnaly. Jahoda je pro zdraví prospěšná zejména vysokým obsahem vitaminu C a dalších látek, které napomáhají celkové vitalitě těla.

Bohužel v posledních letech, kdy jste začali nakupovat v supermarketech se kvalita jahody, ať už do chuti nebo do obsahu vitamínů, začala ubírat špatným směrem. Takže pokud si chcete stále vychutnat dobrou nezaměnitelnou chuť jahod, je potřeba se poohlédnout po jiném zdroji, nebo si je vypěstovat doma.

Rozdělení jahod

Jahoda obecná (lesní jahody) – asi každého potěší, když při procházce lesem natrefí na poctivé lesní jahody. Plody jsou sice malé, ale o to chutnější. Pokud na jahodu obyčejnou natrefíte v období od května do srpna, můžete si natrhat lístky na chutný jahodový čaj. V alternativní medicíně se využívají i kořeny, které se sbírají v březnu.

Jahody na domácí pěstování – nejlepší volba pro dosažení ideální chuti v kombinaci s extra porcí vitamínů. Nejsem sice zahrádkář, ale rozdělení je následující: jedenkrát rodící jahody – největší úroda je na 2. rok, vícekrát plodící jahody – sklizeň můžete očekávat 2 krát v roce (v létě a na podzim), a pak stále plodící jahody – největší úroda je také v létě a na podzim, ale i mimo toto období tam nějakou tu jahodu najdete.

Jahoda supermarketové (extra druh :-)) – tento druh je známý zejména tím, že na pohled má nejkrásnější a největší plody, které mají téměř identický tvar. Mají sice méně vitamínů a jsou skoro bez chuti, ale mohou se pochlubit tím, že mají v sobě zvýšený obsah pesticidů. Takže pokud si chcete koupit ovoce i pesticidy zároveň, jahoda supermarketové splní Vaše očekávání.

Jahodový verš

 • Kde dnes najdu zdravou jahodu,
 • pesticidy přivedou mě akorát tak do hrobu ,
 • a lesní je příliš malá,
 • kdyby se rychle sbírat dala
 • vypěstuji si ji raději sám
 • a tělu potřebné živiny dodám

Jahody obsahují nejen vitaminy

Je toho opravdu hodně co obsahují, dokonce se jahody řadí mezi nejlepší ovoce, co se do obsahu vitamínů týká. Obsahují sice až do 90% vody, ale i vitaminy A, B, C, E a K, karoten, kyselinu listovou ale i minerály jako draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, mangan a měď. Takže na zdraví!

Nejvíce zastoupen je však vitamín C. Pokud sníte 100 g jahod, tak takové množství pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka až na 125%.

Nutriční hodnota – jahody (100g)

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápník GI
124 32 0,7g 7,5g 0,3g 2g 16mg 70

Vitamíny a minerály

Draslík Hořčík Sodík Železo Fosfor Vit. C

150mg 14mg 1mg 0,4mg 25mg 79mg

Mangán Vitamín E Měď Vit. B6

0,39mg 0,3mg 0,05mg 0,1 mg

Důležité: obsah vitamínů a minerálů se mírně liší podle toho, zda máte jahody vypěstované doma, nebo si je nasbíráte v lese (to jsou ty lepší případy) nebo zda si je koupíte v supermarketu. Tehdy může být obsah vitamínů i poloviční.

Pesticidy v jahodách

Pesticidy jsou strašákem doby. Ano, už desetiletí se používají a také se stále budou, ale mám pocit, že je jejich stále víc, ale jsou stále sofistikovanější, v jahodách nevyjímaje.

Obsah pesticidů v jahodách – stream.cz dělal test na obsah pesticidů v “supermarketech” jahodách a nedopadlo to bůhví jak. Byly testovány na různé druhy pesticidů a sice limity překročeny nebyly, výsledky jsou k zamyšlení. Proč? Normy stanovují maximální hranici konkrétního pesticidu v jahodách, ale nestanoví kolik různých pesticidů lze použít. Takže pěstitelé často nepoužijí velké množství jednoho pesticidu, ale menší množství více pesticidů ai proto jsou výsledky v normě.

Takže co s tím? Vzít si košík a počkat na úrodu lesních jahod, nebo si zasadit vlastní, klidně i na balkoně. Raději méně kvalitních jako hodně špatných. Nemyslíte?

