Mandarinka, nejen pro Darinku… Dáte si? Určitě ano.

mandarinky cele a osupane ovoce

Čtěte a dozvíte se o tomto zdravém ovoci více, což obsahuje mandarinka, jaké má dopady na zdraví, jak si vypěstovat doma mandarinku a najdete zde i zdravé a lehké recepty z mandarinky (koktejl a ovocný salát)…

O mandarince

Mandarinka má i tyto názvy: citrus reticulata (lat), mandarin / mandarine / mandarin orange (en)

Mandarinky jako první pěstovali v Číně a Japonsku, z nichž se později v 19. století dostaly i do Evropy. Aktuálně se jednotlivé odrůdy pěstují skoro po celém světě (Amerika, Jižní Evropa, Afrika, Austrálie). Všechny druhy a odrůdy mandarinek patří do stejné skupiny oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou.

Mandarinky s listami na rustikalnom pazadi

Co obsahuje mandarinka?

Mandarinka obsahuje velké množství vitamínu C, který nám zajišťuje vyšší odolnost a podporu imunity. Vitamin C je také antioxidant, který zajišťuje snižování dopadu škodám způsobeným volnými radikály v našem těle.

Mandarinka také obsahuje i: sacharidy, tuk, vlákninu, bílkoviny, draslík, hořčík, mangan, měď, sodík, vápník, zinek, železo, vitaminy A, B, E, C, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

mandarinky na strome

Nutričná hodnota mandarínka (100g)

KJ– 184,8  Kcal– 44  Bílkoviny– 0,8 g  Tuk – 0,25 g

Sacharidy– 3,3 g  Vláknina – 1,8 g

Mandarínka obsahuje nasledovní minerály – v 100g

Draslík 154 mg Sodík 2,01 mg
Hořčík 12,06 mg Vápník 37,2 mg
Mangan 0,042 mg Zinek 0,073 mg
Měď 42 µg Železo 0,15mg

Mandarínka obsahuje nasledovní vitamíny v 100g

Vitamin A 684 IU Kyselina listová 16 µg
Vitamin B1 0,06 mg Vitamin E 0,25 mg
Vitamin B2 0,1 mg Kyselina pantotenová 0,24 mg
Vitamin B6 25,9 mg

Vlivy mandarinek na zdraví

Taková malá a taková chutná. Mandarinky jsou snadno dostupné ovoce, které se vyplatí konzumovat…

  • Podporuje obranyschopnost, chrání buňky před radikály
  • Snižuje vysoký cholesterol
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici, pročišťuje trávicí trakt
  • Močopudné, odvodňuje a pročišťuje ledviny s močovými cestami
  • Podporuje tvorbu kostní a kloubní tkáně
  • Podporuje zdravou pokožku, kvalitní vlasy a nehty
  • Podporuje tvorbu červených krvinek

Účinky mandarinky na hubnutí

Mandarinky mají nízký glykemický index. To znamená, že jsou výborné ovoce během hubnutí, které normalizuje hladinu cukru v krvi. Také jejich vysoký obsah vitamínů podporuje metabolismus a tím i zdravé hubnutí. Mandarinky jsou vhodné při redukčních dietách jako doplněk jídelníčku na hubnutí, protože nemají mnoho kalorií, jsou močopudné což je také pozitivní pro dobré odvodnění.

Pěstování mandarinky

Co tak vypěstovat si doma mandarinku??? Těch pár kousků ovoce není jedinou výhodou, mandarinka je i “okrasná” rostlinka, která rozzáří Váš domov. Mandarinku si můžete doma vypěstovat a nepotřebujete k tomu hodně, pojďme na to…

Nezapomínejte, že mandarinka a citrusy obecně jsou teplomilné rostlinky, takže je třeba mít na místě kde bude na ně co nejvíce svítit slunce a během zimy, kde bude alespoň 5 stupňů. Ideální je mandarinku mít na jednom místě, tak její vyberte co nejlépe a hlavně tam kde není průvan, mandarinka se těžší adaptuje.

Vezměte si pár semínek z mandarinky (ne všechny vyklíčí) a nechte je pár dní naklíčit na vlhké vatě, vrch přikryjte aby měli semínka teplo. Když Vám po pár dnech “vyraší”, tak je můžete zasadit do květináče se substrátem. Postavte květináč na slunné místo, bez průvanu. Mandarinku zalévejte odstátou vodou, pokojové teploty průběžně, nikdy nesmí půda vyschnout ale zároveň nesmí být promočená. Ideální je používat na zalévání rozprašovač. Když už bude chladno, tak zalévejte méně, protože voda z květináče se bude i méně odpařovat, tak aby nebyla mandarinka promočená. Co se týče hnojení, tak mandarinku během léta přihnojujte dvakrát v měsíci tekutým hnojivem určeným pro citrusy (v zahrádkářství Vám doporučí). Takto Vám mandarinka bude růst do krásy.

Recept na mandarinkový salát

Tento jednoduchý a extra salát můžete konzumovat k snídani nebo na lehčí večeři. Tento mandarinkový salát neobsahuje laktózu a ani lepek. Je nabitý vitamínem C, takže se hodí i během chřipky.

Potřebujete: 3 ks mandarinky, 1 ks menší pomeranč, 2 ks kiwi, 1 ks banán a 0,5 KL mletou skořici.

Očištěné ovoce si nakrájejte na kostičky, kroužky a vložte do větší misky. Přidejte mletou skořici, případně i citronovou či limetkovou šťávu, vše dobře promíchejte a můžete jíst. Když necháte ovoce v chladničce, pustí šťávu.

Recept na mandarinkový koktejl

Tento mandarinkový koktejl je osvěžující, zdravou a lehkou možností, která potěší každého! Tento koktejl je bez laktózy a bez lepku.

Potřebujete: 4 ks mandarinky, 10 ks čerstvé jahody, 4 lístky meduňky, 1 lžičku citrónové šťávy a 3 deci vody.

Očištěné a omyté ovoce nakrájejte na menší kousky do větší sklenice, přidejte jahody, lístky meduňky, vodu, citrónovou šťávu a vše důkladně promixujte. Tento koktejl můžete podávat i chlazený.

Kliknete pro zvětšení

info mandarinka

Nezapomínejte i na většího bratra mandarinky a to je zdravý pomeranč, klikněte zde.

Share Button