3 recepty na chutné a lehká jídla z hovězího masa.

recept bataty gnocchi s jehnecim

Připravte si hovězí maso na 3 “labužnické” způsoby. Každý z receptů má své plusy a i když je to hovězí maso, tak tyto recepty jsou lehčí formou běžných jídel… Recepty na přípravu hovězího masa jsou bezlepkové, protože jsou bez přidání mouky, tak do šťávy a jako příloha jsou použity brambory. Nebojte se hovězího masa, jednou za čas je to plnohodnotné jídlo, které ještě i skvěle chutná.

Recept hovězí maso na zázvoru

K tomuto jídlu se hodí pečené nebo vařené brambory.

Potřebujete: 0,5 kg hovězího masa, 4 větší cibule, zázvor, 2 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku, 1 lžičku mořská sůl, 0,5 lžičky pepř. Jako přílohu ke tomuto jídlu můžete zvolit vařené nebo pečené brambory.

koren zazvoru a kousek zazvoru

Očištěnou cibuli nakrájejte na menší kousky. Očištěný česnek prolisujeme, zázvor nastrouhejte a smíchejte to (marináda na maso, bez oleje). Omyté a osušené hovězí maso nakrájejte na tenké proužky a potřete česnekem se zázvorem, pak okořeňte pepřem. Na pánvi rozpalte olivový olej a opečte cibuli do zlata. Pak přidejte hovězí maso a prudce opečte, ať se maso zatáhne. Přidejte sůl, vodu a hovězí maso duste, dokud nebude měkké. Hovězí maso se pravděpodobně bude dělat od 2 – 3 hodiny, záleží to na tom, jaké je maso staré. 

Recept hovězí maso na houbách

K tomuto jídlu se hodí vařené brambory s petrželkou nebo čerstvou pažitkou.

Potřebujete: 0,5 kg hovězí roštěnky, 200 g čerstvé hřiby (nebo 100 g sušené), 5 menších cibulí, 2 lžíce olivový olej, 1 lžičku mořská sůl, 0,5 lžičky pepř, 0,5 lžičky mletý kmín, 1 PL grilovací nebo gulášové koření. Jako přílohu zvolte vařené brambory.

zampiony

Omyté a osušené hovězí maso nakrájejte na tenké plátky. Cibuli nakrájejte na drobno a opečte na olivovém oleji do zlatova. Když je cibule opečená, tak přidejte plátky masa, které prudce opečte z obou stran, aby se zatáhly. Pak přidejte i hřiby, všechny koření, podlijeme vodou a dusíme, dokud nebude maso měkké. 

Recept hovězí svíčková (lehčí verze)

Na tento recept se hodí použít tlakový hrnec, aby bylo maso co nejdříve hotové.

Potřebujete: 0,5 kg hovězí svíčková (nebo jiné hovězí), 300 g mrkve, 150 g celeru (celer), 1 ks petržel, půlku menšího kedlubny, 2 ks cibule, 4 ks jalovce, 1 lžička mořské soli, 0,5 lžičky černého mletého pepře, 1 lžička červená sladká paprika, 2 ks bobkový list, 1,5 deci smetany na vaření.

Omyté hovězí maso nakrájejte na tenčí plátky. Všechnu zeleninu očistěte a nakrájejte na kolečka a menší části. Na pánvi rozpalte olivový olej, opečeme cibuli a pak z obou stran i hovězí plátky masa. Plátky masa is výpekem a zeleninou dejte do tlakového hrnce, přidejte všechny koření, zalijte vodou, zavřete a zapněte zdroj tepla. Hovězí maso by mělo být po půl hodině až hodině od zahájení “syčení”. Maso zkontrolujte ať je měkké. Na konci vyberte kusy hovězího masa, bobkový list, jalovce a vše důkladně rozmixujte ponorným mixérem. Pak to postavte na oheň, přidejte smetanu a přiveďte k varu, pak vypněte a svíčková omáčka je hotová. Maso s omáčkou si dejte na vařené brambory, nebo mně se osvědčila i těstoviny (vrtulky nebo flíčky). Vyzkoušejte něco nového a lehčí, než je knedlík…

Pokud máte chuť na sladké, tak klikněte sem a najdete zde recept na jablečno-mrkvový koláč. Je skvělý a je to lehčí verze, klasických koláčů.

Share Button