Účinky jahody – zdraví

jahody - plody a kvetJelikož obsahují tak mnoho živin, tak i účinky jahod na zdraví nebudou zanedbatelné. Pokud máte ty správné jahody, Vaše tělo se může těšit na následující účinky:

 • Posilují srdečně-cévní systém, jahody chrání srdce a cévy, nejen kvůli obsahu draslíku
 • Mají detoxikační účinek, obsahují i vlákninu, která napomáhá očistě střev a tím i detoxikaci celého organismu.
 • Díky vysokému obsahu vitaminu C a antioxidantů pomáhají posilovat imunitní systém a také působí jako prevence proti rakovině
 • Jahody mají močopudný účinek, zlepšují funkci ledvin, zabraňují zavodňování organismu
 • Působí protizánětlivě
 • Podporují celkovou vitalitu těla, potlačují únavu a malátnost – osvěží jednoduše kdykoliv.
 • Jelikož obsahují až do 90% vody, napomáhají celkové hydrataci těla, zejména během horkých dnů
 • Vápník doplňuje živiny do kostí, zubů a podporuje růst vlasů a nehtů
 • Železo zajišťuje krvetvorbu vhodný při chudokrevnosti a anémii
 • Jahody se využívají i v kosmetice, pro pozitivní účinky na pleť. Připravte si například domácí jahodovou masku pro krásu své pleti

Jahody a jejich vliv na hubnutí – Jahody mají pozitivní účinky na hubnutí protože odvodňují tělo a zajišťují správné fungování těla. Navíc obsahují minimum kalorií. Každý den snězte misku jahod (v sezóně) a tím zvýšíte rychlost metabolismu a podpoříte hubnutí.

Chutná jídla z jahod

Osvěžující jahůdka na svačinu, svačinu – Potřebujete: 200 g čerstvých jahod, 2,5 deci nízkotučného mléka a špetku skořice. Omyté čerstvé jahody vložte do vysoké sklenice, přidejte mléko se špetkou skořice a vše důkladně rozmixujte. Během letních dnů přidejte i kostky ledu a můžete “Drink”.

Mlsný salát na oběd, večeři – Potřebujete: 200 g čerstvých jahod, 1 ks kiwi, 1 ks banán, citrónovou šťávu, 100 g bílého jogurtu a 2 kostky hořké čokolády (min. 60% kakaa). Umyté, očištěné jahody nakrájíme na půlky a vložíme do misky. Oloupaný banán a kiwi nakrájíme na kroužky a přidáme k jahodám. Polijeme jogurtem, přidáme citronovou šťávu a vše spolu jemně promícháme. Na konec nastrouháme kostku čokolády na vrch salátu. Dobrou chuť.

Zdravé jahodové snídaně – Potřebujete: 150g jahod, 50g malin, 100 g odtučněného tvarohu a 20 g mleté vlašské ořechy. Omyté jahody si nakrájejte na půlky a vložte do misky. Přidejte tvaroh, maliny, ořechy a vše opatrně promíchejte. Tyto snídani Vás zasytí na dlouhou dobu.

Extra chutné jahodové smoothie – připravte si tyto jednoduché ale extra chutné a zdravé jahodové smoothie nápoje. Do konce i bez laktózy.

Jak si vybrat jahody a jak je uskladnit

Ako si vybrať jahody – Pokud už si chceš dopřát jahody a nemám jinou možnost jak si je koupit v obchodě, dbejte na následující

 • Jahody mají být středně velké (extrémně velké jsou většinou zcela bez chuti) a “tučnější”
 • Mají být tmavé lesklé barvy – pokud jsou konce ještě nazelenalé nebo nažloutlé, jahody nejsou ještě dozrálé (budou bez chuti s menším obsahem vitamínů), stonky nesmějí být odstraněny
 • Na dotek nesmějí být příliš měkké, pokud už jsou začíná se v nich hnilobný proces a mohou obsahovat více plísní a kvasinek. Pokud si je koupíte balené, hned je doma protřiďte.

Jak uskladnit jahody – Jahody v podstatě nejsou vhodné na uskladnění, takže jejich kupujte těsně před konzumací. V lednici Vám vydrží maximálně tak 2, maximálně 3 dny. Je však třeba je pořádně probrat, aby Vám tam nezůstaly poškozené kusy, protože v takovém případě vydrží mnohem méně.

klepnutím pro zvětšení

Info obrazok jahody

Jahody – zhodnocení

Opravdu je to super ovoce, které Našemu tělu i zdraví vysloveně pomáhá. Takže zejména během sezóny si je dopřejte opravdu často. Pokud si je máte kde vypěstovat, nebo máte ověřený zdroj (nemyslím prodejců při cestě), máte vyhráno. Pokud jste odsouzen na speciální odrůdu supermarketových jahod, dodržte alespoň výše zmíněné zásady jejich výběru.

Share Button
Jahody
Ohodnoťte
Verze stránky Klasická | Mobilní