Jak chutně se dá použít pampeliška???

med pampeliškový

Pampeliška nekrášlí pouze trávník či hlavu dětiček, v podobě věnečku, ale tuto léčivou bylinu můžete použít také k jídlu a pití. Jak se dá doma vyrobit pampeliškový med, pampeliškové víno nebo chutný pampeliškový sirup??? Inspirujte se těmito recepty! Byla by škoda nevyužít tuto rostlinu, která roste skoro “na každém kroku”…

Pampeliška lékařská nemá jméno lékařská nadarmo… Díky pampelišce si pročistíte své tělo (detoxikuje), má i močopudné účinky (upravuje hladinu vody v těle), podporuje imunitní systém, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů, urychluje metabolismus, podporuje vyprazdňování, zlepšuje mnohé kožní onemocnění, dokonce dokáže eliminovat i teplotu (viz níže)…

Jaké “zázračné” látky obsahuje tato léčivá bylina – pampeliška?

Pampeliška lékařská se ne nadarmo volá lékařská… Je to zdravá a léčivá bylina, pro svůj obsah účinných látek, což se vlastně ukrývá v pampelišce?

Sacharidy, vláknina, bílkoviny, vitamíny A, B, C, E a K, minerální látky (železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor, sodík, selen, měď a…), betakaroten, cholin, omega 3 a 6 kyseliny a kyseliny.

Info obrazok pampeliska

Jak se dá kreativní a chutně pampeliška použít?

V mládí jsme si (ti šikovnější) zvykli z pampelišky dělat věneček na hlavu, ale dnes už víme, že tuto léčivou bylinu můžeme použít i na konzum a jak???

Oslaďte si život s pampeliškový medem – recept

Sladká chuť a omamná aroma pampelišek, připomeňte si chuť jara a léta i například během sychravých dní…

Potřebujete: 2 litry vody, 500 – 550 rozkvetlých květů pampelišky, 1,8 kg třtinového cukru, 2 ks citrónů, 1 ks limetky a uzavíratelné nádobky na hotový med.

med pampeliškový

Květiny pampelišky vložte do hrnce s 2 litry vody a vařte po sevření 15 minut. Pak je vypněte, nechte dojít do druhého dne (alespoň 12 hodin). Potom tuto hmotu sceďte do vody, která Vám zůstala přidejte třtinový cukr a na mírném ohni vařte, odkryté alespoň 90 minut, nebo dokud hmota nezhoustne. Pokud má hmota dobrou konzistenci (hustotu), tak přidejte citronovou a limetkovou šťávu a rozlijte do sklenic. Hotový med rozlijte do skleniček s vrškem a nechte na tmavém, případně chladném místě, jako klasický med.

Recept na slaďoučký ale zdravější pampeliškový sirup

Potřebujete: 300 g květů pampelišky, 1,5 litru vody, 70 g krupice cukru, 1,5 deci citronové šťávy a 1,5 deci pomerančové šťávy.

Květiny pampelišky dejte spolu s vodou do hrnce a na mírném ohni povařte přibližně hodinu až hodinu a čtvrt. Když bude tekutina vlažná, tak potom celý hrnec dejte do lednice a nechte to tam ještě odstát 15 – 24 hodin. Potom tekutinu sceďte, do tekutiny přidejte cukr na mírném ohni tekutinu ohřejte, aby se cukr rozpustil. Když se cukr rozpustí, tak přidejte pomerančovou a citronovou šťávu a rozlijte do lahví. Pampeliškový sirup držte v chladničce.

pampeliskovy koren a listy

Už jste pili pampeliškové víno? Připravte si ho – recept

UPOZORNĚNÍ – tento nápoj pijte pouze když máte horečku nebo zvýšenou teplotu! Pokud máte horečku nad 40 stupňů, nebo trvá více než 2 – 3 dny, tak raději navštivte svého lékaře.

Potřebujete: 13 ks kořene pampelišky, 2 litry bílého vína, láhev.

Omyté kořeny pampelišky nakrájejte na menší kousky a vložte do lahve s vínem. Tento nápoj nechte louhovat alespoň 72 hodin a potom pijte po 1 deci nápoje během zvýšené teploty.

Pampeliška lékařská má oprávněně jméno lékařská… Dozvíte se jak se připravuje pampeliškový salát, pampeliškový čaj, kde roste a zda je vhodná při hubnutí … Nebo se můžete dozvědět více o pampeliškový medu (což obsahuje, jak se připravuje a jaké má účinky na naše zdraví).

Share Button