Je pomeranč dobrý “bojovník”? Vlivy, info, látky, recepty…

Pomeranč znají všichni, ale co přesně obsahuje, kolik má látek a jaké pozitivní vlivy má na zdraví člověka, to možná ani netušíte! Představuje se Vám pomeranč v celé své “kráse”, plus úžasné recepty z pomeranče.

Pomeranč se z nedostatkového ovoce (před rokem 89) propracoval mezi naše nejoblíbenější ovoce. Zejména v chladnějším a sychravejšom zimním období, je pomeranč dobrý “bojovník” za naše zdraví. A to nejen kvůli vitamínu C. Vždyť proč ne, když je navíc i takový chutný (tedy pokud si nekoupíte sice hezký napohled, ale uvnitř vysušený – a to se stává bohužel dost často).

Info ve zkratce o pomeranči

Pomeranč je ovoce pěstované hlavně v subtropických oblastech, miluje slunečné podnebí, ale vypěstovat si ho zkuste i doma. Nejčastěji se používají k přímému jídlu nebo k výrobě džusů. Doporučujeme přímou konzumaci, abyste se vyhnuli dodaným chemickým látkám, které se v džusech a jiných nápojích vyskytují běžně. Pomeranč je známé a běžně dostupné ovoce, které byste měli jíst pravidelně, protože obsahuje cenné látky a má řadu pozitivních účinků na naše zdraví (viz níže).

pomeranc rozkrojeny a odstavneny pomerancovy dzus v pohari

Co za látky obsahuje pomeranč?

Pomeranč je známý obsahem vitamínu C, ale obsahuje i jiné účinné látky, viz které.

Bílkoviny, vláknina, sacharidy, tuk, vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, antioxidanty, kyseliny a vitamín C.

Nutriční hodnota – pomeranč (100g)

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápník GI
  180  40  0,9g  9g  0,3g  3,5g  55mg 60

Ostatní hodnoty – vitamíny a minerály

Draslík     Hořčík        Železo      Fosfor        Vit. C

220mg      12mg         0,1mg       17mg         70mg

nealkoholický drink voda s pomarančem

Vlivy pomeranče na naše zdraví

Pomeranč nefunguje pouze při chřipce, ale má daleko rozsáhlejší vliv na naše zdraví.

 • Podporuje imunitní systém a chrání buňky před radikály
 • Přirozene pročišťuje organizmus
 • Prevence vzniku chřipky a rýmy – díky vyššímu obsahu vitamínu C se imunitní systém dostává do lepší formy a tak dokáže tělo chránit před množstvím chorob
 • Prevence před rakovinou
 • Podporuje trávení a vylučování žluči
 • Zlepšuje pravidelnou stolici a čistí trávicí trakt
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění – vitamíny a vláknina jsou dobrou kombinací na ochranu srdce, cév a eliminace tuku
 • Pročišťuje stěny cév od nadbytečného tuku
 • Snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
 • Podporuje tvorbu kostní a kloubní tkáně
 • Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
 • Pomeranč odbourává kyselinu močovou z kloubů – tento jev se děje díky vitaminům
 • Pozitivní vliv na nervový systém

Tolik pozitivních účinků v jednom ovoci, to stojí za jedení, no ne???

pomeranče na stromě

Účinky pomeranče při hubnutí

Pomeranč má nízkou kalorickou hodnotu, ale zároveň je plný účinných látek. Pomeranč je vhodný při hubnutí a zároveň vylepšuje celkovou kondici těla. Vitamin C urychluje přirozeně metabolismus a zajišťuje spalování tuku. Proto ho během hubnutí konzumujte denně alespoň jeden kousek. Přidejte si ho do ovocného salátu, smoothies nápoje, nebo ho jen tak snězte na svačinu.

Recepty z pomeranče

Nejjednodušší je jíst pomeranč jako samotné čerstvé ovoce, ale použít se dá i jinak, aha na to! Zda si dáte pomerančový drink, smoothies nápoj nebo kuřecí prsa s pomerančem, tak svým chuťovým pohárkům jistě vyhovíte.


Pomerančová šťáva, nebo pomerančový drink je velmi oblíbeným nápojem, který má každý rád… Připravte si zdravě sladký nápoj plný nejen vitamínů…

Potřebujete: 5 ks pomerančů, 3 mrkve, 3 deci vody, 1ČL medu, špetka skořice, případně tři kostky ledu.

pomarancovy dzus v pohary a platky pomaranca na tanieriku

Oloupané a umyté pomeranče, nastrouhané mrkve, vodu a med vložte do sklenice, kde je důkladně rozmixujte na hustou šťávu. Použít víte i smoothies mixér nebo stolní mixér. Na konec můžete přidat kostky ledu nebo skořici.

Tyto lahodné kuřecí prsa jsou “exotickým” a chutným jídlem, vhodným na oběd nebo na večeři. Jako přílohu si víte dát brambory, rýži nebo salát z čerstvé zeleniny.

Potřebujete: 0,5 kg kuřecích prsou, šťáva z 1 ks citronu, 2 deci pomerančové šťávy (ne džus), 1 lžičku solamylu (škrobová moučka), 1-2 PL vody, špetka mořské soli

kuracie prsia s pomarančmi

Omyté kuřecí prsa nakrájejte na řízky (plátky), jemně naklepejte, osolte a nechte odstát v lednici. Pomerančovou omáčku si připravíte – do hrnce vlijte pomerančovou a citronovou šťávu – převařte, když začne vřít, tak přidejte 1 lžičku solamylu a uvařte na hustší omáčku, pak přidejte vodu a rozmíchejte. Odstavte a na konec přidejte špetku soli. Kuřecí prsa opražte na pánvi s olivovým olejem, nebo na sucho, podle kvality pánve. Opražené kuřecí prsa přelijte pomerančovou omáčkou a přidejte rýži.

Toto smoothies můžete pít na svačinu nebo jako lehkou večeři. Toto smoothies Vás dokonale pročistí a rozjede Váš trávicí a také imunitní systém.

pomaranc rozkrojeny a odstavneny pomarancoby dzus v pohari

Potřebujete: 1 pomeranč, 1 stonek celeru (řapíkatý, ne bulvový), šťáva z citronu, polovina menší mrkve a trochu čerstvé petrželky.

Očištěný pomeranč natrhejte na měsíčky a vložte do mixéru, přidejte očištěnou mrkev, nakrájenou na menší části. Potom umytý řapíkatý celer, šťávu z citronu (dle chuti), vodu a na konec petrželku. Vymixujte a máte to hotové, už jen vypít!

Tak jak je na tom pomeranč – ano nebo ne?

Pomeranč radím mezi “TOP” ovoce, ne jen proto jaké účinné látky obsahuje, ale i pro svou úžasnou chuť. Pomeranč dostat koupit skoro všude a proto toto běžné ovoce určitě nepodceňujte a začněte ho pravidelně konzumovat. Ať už hubnete nebo se jen zdravější stravujete, tak pomeranč je dobrá volba “za každého počasí”.

Kliknete pro zvětšení

Info obrázek pomeranč

Pomeranč je skvělý a nezapomeňte i na jeho sestru – mandarinku! Je zde vše o ní…

Share Button