4 recepty na úžasné bramborové jídla.

pečené brambory

Pečené, vařené nebo bramborová kaše už dávno nejsou jedinou možností přípravy brambor. Připravte si některý z těchto receptů a určitě s ním zabodujete (u každého)… Tyto recept jsou bezlepkové a chutné, inspirujte se některými z těchto labužnických receptů na přípravu bramborových jídel…

Recept brambory plněné sýrem a vajíčkem

S těmito bramborami zabodujete u každé návštěvy…

Potřebujete: 5 ks větších brambor, 10 plátků sýra (měkký nebo tvrdý), 3 ks vařená vajíčka, 1 lžičku mořská sůl, pepř, červená sladká paprika, 5 ks cherry rajčata.

Omyté brambory (slupku nechte) rozřízněte na polovinu a dejte vařit do osolené vody na přibližně 5 – 7 minut. Pak je poklademe na plech (nebo zapékací mísu) jemně osolte, opepřete, opaprikujte a dejte péct do vyhřáté trouby na cca 20 minut na 180 stupních. Vařená vajíčka zbavte skořápky a rozřízněte na 4 části (měsíčky), dejte stranou. Omyté cherry rajčata rozřízněte na polovinu a také zatím dejte stranou. Pak brambory z trouby vyjměte, na každý brambor dejte plátek sýra, 1 měsíček vajíčka a na vrch cherry rajče. Dejte opět péct do trouby na cca 5 – 10 minut. Dokud se sýr pěkně rozteče.

Recept zapékané brambory s brynzou a česnekovým dresinkem

Tento recept je velmi chutnou možností slaného mlsání u televize nebo když přijde návštěva…

pečené brambory

Potřebujete: 10 – 15 ks brambor, 500 g brynzy, 200 g zakysaná smetana, 1 PL americké pepř, 250 g bílý jogurt, 3 stroužky česneku, 1 PL vegeta, 1 KL pepř.

Omyté brambory (slupku můžete nechat) rozřízněte na měsíčky a smíchejte s americkým kořením, aby se koření dostalo všude. Brambory pak poklademe na plech s pečícím papírem. Dejte je péct do trouby na 30 – 45 minut, 180 stupňů. Brynzu smíchejte se zakysanou smetanou a pak ji po 30 – 45 minutách pečení brambor v troubě vylijte na brambory a dejte opět péct na 10 – 15 minut při 200 stupních. Z bílého jogurtu, pepře, vegety a utřeného česneku si udělejte dressing, vše dohromady smíchejte. Upečené brambory s brynzou si pak namáčejte do česnekového dresinku. Pokud máte čerstvou pažitku, tak si ji můžete přidat na brambory, dodá chuť!

Recept na bramborovou omeletu

Omeleta trochu jinak, než ji běžně známe, vyzkoušejte ji… Brambory a celer dodají omeletě zcela jiný rozměr…

omeleta z vajicok na panvici

Potřebujete: 3 ks vajíčka, 300 g brambor, 70 g celeru, 1 – 1,5 deci mléka, 40 g mouky (klasická nebo bezlepková), 1 KL mořská sůl, špetka černého mletého pepře, 1 stroužek česneku.

Očištěné brambory a celer nastrouhejte na malém struhadle. Rozbité vajíčka smíchejte s bramborami, celerem, moukou, mlékem, solí, pepřem a prolisovaným česnekem. Pokud bude hmota příliš hustá, tak přilijte trochu mléka, pokud bude příliš litá, tak nastrouhejte brambor. Tuto hmotu pak vylijte na pánev a pečte dokud nebude hotová (do hněda).

Recept na bramborový salát s bílým jogurtem

Bramborový, vánoční salát trochu v lehčí verzi bez majonézy a tatarské omáčky…

okurkovy salat

Potřebujete: 1 kg brambor, 1 konzerva konzervovaného hrášku s mrkví, 1 větší cibule, 300 g bílý jogurt, 4 – 5 ks kyselé okurky (odhadněte podle velikosti), 3 vařená vajíčka.

Omyté brambory uvaříme ve slupce. Pak je protlačte přes “síto” (mřížka) na brambory. Stejně očištěné vařená vajíčka protlačte přes toto síto do větší nádoby. Přidejte mrkev s hráškem, na drobno nakrájené kyselé okurky, cibuli, všechno koření, bílý jogurt a vánoční, bramborový a lehčí salát je na světě. Bílým jogurtem víte upravit hustotu salátu.

Share Button