Staráte se o svou pleť? 7 rad a tipů co dělat…

Jak se staráte o největší orgán Vašeho těla? Pokud nevíte, co to je, tak je to přece naše pokožka. Kůže je každý den vystavena “všemožným” podmínkám a to ne zrovna příznivým a právě proto ji musíme chránit a starat se o ni. Naše kůže prozrazuje nejen náš zdravotní stav, ale i to, jak se o sebe staráme…

O kůži

Kůže je naším největším orgánem má rozsah jeden a půl až dva metry, to je ale plocha… Kůže nás nejen chrání, ale má i jiné životně důležité funkce (viz níže), které nám velmi pomáhají… Začněte si tento orgán více všímat. Více se o něj starat a svěží vzhled si udržíte déle! Je to tak jednoduché.

Co ničí kůži?

Nejčastěji je naše pokožka vystavena těmto “nepřejícím”, pokud nemáte možnost vyhnout se jim, tak začněte o svou kůži více dbát.

Nekvalitní stravování (nedostatečná výživa)

Nedostatek správných tuků, vitamínů a jiných látek ve stravě má ​​za následek nedostatečné vyživení kůže. Pokožka může být vysušená nebo naopak mastná. Stravu třeba mít pestrou, vyváženou a hlavně pravidelnou.

Slabý pitný režim

Nedostatek vody v těle, tedy dehrydratácia organismu radikálně vysušuje pokožku. Ke suché pokožce přispívá nedostatečný pitný režim a nedostatek dobrých tuků a minerálů.

Nedostatečná hydratace kůže

Krémujete se? Jak často? Pokud máte dobrý pitný režim a stravu, je to super, ale pokožku třeba hydratovat i zvenku (krém). Kosmetiku můžete používat obohacenou i o vitamíny, tuky nebo další látky.

Nedostatek spánku

V spánku se regeneruje naše celé tělo a pokud nemáte dostatečný spánek, tak ani Vaše pokožka nemůže mít svěží a mladý vzhled. Ne nadarmo se říká, vyspat se “do růžova”.

s nespavostou pomaha

Mnoho slunečních paprsků

Díky slunci chytáme bronzovou pokožku a také se aktivuje vitamín D ale všeho moc škodí! Pokud nemáte základ opálení na Vaší pokožce, tak se na slunci nezdržujte dlouho, abyste pokožku nespálili. Když jdete na delší dobu na slunce, tak použijte kvalitní ochranný prostředek (krém, sprej, jinou kosmetiku, pokrývku hlavy atd…).

Kouření, kouř, prašné prostředí, alkohol

Vzpomeňte si na “mladé časy”, když jste na diskotéce prohýřili celou noc, jak jste na druhý den vypadaly… Alkohol, cigarety, prašné prostředí a podobně vysušuje, ucpává a ničí naši pokožku. Vyhýbejte se tomuto prostředí a Vaše pleť “ožije”.

Kůže a pleť je odrazem našeho zdraví!

Proč se starat o naši pokožku?

Tyto důležité funkce nezastoupí žádný jiný orgán…

  • Slouží jako ochrana našich orgánů, kostí a svalstva
  • Ochraňuje nás i před negativními vlivy slunečních paprsků (UV zářením)
  • Zajišťuje nám termoregulaci (teplo, zima)
  • Díky potu se ochlazuje naše tělo
  • Díky chlupem na pokožce zůstává více tepla na pokožce (otepluje nás)
  • Díky pokožce cítíme doteky, bolest…

Jak pečovat o svou pokožku? 7 rad a tipů, které zaberou!

Pokud chcete vypadat svěže, mladě a chcete “pohladit” svoji pokožku, tak vyzkoušejte tyto tipy…

usmiata tvář ženy s kvetinou ve vlasech

1. Používejte kvalitní kosmetiku, předtím než vyjdete na slunce

Na slunce určitě třeba chodit, hlavně kvůli tvorbě vitaminu D, ale třeba se před ním mít i na pozoru a chránit kvalitním faktorem. Na opalovacím krému nešetřete.

2. Většinou se sprchujte (nekupte)

Sprchování je pro naši pokožku zaručeně “jemnější” a méně ji vysušuje, jako koupání. Sprchování je rychlejší a pro lepší stav pokožky vhodnější. Když se však budete koupat, tak si do koupele přidejte pár kapek éterické oleje nebo bylinky.

3. Vždy se po sprše/koupeli natírejte

Hydratovat pokožku po sprchování nebo koupání je důležité, voda totiž pokožku vysušuje a také mýdla či sprchové gely. Když pořádně vyschnout, tak se nakrémujte a nechte to chvíli působit, ať se krém “vpije” do pokožky, pak se oblečte, aby se krém nevsákl do oblečení.

starání o plet hydratační krém na tvář na zeleném liste

4. Pijte, pijte a znovu pijte (ne alkohol!)

Voda je základem zdravé a svěží pokožky. Snažte se dopoledne vypít co nejvíce tekutin, tehdy se tělo nejvíce pročišťuje, odpoledne vypijte už méně a večer zkuste nepít už vůbec. Když pijete večer, tak se voda ve Vás zadrží.

5. Jezte kvalitně

Kvalitě stravy se odráží na vzhledu naší pokožky. Ve svém stravování preferujte ryby, libové maso, ořechy, semínka, ovoce, zeleninu, rýži, zakysané mléčné výrobky a celozrnné produkty. Snažte se mít stravování pestré a pravidelné. Ve své stravě zkuste snížit příjem rafinovaného cukru, tuku a emulgátorů.

stravovanie krvnej skupiny b

6. Spěte “dorůžova”

Spánek je také důležitý pro pěkný a zdravý stav pokožky. Zkuste se zařídit tak, abyste spali každou noc alespoň 7 hodin.

7. Co nejvíce se držte na čerstvém vzduchu

Tím nemyslím, být co nejvíce na terase ve městě na kávičce… Čerstvým vzduchem můžeme myslet procházku v lese, na poli, louce nebo tam kde je co nejméně aut a vlivu “lidské činnosti”.

Co dělat, když máte suché lokty nebo kolena? Jsou zde rady a tipy, jak si s tím poradit.

Share Button